Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΚΕΝΑΚ] Έλεγχος από πολεοδομίες


Γιάννης

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας. Αν και Μηχανολόγος Μηχανικός, δεν ασχολούμαι με μελέτες, είμαι Καθηγητής στο ΤΕΙ Κρήτης. Αυτό το διάστημα είναι προς έκδοση η άδεια οικοδομής για το σπίτι μου (πρωτοκολλήθηκε 4/10/10 για 5 ημερών και κόντεψε 5 μηνών). Με έπιασε βλέπετε και μένα ο ΚΕΝΑΚ μαζί με τις ανακατατάξεις των υπαλλήλων ελέω Καλλικράτη. Ευτυχώς όμως, τώρα στα Χανιά έχουν περάσει μελέτες ΚΕΝΑΚ από την Πολεοδομία. Το πράγμα δείχνει να προχωράει μετά από πολλές πιέσεις, σειρές σεμιναρίων από το ΤΕΕ/ΤΔΚ στο οποίο σειμμετείχαν και ιδιώτες μηχανικοί και μηχανικοί της Πολεοδομίας.

 

Θα χρειαστείτε το λογισμικό (πλέον αυτά που κυκλοφορούν έχουν πάρει και πιστοποίηση) και πιέστε τις κατά τόπους Πολεοδομίες να στείλουν σε σεμινάρια τους υπαλλήλους. Τα σεμινάρια από όσο ξέρω τα διοργανώνουν τα κατά τόπους τμήματα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρειάζεται εμπορικό λογισμικό; Για τον έλεγχο, ούτε το λογισμικό του ΤΕΕ χρειάζεται να έχουν οι πολεοδομίες. Εκτυπώνεις τα αποτελέσματα από το πρόγραμμα του ΤΕΕ και αυτό αρκεί. Δεν είναι ανάγκη να δουν τα δεδομένα εισόδου επί τόπου στο πρόγραμμα.

Αν τολμάει κανείς, ας μαγειρέψει τα νούμερα.

 

Στην πολεοδομία Πτολεμαϊδας ελέγχθηκε και εγκρίθηκε μελέτη ΜΕΑ για 5όροφη με κατάστημα. Οι υπάλληλοι ήταν άψογοι. Ξεσκόνισαν την μελέτη. Το φύλλο ελέγχου της ΜΕΑ τσεκαρίστηκε σε όλα τα πεδία, ένα προς ένα και ΟΚ.

 

Αν σας φέρνουν δυσκολίες, να τους ζητάτε να σας εξηγήσουν τους λόγους που δεν κάνουν έλεγχο ΓΡΑΠΤΩΣ...

Ο εργολάβος είναι επιχειρηματίας και η καθυστέρηση για αυτόν σημαίνει απώλεια εσόδων. Ο ιδιώτης πάλι θέλει να μπει στο σπίτι του ή να κάνει την επένδυσή του απρόσκοπτα σε ένα ευνονούμενο κράτος .... το φελέκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, κανουμε τη μελετη με το προγραμμα του ΤΕΕ, εκτυπωνουμε οτι μπορουμε να εκτυπωσουμε απο αυτο, το συσκευαζουμε , το παμε Πολεοδομία και ολη η λιστα με τα τσεκαρισματα τους μπορει να απαντηθει απο τα εκτυπωμενα αυτα?

Αν ναι, τοτε οι 300 -400 σελιδες που λεε οτι εκτυπωνουν τα αλλα προγραμματα ειναι τζαμπα χαρτι?

Αν ισχυουν ολα τα παραπανω τοτε το μονο πραγμα (ισως για πολλους σημαντικο) που σου προσφερουν τα προγραμματα ειναι η ταχυτητα στα δεδομενα και ο χρονος απο πραξεις, ψαξιμο σχεσεων, τυπων και διαγραμματων (μεχρι να φτιαξεις τα δικα σου εξελακια)?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Υπολογιστικό πρόγραμμα χρησιμοποίησα μόνο για ψυκτικά - θερμικά φορτία, ηλιακά και φωτοτεχνία.

Η μελέτη ΚΕΝΑΚ που προσκόμισα ήταν γύρω στις 500 σελίδες (ένα μεγάλο μέρος αποτελούν οι αναλυτικοί υπολογισμοί θερμογεφυρών ΜΕ ΣΚΑΡΙΦΗΜΑΤΑ (το τονίζω γιατί αυτό το μαρτύριο δεν το αποφεύγεις). Δεν είπα ότι ήταν δέκα σελίδες.

Δεν χρειάστηκα άλλο λογισμικό και δεν θα αγοράσω αν δεν σοβαρευτούν οι εταιρίες.

Είχα απόλυτο έλεγχο των θερμογεφυρών, απόλυτο έλεγχο ότι βρήκα τους σωστούς συντελεστές σκιάσεων, δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ιστορία των 20 δομικών στοιχ. του μ.θ.χ., υπολόγισα ευέλικτα τα δομικά στοιχεία σε επαφή με το έδαφος παρόλο που το υπόγειο ήταν περίεργο και κάθε στιγμή είχα τον έλεγχο καταλαβαίνοντας καλύτερα τον ΚΕΝΑΚ.

Η ΜΕΑ συνοδευόταν με 2 πιτσκαρισμένους μαύρους μεγάλους φακέλους, με τις ΗΜ μελέτες, διπλάσια δουλειά (λόγω ΚΕΝΑΚ) από την συνηθισμένη για τέτοιες οικοδομές.

Λίγο παραπάνω κουρασμένος, πολύ περισσότερο σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάστηκα άλλο λογισμικό και δεν θα αγοράσω αν δεν σοβαρευτούν οι εταιρίες.

Είχα απόλυτο έλεγχο των θερμογεφυρών, απόλυτο έλεγχο ότι βρήκα τους σωστούς συντελεστές σκιάσεων, δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ιστορία των 20 δομικών στοιχ. του μ.θ.χ., υπολόγισα ευέλικτα τα δομικά στοιχεία σε επαφή με το έδαφος παρόλο που το υπόγειο ήταν περίεργο και κάθε στιγμή είχα τον έλεγχο καταλαβαίνοντας καλύτερα τον ΚΕΝΑΚ.

Η ΜΕΑ συνοδευόταν με 2 πιτσκαρισμένους μαύρους μεγάλους φακέλους, με τις ΗΜ μελέτες, διπλάσια δουλειά (λόγω ΚΕΝΑΚ) από την συνηθισμένη για τέτοιες οικοδομές.

 

RESPECT...

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυουν ολα τα παραπανω τοτε το μονο πραγμα (ισως για πολλους σημαντικο) που σου προσφερουν τα προγραμματα ειναι η ταχυτητα στα δεδομενα και ο χρονος απο πραξεις, ψαξιμο σχεσεων, τυπων και διαγραμματων (μεχρι να φτιαξεις τα δικα σου εξελακια)?

 

Ακριβώς. Το μόνο πράγμα που κάνουν το λογισμικά είναι να προετοιμάζουν τα δεδομένα για το πρόγραμμα του ΤΕΕ. Για παράδειγμα:

 

Υπολογίζουν γωνίες σκιάσεων, απλά δίνοντάς τους γραφικά τα δεδομένα.

 

Υπολογίζουν επιφάνειες στοιχείων, μήκη θερμογεφυρών αφού τα δώσεις πάλι με γραφικό τρόπο.

 

Παρόλα αυτά, τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Υπάρχουν πολλές δυσκολίες. Το λογισμικό που χρησιμοποιώ είναι πολύ ανώριμο. Δεν έχει ούτε εγχειρήδιο, ούτε help μέχρι στιγμής για το σχεδιαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο hkamp έτσι πρέπει να κάνει ο κάθε υπέυθυνος μηχανικός. Τα περισσότερα προγράμματα είναι να τα έχουμε για να λέμε ότι κατέχουμε κάποιο πρόγραμμα αλλά και για τη ταχύτητα των αποτελεσμάτων. Κατ'άλλα δε κάνουν κάτι παραπάνω από αυτό που μπορείς να κάνεις σε ένα εξελάκι (οι πιο παλιοι εμπιστευονται το χέρι και το κουμπιουτεράκι) και να έχεις το πλήρη έλεγχο. Εγώ ως τελειόφοιτος και ως νέος μηχανικός έψαχνα να μάθω προγράμματα που θα βγάζουν τις μελέτες μόνα τους και μετά από 2 χρόνια σε αυτή τη διαδικασία έχω καταλάβει ότι όλα αυτά δεν έχουν να σου προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο. ΄Ετσι έχω φτιαξει μόνος μου εξελάκια διαβάζοντας τις τεχνικές οδηγίες και πρότυπες μελέτες για κάθε περίπτωση. Έτσι και αλλιώς από άποψη χρόνου δεν υπάρχει πρόβλημα ,αφού δεν υπάρχουν και δουλειές. Αυτή τη περίοδο τελειώνω και την ενεργειακή μελέτη που πρέπει να πώ πάντως ότι έχει πολύ δουλειά. Και να βγει κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα δε νομίζω να το χρησιμοποίησω γιατί το μόνο που θα κάνει θα είναι να περνάει αυτόματα τα δεδομένα στη πλατφόρμα του ΤΕΕ/ΚΕΝΑΚ τιποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα σήμερα σε μια πολεοδομία (εντός Αττικής) διότι σύντομα θα καταθέσω ΜΕΑ και η απάντηση ήταν ότι τη ΜΕΑ την παραλαμβάνουν και βάζουν σφραγίδα θεώρησης χωρίς να κάνουν κάποιον άλλο έλεγχο παρά μόνο ότι η ενεργειακή κατάταξη είναι οκ.

Ούτως ή άλλως όταν αποπερατωθεί η οικοδομή και έρθει ο επιθεωρητής να κάνει επιθεώρηση, αν κάτι δεν πάει καλά, δεν θα πάρεις πιστοποιητικό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χάλι με τις διαφορετικες απαντησεις ανα πολεοδομια μας χαρακτηριζει γενικως σαν κρατος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.