Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τί θέρμανση χρησιμοποιείτε στο γραφείο σας;


Spiderman

Recommended Posts

πέλετ έχω στο σπίτι που είναι δικό μου, άπαιχτο αυτήν

http://www.casa-energy.gr/online-shop?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=207&category_id=44

Το γραφείο το νοικιάζω και δεν θέλω να πάω σε τόσο ακριβή λύση (ακριβή ως αγορά εννοώ, γιατί τα γαριδάκια τα παίρνω 0,27 το κιλό όταν παίρνω πάνω από μισό τόνο).

 

Οι καυστήρες με πέλλετ απαγορεύονται στους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης (επιτρέπονται μόνο σε φούρνους, όπως π.χ. σε αρτοποιεία). Απ'ότι καταλαβαίνεις πάνω από το 70% των Ελλήνων δεν μπορεί να εγκαταστήσει νόμιμα καυστήρα πέλλετ, γι'αυτό δεν είναι διαδεδομένα.

 

Επιπλέον ο καυστήρας αραιά και που χρειάζεται καθάρισμα από τα κατάλοιπα καύσης. Πριν την δουλειά δεν τολμάει κανένας να τον καθαρίσει μήπως λερωθεί. Μετά την δουλειά δεν έχει το κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ έχουμε τηλεθέρμανση, και σκάμε έχοντας βγάλει 2 από τα 5 σώματα λόγω του ότι εμπόδιζαν τα γραφεία. Την τελευταία εβδομάδα που είχε χαλάσει ο κυκλοφορητής επανενεργοποιήσαμε έναν παλιό θερμοσυσσωρευτή Miesens στον δίπλα χώρο με νυχτερινό ρεύμα και πάλι σκάγαμε. Κατά τα άλλα, μας ζεσταίνουν και οι υπολογιστές, αν και πρόσφατα έχουμε εξοπλιστεί με νεότερα, εξαιρετικά οικονομικά μοντέλα.

 

Αν είχα πρόβλημα κρύου και δεν υπήρχε δυνατότητα κεντρικής θέρμανσης ή φυσικού αερίου, θα έβαζα μια σόμπα πετρελαίου (έχουμε σε κάτι αποθήκες 2-3 τέτοιες). Το κλιματιστικό είναι σαφώς πιο οικονομικό, αλλά εκτός της "ξηρής" θέρμανσης, έχει και πρόβλημα στις πολύ χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, και εδώ στον Βορά υπάρχει αυτό το πρόβλημα συχνά...

Link to comment
Share on other sites

Καυστήρας πετρελαίου (ακόμα) και θερμαντικά σώματα που έβαλε ο εργολάβος, που ανάβουν όποτε αποφασίσει ο διαχειριστής εεε συγνώμη οι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν πληρώνουν και το ξεχνάνε συνέχεια αναμμένο, με αποτέλεσμα την μισή μέρα να είναι σβηστό (για να μην πληρώνει τσάμπα πετρέλαιο ο ιδιοκτήτης τους) όπως και αργίες/ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός υπολογιστής (να ναι καλά το ΕΣΠΑ) αρκεί να ζεστάνει ένα μικρό γραφείο.

 

Υπολογιστής: 500Watt (1200W τροφοδοτικό, αλλά θεωρώ ότι δεν χρησιμοποιείται 100%)

Εκτυπωτής: 43Watt (stand by)

Οθόνη: 163W typical (210W max)

Καμιά δεκαριά περιφερειακά stand by: 10Watt

Εγώ: 125W (1W/Kgr)

Σύνολο: 841Watt.

Ένα μικρό δωμάτιο στο σπίτι (3x4μ) που έχω για γραφείο, κυρίως για να βγάλω δουλειά το Σαββατοκύριακο, θερμαίνεται έτσι. Σπανίως χρειάζεται να χρησιμοποιήσω και ένα αερόθερμο.

 

Στο κανονικό γραφείο ένα κλιματιστικό της "παλιάς σχολής" μας έχει βγάλει ασπροπρόσωπους. Ζεσταίνει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Οι καυστήρες με πέλλετ απαγορεύονται στους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης (επιτρέπονται μόνο σε φούρνους, όπως π.χ. σε αρτοποιεία). Απ'ότι καταλαβαίνεις πάνω από το 70% των Ελλήνων δεν μπορεί να εγκαταστήσει νόμιμα καυστήρα πέλλετ, γι'αυτό δεν είναι διαδεδομένα.

 

Επιπλέον ο καυστήρας αραιά και που χρειάζεται καθάρισμα από τα κατάλοιπα καύσης. Πριν την δουλειά δεν τολμάει κανένας να τον καθαρίσει μήπως λερωθεί. Μετά την δουλειά δεν έχει το κουράγιο.

 

Δεν είναι λέβητας-καυστήρας είναι αερόθερμη σόμπα, δεν μένω Αθηνα-Θεσ/νικη

, πάντως μου ακούγεται περίεργο αυτό που λες τόσες εταιρείες τα πουλάνε, αν μπορείς ανέφερε νομοθεσία. (ο πράσινο-γιώργος και η πράσινο-τίνα κατά οικολογικών καυσίμων έχει ενδιαφέρον)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εδώ και 3 μήνες έχω βάλει λέβητα ξύλου και θερμαίνω το γραφείο και το σπίτι. Ένα από τα καλά του να έχεις χωράφια και να ζεις στην επαρχία. Με 600 ευρώ περίπου θα βγάλω τον χειμώνα ενώ αν χρησιμοποιούσα πετρέλαιο θα ήθελα, με τρέχουσες τιμές, περίπου στα 3-3.500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ Β' 369/93

Αριθ. οικ. 10315

Άρθρο 2

Στην περιοχή του ηπειρωτικού τμήματος του νομού Αττικής, στη Σαλαμίνα και στο νομό Θεσσαλονίκης εκτός της περιοχής δυτικά του Γαλλικού ποταμού, για τις εγκαταστάσεις του άρθρου 1 τα μόνα επιτρεπόμενα καύσιμα είναι το ντήζελ θέρμανσης, σύμφωνα με τις ισχύουσες κάθε φορά προδιαγραφές, και αέρια καύσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός υπολογιστής (να ναι καλά το ΕΣΠΑ) αρκεί να ζεστάνει ένα μικρό γραφείο.

 

...

Όταν λες "καλός" υπολογιστής τι εννοείς; Αυτούς με τα 5 φουρφούρια κλπ; Γιατί ο δικός μου 27άρης iMac με τους μπόλικους πυρήνες καταναλώνει 67W σε κανονική χρήση (μετρημένο στην πρίζα με μετρητή, αλλά και μέσω του UPS), 134W με όλα τα φουρφούρια στο full under Civ5 conditions και 31W όταν δεν κάνεις τίποτα. Με την οθόνη σβηστή πέφτει στα 17W, άντε να ζεσταθείς! Φρίκη...

 

Συμφωνώ για το ΕΣΠΑ, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως αν έχεις ΕΣΠΑ είναι απαράδεκτο να ΜΗΝ πάρεις Macintosh!

Link to comment
Share on other sites

"Καλός" από άποψη θέρμανσης.

Τα φουρφούρια από μόνα τους δεν ζεσταίνουν ιδιαίτερα, αλλά όλα μαζί (9x5W) κάτι κάνουν.

Μεγάλη κατανάλωση έχει ο επεξεργαστής. Ονομαστικά καταναλώνει max 130 Watt. Υποθέτω επειδή έχω ανεβάσει την συχνότητα από τα 2.66GHz στα >4GHz και την τάση από τα 1.2Volt στα 1.39Volt θα ζεσταίνει λίγο παραπάνω.

 

Επίσης η οθόνη, με πάνω από 200Watt ζεσταίνει ικανοποιητικά :wink:

 

Είμαι μηχανολόγος. Ένας macintosh μου είναι λίγο άχρηστος, εκτός βέβαια αν του βάλω Windows οπότε και πάλι είναι σαν να έχω ένα PC. Δεν υπάρχουν εφαρμογές Η/Μ για mac.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.