Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Καλημέρα, ελπίζω να είμαι εντός θέματος, αν και είμαστε στο 2013.

Στον κωδικό 666 μπαίνουν οι δαπάνες που καταβάλλουν οι εργολήπτες Δ.Ε. ? Π.χ., για να ασκώ το εργοληπτικό μου πτυχίο πρέπει να καταβάλω ετήσιες εισφορές σε Τ.Π.Ε.Δ.Ε. και στην τοπική ένωση ΠΕ.Σ.Ε.Δ.Ε. οι οποίες είναι μεν υποχρεωτικές για εμένα ως ελεύθερη επαγγελματίας αλλά όχι ως Πολ. Μηχ. (π.χ. το ΤΣΜΕΔΕ που έχουν όλοι οι μηχανικοί).

Επίσης, από τη δραστηριότητά μου αυτή απορρέουν και άλλες δαπάνες χωρίς ΦΠΑ, όπως πληρωμές για έκδοση εγγυητικών (για συμμετοχή σε δημοπρασίες) στο ΤΣΜΕΔΕ και σε Τράπεζες, αγορά τευχών από τις Τεχνικές Υπηρεσίες σε Δήμους κτλ.

Μπορώ να τα περάσω αυτά στον κωδικό 666 εφόσον είναι περασμένα στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ?

Και τέλος, δαπάνες για σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει (και που είναι άνευ ΦΠΑ) σε ιδιωτικά ΚΕΚ και δαπάνες για εξέταστρα στο ΤΕΕ, περνούν στο 666?

Ευχαριστώ, ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ελπίζω να είμαι εντός θέματος, αν και είμαστε στο 2013.

Στον κωδικό 666 μπαίνουν οι δαπάνες που καταβάλλουν οι εργολήπτες Δ.Ε. ? Π.χ., για να ασκώ το εργοληπτικό μου πτυχίο πρέπει να καταβάλω ετήσιες εισφορές σε Τ.Π.Ε.Δ.Ε. και στην τοπική ένωση ΠΕ.Σ.Ε.Δ.Ε. οι οποίες είναι μεν υποχρεωτικές για εμένα ως ελεύθερη επαγγελματίας αλλά όχι ως Πολ. Μηχ. (π.χ. το ΤΣΜΕΔΕ που έχουν όλοι οι μηχανικοί).

Επίσης, από τη δραστηριότητά μου αυτή απορρέουν και άλλες δαπάνες χωρίς ΦΠΑ, όπως πληρωμές για έκδοση εγγυητικών (για συμμετοχή σε δημοπρασίες) στο ΤΣΜΕΔΕ και σε Τράπεζες, αγορά τευχών από τις Τεχνικές Υπηρεσίες σε Δήμους κτλ.

Μπορώ να τα περάσω αυτά στον κωδικό 666 εφόσον είναι περασμένα στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ?

Και τέλος, δαπάνες για σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει (και που είναι άνευ ΦΠΑ) σε ιδιωτικά ΚΕΚ και δαπάνες για εξέταστρα στο ΤΕΕ, περνούν στο 666?

Ευχαριστώ, ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος!

 

Ολα τα παραπάνω , αν τα έχεις καταχωρήσει στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ, στην εκκαθαριστική ΦΠΑ θα τα καταχωρήσεις σον κωδικό του αντίχριστου.

Link to comment
Share on other sites

(π.χ. το ΤΣΜΕΔΕ που έχουν όλοι οι μηχανικοί).

Επίσης, από τη δραστηριότητά μου αυτή απορρέουν και άλλες δαπάνες χωρίς ΦΠΑ, αγορά τευχών από τις Τεχνικές Υπηρεσίες σε Δήμους κτλ.

Μπορώ να τα περάσω αυτά στον κωδικό 666 εφόσον είναι περασμένα στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ?

Και τέλος, δαπάνες για σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει (και που είναι άνευ ΦΠΑ) σε ιδιωτικά ΚΕΚ και δαπάνες για εξέταστρα στο ΤΕΕ, περνούν στο 666?

 

κι αν τα παραπάνω Σωτήρη (όσα δηλαδή δεν έχουν ΦΠΑ όπως τα σεμινάρια) δεν περαστούν στην εκκαθαριστική ΦΠΑ καθόλου πειράζει?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπάνω , αν τα έχεις καταχωρήσει στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ, στην εκκαθαριστική ΦΠΑ θα τα καταχωρήσεις σον κωδικό του αντίχριστου.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο 2012 έχω κάνει αγορά ΙΧ και το έχω περάσει και στην τελευταία σελίδα του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ (την απόσβεση του παγίου), στην εκκαθαριστική θα γράψω κάπου το έξοδο της αγοράς( και αν ναι σε ποιο κελί διότι δεν πλήρωσα ΦΠΑ εφόσον ήταν μετ/σμένο από ιδιώτη) ή μόνο στον κωδικό 666 την απόσβεση για το έτος;

Edited by predator_c
Link to comment
Share on other sites

Οι δαπανες απο τις οποιες ΔΕΝ εκπιπτει ο ΦΠΑ μπαινουν στην εκκαθαριστικη σε καποιο κελι?

 

Ξερω οτι σιγουρα μπαινουν σε Ε1 και Ε3

 

Τι θα γινει αν δε συμπιπτει το ποσον των μη εκπιπτομενων στην εκκαθαριστικη με τις αντιστοιχες στη φορολογικη?

 

Ρωταω γιατι η συγκεντρωτικη των κρατησεων του 2% υπερ ΤΕΕ δε μου εχει ερθει ακομα και ως τις 10.4 πρεπει να υποβαλω την εκκαθαριστικη ΦΠΑ

Και αυτες οι κρατησεις ηταν ενα διολου ευκαταφρονητο ποσον...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο ΤΕΕ και ζήτα τη βεβαίωση , εμένα μου είπαν ότι δεν θα τη στείλουν φέτος . Έρχεται την επόμενη εργάσιμη από το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο 2012 έχω κάνει αγορά ΙΧ και το έχω περάσει και στην τελευταία σελίδα του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ (την απόσβεση του παγίου), στην εκκαθαριστική θα γράψω κάπου το έξοδο της αγοράς( και αν ναι σε ποιο κελί διότι δεν πλήρωσα ΦΠΑ εφόσον ήταν μετ/σμένο από ιδιώτη) ή μόνο στον κωδικό 666 την απόσβεση για το έτος;

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής στο φόρουμ και δεν ξέρω τι θα πρέπει να γράψω στη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.