Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Καλημερα,

Εχω την εξης απορια αναφορικα με τα παγια εξοδα:

Το ποσο των παγιων εξοδων ειναι μικρο, οποτε φιλη λογιστρια μου ειπε να το κανω αποσβεση ολο στο ιδιο ετος. Στην εκκαθαριστικη περναω την αγορα παγιων στους κωδικους 253-273(21% ΦΠΑ), και προστιθεμενο το ποσο αυτο με το 663 (δαπανες-γεν.εξοδα φορολογητεα) μου δινει το συνολο φορολογητεων εισροων στο 664.

Τωρα, στο 666 βαζω τις μη εκπιπτομενες δαπανες και προσθετω και τις αποσβεσεις, σωστα?

Οποτε αθροιζοντας, στο συνολο εισροων στο 667 προκυπτει ποσο που περιλαμβανει και την αγορα παγιων και την αποσβεση αυτων. Και μου φαινεται σαν να εχω περασει το ιδιο εξοδο 2 φορες. Κανω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Άνοιξα στο taxis την ηλεκτρονική εκκαθαριστική Φ1 και βλέπω πολλές αλλαγές με το παρελθόν ... Εχω υποβάλλει μηδενικές περιοδικές στην διάρκεια του έτους, αλλά έχω εισόδημα ως μισθωτός και όχι με μπλοκάκι, πρέπει να τα εισαγάγω κάπου και αυτά?

 

Πολύ μπέρδεμα ρε παιδιά ...

Link to comment
Share on other sites

Θα υποβληθεί εκκαθαριστική ΦΠΑ ανάλογα με τις περιοδικές που έχουν υποβληθεί. Εισοδήματα από μισθούς δεν εμφανίζονατι στην εκκαθαριστική ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στον κωδικό 905 δηλώνετε και τον εαυτό σας

δηλαδη αν δεν απασοχλέείτε κανένα δηλώνετε 0 ή 1

 

Κωδ. 905

Μέσος αριθμός (πλήθος) του συνολικά απασχολούμενου προσωπικού της επιχείρησης. Προκύπτει από το πηλίκο της διαίρεσης του συνολικού αριθμού των πραγματοποιηθέντων ημερομισθίων εντός του έτους, δια 300. Στο συνολικό αριθμό ημερομισθίων περιλαμβάνονται αυτά που γίνονται από:

- Τους απασχολούμενους επιχειρηματίες (είτε ατομικά, είτε ως εταίροι, διαχειριστές, μέλη Δ.Σ.).

- Τα συμβοηθούντα μέλη των οικογενειών τους, είτε αμείβονται, είτε όχι (εφόσον απασχολείται το 1/3 του κανονικού ωραρίου).

- Οι μισθωτοί και ημερομίσθιοι".

 

επίσης τον κωδικό 615 τον συμπληρώνετε;

 

Κωδ. 615

Ακαθάριστα Έσοδα Φορολ. Εισοδήματος

 

Τελικά ποια είναι η απάντηση για το 905 αν δεν απασχολείς προσωπικό? 0 ή 1?

 

Και το 902 του πίνακα Θ πρέπει να το συμπληρώσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κωδ. 666. α) Την αξία των εισροών σας, που απαλλάσσονται από το φόρο, με βάση τις διατάξεις του Κώδικα Φ.Π.Α. (π.χ. μισθώματα ακινήτων, ασφάλειες, αγορά ή ναύλωση πλοίων, αγορά από αγρότη του ειδικού καθεστώτος ή απαλλασσόμενη λόγω τζίρου επιχείρηση).

β) Οι εξαιρούμενες εισροές εκτός πεδίου εφαρμογής όπως μισθοί, ημερομίσθια, εργοδοτικές εισφορές κτλ.

γ) Την αξία των εισροών σας, για τις οποίες δεν δικαιούστε έκπτωση του φόρου, σύμφωνα με την παράγρ. 4 του άρθρου 30 του Κώδικα Φ.Π.Α. (αγορά επιβατικών αυτοκινήτων μέχρι 9 θέσεων, οινοπνευματωδών ποτών κτλ.).

δ) Την εισαγωγή εφημερίδων και περιοδικών, την αξία των ενδοκοινοτικών σας αποκτήσεων που σύμφωνα με το άρθρο 29 Κώδικα Φ.Π.Α. είναι απαλλασσόμενες καθώς και την αξία των δαπανών εκείνων που βαρύνουν το κόστος των ενδοκοινοτικών αποκτήσεων και απαλλάσσονται του Φ.Π.Α.

ε) Τη διαφορά της φορολογητέας ή πλασματικής αξίας και του πραγματικού κόστους της εισαγωγής ή της ενδοκοινοτικής απόκτησης,

στ) Το κόστος των πακέτων των πρακτορείων ταξιδίων, την τιμή αγοράς προκειμένου για μεταπωλητές του άρθρου 45 και την αξία προς απόδοση στον εντολέα προκειμένου για διοργανωτές δημοπρασίας του άρθρου 46.

ζ) Την αξία των μεταχειρισμένων αγαθών που αποκτήθηκαν από μεταπωλητές του ειδικού καθεστώτος μεταχειρισμένων και την αξία των αγαθών που αποκτήθηκαν σε δημοπρασία που ενεργήθηκε από τον διοργανωτή με τις διατάξεις του ειδικού καθεστώτος για τις πωλήσεις σε δημοπρασία.

η) Επίσης, την αξία των εισροών των οικοδομών που δεν υπάγονται σε ΦΠΑ.

θ) Την αξία του ειδικού στοιχείου αγροτών για τη μεταφορά αγροτικών προϊόντων από την αγροτική εκμετάλλευση στην εμπορική εκμετάλλευση (πωλήσεις σε λαϊκές αγορές, εξαγωγές, κλπ.)

Σημειώνεται ότι στις περιπτώσεις που δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών και κατά συνέπεια ο Φ.Π.Α. αποτελεί κόστος, γράψτε το άθροισμα αξίας και φόρου.

 

Τωρα, στο 666 βαζω τις μη εκπιπτομενες δαπανες και προσθετω και τις αποσβεσεις, σωστα?

Οποτε αθροιζοντας, στο συνολο εισροων στο 667 προκυπτει ποσο που περιλαμβανει και την αγορα παγιων και την αποσβεση αυτων. Και μου φαινεται σαν να εχω περασει το ιδιο εξοδο 2 φορες.

Σωστά έπραξες.

 

βρε παιδιά από που προκύπτει πως στο 666 βάζω τις αποσβέσεις;;;

και μάλιστα 2 φορές στο παράδειγμα του leo_zen

Link to comment
Share on other sites

Myri δεν ξερω, εμενα μου το ειπε μια λογιστρια που εμπιστευομαι και θα το βαλω ετσι.

Και δεν ειναι 2 φορες, ετσι μπορει να φαινεται, αλλα απ'οτι καταλαβα σαν συνολο εισροων (κωδ.667 εκκαθαριστικης) λαμβανεται η αξια κτησης των παγιων αλλα και η αποσβεση τους για το ετος. Αντιθετα, στο "συνολο δαπανων" (κωδ.546 του Ε3) συμπληρωνω το αθροισμα 663+666 της εκκαθαριστικης, δηλαδη δαπανες, γεν.εξοδα, δαπανες μη εκπιπτομενες και αποσβεσεις. Οποτε προκυπτει το ποσο που πραγματικα ξοδεψες μεσα στο ετος.

Btw ξερει κανεις ποτε θα λειτουργησει το θαυμα της τεχνολογιας taxisnet για υποβολη Ε1,Ε3,Ε9? Απο 1 Απριλιου δε θα ανοιγε ταχα?

Link to comment
Share on other sites

γιατι μπαίνουν τα πάγια στο Φ1 ρωτώ,

αφού στις οδηγίες για τον κωδικό 666 δεν αναφέρει πάγια;;

-----

συμφωνώ άλλο πράγμα τα πάγια στο Ε3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.