Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Τα έξοδα αυτοκινήτου είναι όλα τα έξοδα που κάνεις για τη συντήρηση και την κίνηση του αυτοκινήτου το οποίο χρησιμοποιείς και για την άσκηση του επαγγέλματός σου. Καύσιμα, λάδια, service, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, πλύσιμο, λάστιχα κλπ.

Μόνο σε ελ. επαγγελματίες περνάνει. Που το άκουσες ότι μπορεί μισθωτός να τα θεωρήσει έξοδα; Δεν υφίσταται η έννοια "έξοδα" για μισθωτούς.

 

Εάν το αυτοκίνητο δεν είναι στο όνομα μας,αλλά συγγενικού προσώπου που μας το έχει παραχωρήσει αλλά πληρώνουμε εμείς κανονικά τα service,τέλη κτλ, μπορούμε να τα περάσουμε στα έξοδα;

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κανείς να έχει bug η εκκαθαριστική ΦΠΑ?

 

Βάζω στον πίνακα Ζ στον κωδικό 401 ένα ποσό και στο 403 ένα άλλο και εκεί που πρέπει να κάνει το κλάσμα για να βρούμε πιο ποσοστό εκπίπτει πρόσεξα ότι αν στον κωδικό 401 είναι ακέραιος ο αριθμός τα βγάζει σωστά αν είναι με δεκαδικά οποιαδήποτε πλην του 00 βγάζει άσχετα!!!

 

Πχ. αν στο 401 έχεις 5000,00 και στο 403 2000,00 βγάζει σωστά το λόγο 71,43. Αν το 401 το κάνεις 5000,10 τότε ο λόγος γίνεται 0,71!! και η έκπτωση από εκεί που ήταν 28% γίνεται 99%!!

 

Ανεβάζω και ένα αρχειάκι με τις σχετικές εικόνες για του λόγου το αληθές!

 

Βάζω και το αρχειάκι με το πως είναι όταν δεν έχει δεκαδικα΄...

 

Τελικά μου απάντησε η ΓΓΠΣ ως εξής:

"Αγαπητέ κύριε,

 

Το αναφερόμενο πρόβλημα στο πίνακα Ζ, έχει εντοπιστεί και εντός των προσεχών ημερών θα

αποκατασταθεί.

 

Πάντα στη Διάθεση σας

Υπηρεσία TAXISnet"

 

 

Έμαθε μήπως κανείς αν στην εκκαθαριστική ΦΠΑ προκύπτει κάποιο ποσό για πληρωμή αν αυτή θα γίνει ηλεκτρονικά ή θα πρέπει να κάνω τη δήλωση ηλεκτρονικά και μετά να τρέχω στην εφορία να πληρώσω?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κελί 666, γράφει στη βοήθεια

 

"Σημειώνεται ότι στις περιπτώσεις που δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών και κατά συνέπεια ο ΦΠΑ αποτελεί κόστος, γράψτε το άθροισμα αξίας και φόρου."

 

Δηλαδή δε γράφουμε μόνο το καθαρό ποσό, αλλά περιλαμβάνουμε το ΦΠΑ στο άθροισμα του συνόλου?

 

Και κάτι άλλο,

αν προκύψουν διαφορές σε λεπτά από στρογγυλοποιήσεις τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, χαιρετώ την Ελληνική Κοινότητα Μηχανικών και ένα μεγάλο μπράβο, καθώς είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω.

Στο δια ταύτα, έχω το ίδιο πρόβλημα με τον slalom. Έχω διαφορά ενός λεπτού μεταξύ του ποσού ΦΠΑ που έχω καταβάλλει στις περιοδικές δηλώσεις και του ποσού ΦΠΑ που προκύπτει στην εκκαθαριστική δήλωση, λόγω στρογγυλοποιήσεων. Οπότε προκύπτει πιστωτικό υπόλοιπο 0,01€ και ποσό για έκπτωση 0,01€ το οποίο είναι λανθασμένο.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση αυτή?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση αυτή?

Ευχαριστώ

 

Το αγνοείς. Διαφορές μέχρι 3 ευρώ αν θυμάμαι καλά, έτσι κι αλλιώς δεν πληρώνονται στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κελί 666, γράφει στη βοήθεια

 

"Σημειώνεται ότι στις περιπτώσεις που δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών και κατά συνέπεια ο ΦΠΑ αποτελεί κόστος, γράψτε το άθροισμα αξίας και φόρου."

 

Δηλαδή δε γράφουμε μόνο το καθαρό ποσό, αλλά περιλαμβάνουμε το ΦΠΑ στο άθροισμα του συνόλου?

Με τούτο εδώ τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η περιοδική ΦΠΑ του 2010 έκανα λάθος στο νούμερο του ΦΠΑ εις βάρος μου (αν θυμάστε το συμπληρώναμε χειροκίνητα). Όπως είναι λογικό μου βγάζει πιστωτικό υπόλοιπο της τάξης των 30Ε.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές μέχρι 3 ευρώ αν θυμάμαι καλά, έτσι κι αλλιώς δεν πληρώνονται στην εφορία από όσο θυμάμαι.

 

Αυτό που λες πράγματι ισχύει. Αλλά στην περίπτωσή μου δεν έχω χρεωστικό ΦΠΑ, αλλά πιστωτικό ενός λεπτού το οποίο μεταφέρεται στην επόμενη διαχειριστική περίοδο. Μπορώ να το αγνοήσω αλλά δεν γνωρίζω αν θα μου μεταφέρει το καταραμένο αυτό ένα λεπτό στην περιοδική του 1ου τριμήνου του 2011.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους κωδ. για τα προστιθέμενα και αφαιρούμενα ποσά, στους οποίους να καταχωρήσετε αξίες αυτού του μεγέθους και αυτής της φύσεως.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση που έχω πιστωτικό 30Ε ή πρέπει να κάνω τροποποιητική της περιοδικής και μετά την εκκαθαριστική;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.