Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Ψάρεψα και αυτά:

 

ΣτΕ: Χωρίς υπογραφή λογιστή η δήλωση αυτοελέγχου

 

Καταργήθηκε αναδρομικά από την 1η Ιανουαρίου 2014 ο αυτοέλεγχος του νόμου 3296/2004. Έτσι, υπόκεινται πλέον σε έλεγχο όλες οι δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος και ΦΠΑ επιχειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών και όχι μόνο αυτές που περιλαμβάνονται στο δείγμα που προβλέπεται από τις διατάξεις της παραγράφου 8 του άρθρου 17 του ν. 3296/2004.

 

Ωστόσο, το γεγονός ότι η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων ή το υπουργείο Οικονομικών δεν έχει ενημερώσει ακόμα για το αν η διοίκηση έχει ενσωματώσει νομοθετικά την απόφαση του ΣτΕ δημιουργεί αβεβαιότητα στους φοροτεχνικούς εν όψει της υποβολής των δηλώσεων εισοδήματος. Ως εκ τούτου, το υπουργείο θα πρέπει αμέσως να ξεκαθαρίσει το καθεστώς σχετικά τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί κατά την υποβολή δήλωσης αυτοπεραίωσης.

 

ΤΕΛΙΚΆ τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

 Λίγο αργά θυμήθηκε ο συντάκτης του παραπάνω κειμένου την απόφαση του ΣΤΕ . Πρόκειται για την απόφαση 2445/2012 που δημοσιεύθηκε στις 5-11-2012 . Ηδη ο αυτοέλεγχος έγινε (από όσους εντάχθηκαν σε αυτόν για τη χρήση 2012 , οικονομικό έτος 2013) και θα γίνει και για τη χρήση 2013. Δεν κατήργησε η υπόψιν αποφαση του ΣΤΕ , τη διαδικασία αυτοελέγχου , αλλά πήρε θέση στο ζήτημα της υπογραφής από λογιστή των δηλώσεων των επιχειρήσεων που είχαν επιλέξει τη διαδικασία αυτή .

 

Ενα εντελώς άλλο ζήτημα είναι η κατάργηση των διατάξεων του Ν 3296/2004 , του αυτοελέγχου συγκεκριμένα , για τις χρήσεις που αρχίζουν απο 01-01-2014. Αυτό είναι γνωστό εδώ και μήνες , από τα τέλη ΙΟΥΛΙΟΥ του 2013 , όταν δημοσιεύθηκε ο σχετικός νόμος . Στον 4172/2014 δεν υπάχουν διατάξεις περί αυτοελέγχου.

 

Επομένως αυτό που παίζει είναι ένα . Να σταματήσετε να διαβάζετε σχετικούς-ασχέτους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες υπέβαλλα την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ, αλλά προέκυψαν τα εξής ζητήματα:

 

είδα πως είχα παραλείψει ένα τιμολόγιο, οπότε π.χ. για το πρώτο τρίμηνο βγήκε νέα ταυτότητα οφειλής, με προσαύξηση.

 

Το τέταρτο τρίμηνο τα έξοδα μου ήταν περισσότερα, οπότε και είχα πιστωτικό. Στην εκκαθαριστική έβαλα το ποσό που πλήρωσα με τις περιοδικές του 2013 (χωρίς το επιπλέον ποσό που πρέπει να πληρώσω τώρα). Στην εκκαθαριστική το πιστωτικό βγήκε αυτόματα και είναι μικρότερο από το κανονικό, πώς χειρίζομαι αυτή την περίπτωση;

Τουλάχιστο τώρα με την τροποιητική ΦΠΑ και την εκκαθαριστική έχω δηλωμένα σωστά τα ποσά, το μόνο που με προβληματίζει είναι το πιστωτικό που βγαίνει λάθος. Επίσης αυτή την ταυτότητα οφειλής την πληρώνω, αν και έχω πιστωτικό ΦΠΑ από το τελευταίο τρίμηνο; Δεν μπορούν να συμψιφηστούν;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθες υπέβαλλα την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ, αλλά προέκυψαν τα εξής ζητήματα:

 

είδα πως είχα παραλείψει ένα τιμολόγιο, οπότε π.χ. για το πρώτο τρίμηνο βγήκε νέα ταυτότητα οφειλής, με προσαύξηση.

 

Το τέταρτο τρίμηνο τα έξοδα μου ήταν περισσότερα, οπότε και είχα πιστωτικό. Στην εκκαθαριστική έβαλα το ποσό που πλήρωσα με τις περιοδικές του 2013 (χωρίς το επιπλέον ποσό που πρέπει να πληρώσω τώρα). Στην εκκαθαριστική το πιστωτικό βγήκε αυτόματα και είναι μικρότερο από το κανονικό, πώς χειρίζομαι αυτή την περίπτωση;

Τουλάχιστο τώρα με την τροποιητική ΦΠΑ και την εκκαθαριστική έχω δηλωμένα σωστά τα ποσά, το μόνο που με προβληματίζει είναι το πιστωτικό που βγαίνει λάθος. Επίσης αυτή την ταυτότητα οφειλής την πληρώνω, αν και έχω πιστωτικό ΦΠΑ από το τελευταίο τρίμηνο; Δεν μπορούν να συμψιφηστούν;

Ευχαριστώ

κανείς δεν γνωρίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, στα βιβλία εσόδων-εξόδων σε ότι αφορά τα έξοδα καταχωρούμε μόνο αυτά τα έσοδα-έξοδα που αφορούν στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ ή καταχωρούμε στα έξοδα και αυτά που θα δηλωθούν στο τέλος για την εκκαθαριστική εισοδήματος αλλά δεν υπολογίζονται στις δηλώσεις ΦΠΑ (πχ εισφορές τσμεδε, πληρωμή φόρων διάφορων)

Link to comment
Share on other sites

Στα βιβλία μπαίνουν εκτός από αυτά που αφορούν τις δηλώσεις ΦΠΑ, εισφορές τσμεδε, έξοδα αυτοκινήτου κλπ και στο τέλος ανάλογα το πως θα φορολογηθείς θα πάρεις και τα αντίστοιχα ποσά.

Δηλαδή αν πας σαν "μισθωτός" απλά πάρεις μόνο τις εισφορές τσμεδε, για τα υπόλοιπα θα κάνεις την αναμόρφωση αλλά αυτό που θα προκύψει δεν λαμβάνεται υπόψιν για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα, δηλαδή καταχωρούμε όλα τα σχετικά έξοδα με το επάγγελμα (συμπεριλαμβανομένων εξόδων καυσίμων, ασφαλιστικών εισφορών, διάφορων φόρων, τελών, κτλ) και αναλόγως ο λογιστής υπολογίζει στο τέλος τα τελικά ποσά για κάθε κατηγορία....δεν καταχωρούμε φυσικά αποδείξεις λιανικής (πχ τρόφιμα και ρούχα) τις οποίες απλά συγκεντρώνουμε και παραδίδουμε στο τέλος στο λογιστή, σωστά?

μια επιπλέον ερώτηση: για τα καύσιμα εφόσον κόβουμε τιμολόγιο είναι απαραίτητο να καταχωρούμε ποσό + φπα ή μπορούμε μόνο να καταχωρούμε το συνολικό ή το καθαρό χωρίς τον ΦΠΑ, στα βιβλία?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, στα βιβλία εσόδων-εξόδων σε ότι αφορά τα έξοδα καταχωρούμε μόνο αυτά τα έσοδα-έξοδα που αφορούν στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ ή καταχωρούμε στα έξοδα και αυτά που θα δηλωθούν στο τέλος για την εκκαθαριστική εισοδήματος αλλά δεν υπολογίζονται στις δηλώσεις ΦΠΑ (πχ εισφορές τσμεδε, πληρωμή φόρων διάφορων)

 

Καταχωρείς όλα τα επαγγελματικά σου έξοδα στο βιβλίο (οχι εσόδων- εξοδων , αλλά απλογραφικό πλέον ). Το βιβλίο είναι και για την φορολογία του ΦΠΑ , αλλά και για τη φορολογία στο εισόδημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.