Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

αυτο με την αποσβεση παγιων ακομα δεν το εχω καταλαβει

 

και ο σωτηρης εχει γραχει σε αυτο το νημα

οτι δεν υποχρεωτικο αλλα αυτος προτιμα και τα βαζει στο 666

 

αλλα γιατι δεν το εχω καταλαβει

Link to comment
Share on other sites

Η προτίμηση έχει να κάνει με τη συμφωνία δαπανών ανάμεσα στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ και στο Ε3. Ωστόσο η συμφωνία αυτή δεν είναι υποχρεωτική (απλά βοηθά ελεγκτικά κάποιες φορές).

Link to comment
Share on other sites

Άρα συνάδελφοι επειδή είναι μου είναι δύσκολο να παρακολουθήσω όλα τα προηγούμενα post εάν είναι εύκολο να με ενημερώσετε :

 

1.Αγορά λογισμικού software που το πέρασα τον Ιούλιο μήνα στα πάγια έξοδα και το δήλωσα όλοκληρο το ποσόν στη περιοδική ΦΠΑ, θα μπεί επίσης ολόκληρο το ποσό στην εκκαθαριστική ΦΠΑ και η απόσβεση θα γίνει στο Ε3 ? Ποιό είναι το ποσοστό της απόσβεσης?

 

2.Έξοδα μίσθωσης χώρου IX σε parking επιτρέπεται να καταχωρηθούν στα βιβλία ?

2α) Επιτρέπεται να περαστούν στην εκκαθαριστική ΦΠΑ στο αντίστοιχο κωδικό (δεν τον θυμάμαι) που μπαίνουν και τα άλλα έξοδα αυτοκινήτου π.χ ασφάλεια αυτοκινήτου, βενζίνες?

2β) Εάν δεν επιτρέπεται να περαστούν στα βιβλία και φαντάζομαι ούτε στην εκκαθαριστική ΦΠΑ, επιτρέπεται να ενταχθούν στο καθεστώς των αποδείξεων που μαζεύαμε για το 2010 και εάν ναι που καταχωρούνται ?

 

3.Τα έξοδα ασφάλισης του ΙΧ υπολογίζονται ανάλογα με το πότε έχει εκδωθεί το παραστατικό δλδ εντός του 2010 ? ή ανάλογα με το πότε έχω πληρώσει διότι εγώ φαίνεται ότι έχω πληρώσει 3 φορές εντός του 2010, καθώς ένα παραστατικό είχε εκδοθεί τέλη του 2009 και το πλήρωσα Ιανουάριο του 2010.

 

4.Η Εκκαθαριστική για το ΦΠΑ μου βγαίνει πιστωτική για το έτος 2010.Το μεταφέρω το ποσόν στο 2011, τώρα που θα κάνω την περιοδική του Α' τριμήνου ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εάν επαναλαμβάνομαι σε κάποια ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Επιπρόσθετα στα παραπάνω ήθελα να ρωτήσω εάν η καταληκτική ημερομηνία υποβολής της εκκαθαριστικής ΦΠΑ είναι στις 12/4. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω σε ο,τι γνωριζω, με επιφυλαξεις:

1. Αν η αξια του λογισμικου ειναι μεχρι 1200€ μπορεις να το αποσβεσεις ολοκληρο στο πρωτο ετος. Αλλιως τα ποσοστα αποσβεσεων νομιζω κυκλοφορουν καπου. Στην εκκαθαριστικη γραφεις την αξια κτησης στις εισροες (153,253 η 653 αναλογα) και το ποσο της αποσβεσης το αθροιζεις με τις μη εκπιπτομενες δαπανες στο 666. Στο Ε3 στον κωδικο 546 θα μπει η αποσβεση, μαζι με τα αλλα εξοδα σου φυσικα.

2. Δεν ξερω αν μπορεις να το συμπεριλαβεις, αλλα αν ναι φανταζομαι θα μπουν με τα υπολοιπα στο 666. Οσο για τις αποδειξεις, εγω τις εχω σε ενα φακελο και εχω την εντυπωση οτι θα τις προσκομισουμε αν ζητηθει. Αν παντως καποιος ξερει κατι επ'αυτου ας μας πει.

Τελος, η καταληκτικη ειναι στις 12/4 οπως ειπες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε, πάντως απ'ότι κατάλαβα από προηγούμενα posts δεν είσαι υποχρεωμένος να περνάς την απόσβεση στην εκκαθαριστική ΦΠΑ. Ομοίως και τα λοιπά έξοδα που έχουμε καταχωρήσει στα βιβλία μας και δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ όπως λ.χ βενζίνη, ασφάλιστρα κτλ τα καταχωρούμε στα βιβλία με το συνολικό ποσόν και η απόσβεση γίνεται στη δήλωση εισοδήματος στο κατάλληλο έντυπο. Εάν μπορεί κάποιος να απαντήσει πιο ξεκάθαρα στα αρχικά μου ερωτήματα θα με διευκόλυνε. Εάν φυσικά λέω κάτι λάθος ας με διορθώσουν οι αρμόδιοι λογιστές που παρακολουθούν το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα

αν στειλουμε ηλεκτρονικα την εκκαθαριστικη εννουσα περιοδική ΦΠΑ μετα πως την πληρωνουμε??

 

παμε στην τραπεζα?στην εφορια?

πως?

 

και η ερωτηση πρεπει να μπει σε αλλο thread

Link to comment
Share on other sites

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11910/hl/1026

 

Άρθρο 4, παρ. 4.

Θα σου συνιστούσα όμως να βεβαιωθείς ότι είναι όντως χρεωστική η εκκαθαριστική σου και δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος. Συνήθως στις δραστηριότητές που έχουμε οι Μηχανικοί, οι εκκαθαριστικές είναι μηδενικές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.