Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Σωτήρη,και εχω περιθωριο ποσες ημερες να πληρωσω?την ιδια μερα πρεπει να πληρωσω?επισης ισχυει αυτ με τα 10 ευρω για εμπροθεσμη και πληρωμη μετα?μπορεις να μου αναλυσεις τη διαδικασια?

 

 

Σου δίνει περιθώριο έως την 25η ημέρα του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

δηλ.αν υποβαλω τωρα τροποποιητικη περιοδικη εχω περιθωριο εως 25 Ιουνιου?

edit δες και το 210...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να μου πει το ποσό του κωδικού 709 της εκκαθαρσιτικής δήλωσης ΦΠΑ που είναι ουσιστικά ποσό πιστωτικό που θα έπρεπε να μου επιστραφεί τι το κάνω στην επόμενη χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να μου πει το ποσό του κωδικού 709 της εκκαθαρσιτικής δήλωσης ΦΠΑ που είναι ουσιστικά ποσό πιστωτικό που θα έπρεπε να μου επιστραφεί τι το κάνω στην επόμενη χρήση?

 

Το πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ εχετε να το διαχειρισθείτε με τρεις τρόπους 1) να μη το λάβετε υπόψιν σας (κοινώς να το διαγράψετε ) 2) Να το μεταφέρετε προς συμψηφισμό στην επόμενη φορολογικη περίοδο 3) Να ζητήσετε την επιστροφή του απο το δημόσιο

 

Ανάλογα με τη φύση του πιστωτικού θα πράξεις κατά περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου που είχα διαβάσει ότι μπαίνει στα έξοδα του επόμενου τριμήνου (σαν έξοδο όχι σαν φπα) με ημερομηνία εισαγωγής την ημέρα υποβολής της εκκαθαριστικής δήλωσης, ισχύει ή όνειρο το είχα δει?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου που είχα διαβάσει ότι μπαίνει στα έξοδα του επόμενου τριμήνου (σαν έξοδο όχι σαν φπα) με ημερομηνία εισαγωγής την ημέρα υποβολής της εκκαθαριστικής δήλωσης, ισχύει ή όνειρο το είχα δει?

 

 

Κάπου που είχα διαβάσει ότι μπαίνει στα έξοδα του επόμενου τριμήνου (σαν έξοδο όχι σαν φπα) με ημερομηνία εισαγωγής την ημέρα υποβολής της εκκαθαριστικής δήλωσης, ισχύει ή όνειρο το είχα δει?

 

 

Αυτό εμπίπτει στην πρώτη περίπτωση που ανέφερα , αλλά όχι σε όλες τις περιπτώσεις του πιστωτικού υπολοίπου ΦΠΑ (είναι θέμα τεχνικό και η ανάλυσή του ξεφεύγει σαφώς από τα όρια της συζήτησης που κάνουμε εδώ ).

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα που το είχα δει. Ήταν πάλι εδώ σε συζήτηση μεταξύ μας:

 

http://www.michanikos.gr/topic/18948-%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%A6%CE%A0%CE%91/page-2?hl=rata

 

Την ξαναδιαβάζω και δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω καλά.

 

Βάζω παράδειγμα πάλι:

 

Σύνολο φόρου εισροών κωδικός 684: 100 ευρώ

Σύνολο φόρου εκροών κωδικός 637:   50 ευρώ

 

Λόγω pro rata o κωδικός 709 έχει: 80 ευρώ

και ο κωδικός 710: 20 ευρώ

 

Έτσι βγαίνει Σύνολο για καταβολή κωδικός 813: 50 (κωδ. 637) - 20 (κωδ. 710) = 30 ευρώ το οποίο πληρώνεται άμεσα ηλεκτρονικά

 

Το ερώτημα είναι τα 80 ευρώ του κωδικού 709:

1) Μπαίνουν σαν έξοδα στην επόμενη περιοδική δήλωση?

2) Μπαίνουν σαν πιστωτικό υπόλοιπο στην επόμενη περιοδική δήλωση?

3) Τα αναζητά κανείς στην εφορία?

4) Τα ξεχνάει

 

Είναι κάποιο από τα παραπάνω 4 σενάρια σωστό? Είναι κάποιο ανεδαφικό?

 

Και τα 30 ευρώ που πληρώνω άμεσα μπαίνουν κάπου?

Edited by Pipis Sotos
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω απλά...

 

Μετά από εκείνη τη συζήτηση το πιστωτικό της εκκαθαριστικής το πέρναγα στα έξοδα της επόμενης χρήσης με ημερομηνία αυτήν την υποβολής της εκκαθαριστικής. Έκανα μαλ..α ή όχι? Θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να μου πεις ένα ναι ή ένα όχι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.