Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

super!!!!

βρήκα για την εκκαθαριστική

http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/cc/66/52/cc66527bff825cf9d384e897d07f481e2729923f/application/pdf/1048_2011_odigies_2010.pdf

 

------

ειδικά για το 666 κωδικό

 

Κωδ. 666. α) Την αξία των εισροών σας, που απαλλάσσονται από το φόρο, με βάση τις διατάξεις του Κώδικα Φ.Π.Α. (π.χ. μισθώματα ακινήτων, ασφάλειες, αγορά ή ναύλωση πλοίων, αγορά από αγρότη του ειδικού καθεστώτος ή απαλλασσόμενη λόγω τζίρου επιχείρηση).

β) Οι εξαιρούμενες εισροές εκτός πεδίου εφαρμογής όπως μισθοί, ημερομίσθια, εργοδοτικές εισφορές κτλ.

γ) Την αξία των εισροών σας, για τις οποίες δεν δικαιούστε έκπτωση του φόρου, σύμφωνα με την παράγρ. 4 του άρθρου 30 του Κώδικα Φ.Π.Α. (αγορά επιβατικών αυτοκινήτων μέχρι 9 θέσεων, οινοπνευματωδών ποτών κτλ.).

δ) Την εισαγωγή εφημερίδων και περιοδικών, την αξία των ενδοκοινοτικών σας αποκτήσεων που σύμφωνα με το άρθρο 29 Κώδικα Φ.Π.Α. είναι απαλλασσόμενες καθώς και την αξία των δαπανών εκείνων που βαρύνουν το κόστος των ενδοκοινοτικών αποκτήσεων και απαλλάσσονται του Φ.Π.Α.

ε) Τη διαφορά της φορολογητέας ή πλασματικής αξίας και του πραγματικού κόστους της εισαγωγής ή της ενδοκοινοτικής απόκτησης,

στ) Το κόστος των πακέτων των πρακτορείων ταξιδίων, την τιμή αγοράς προκειμένου για μεταπωλητές του άρθρου 45 και την αξία προς απόδοση στον εντολέα προκειμένου για διοργανωτές δημοπρασίας του άρθρου 46.

ζ) Την αξία των μεταχειρισμένων αγαθών που αποκτήθηκαν από μεταπωλητές του ειδικού καθεστώτος μεταχειρισμένων και την αξία των αγαθών που αποκτήθηκαν σε δημοπρασία που ενεργήθηκε από τον διοργανωτή με τις διατάξεις του ειδικού καθεστώτος για τις πωλήσεις σε δημοπρασία.

η) Επίσης, την αξία των εισροών των οικοδομών που δεν υπάγονται σε ΦΠΑ.

θ) Την αξία του ειδικού στοιχείου αγροτών για τη μεταφορά αγροτικών προϊόντων από την αγροτική εκμετάλλευση στην εμπορική εκμετάλλευση (πωλήσεις σε λαϊκές αγορές, εξαγωγές, κλπ.)

Σημειώνεται ότι στις περιπτώσεις που δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών και κατά συνέπεια ο Φ.Π.Α. αποτελεί κόστος, γράψτε το άθροισμα αξίας και φόρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα αυτοκινήτου είναι όλα τα έξοδα που κάνεις για τη συντήρηση και την κίνηση του αυτοκινήτου το οποίο χρησιμοποιείς και για την άσκηση του επαγγέλματός σου. Καύσιμα, λάδια, service, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, πλύσιμο, λάστιχα κλπ.

Μόνο σε ελ. επαγγελματίες περνάνει. Που το άκουσες ότι μπορεί μισθωτός να τα θεωρήσει έξοδα; Δεν υφίσταται η έννοια "έξοδα" για μισθωτούς.

 

1

ακόμα και τα τέλη κυκλοφορίας θεωρούνται έξοδα αυτοκινήτου και πρέπει να τα περνάς στο βιβλίο εσ-εξ ή μπορουμε να πουμε ότι ισχυεί κατι σαν τις ασφαλιστικες εισφορές που δεν ειναι απαραιτητο να γραφονται στο βιβλιο??

2

και αυτα τα τελη κυκλοφορίας πανε στον κωδ. 666??

3

ο sothris γραφει σε καποιο ποσταρισμα οτι μπορεις να βαλεις στον κωδ. 666 και τις αποσβεσεις παγιων και ότι το προτιμά να το κάνει, υπάρχει κάποιο όφελος από αυτό??

4

αν έχω καταλάβει καλά η επιδότηση ΝΕΕ μπαίνει (προσθετεος) στον κωδ. 611 και μετα βγαινει (αφαιρετέος) στον κωδ. 613 έτσι ώστε στον κωδ. 615 να βγει το ποσο που θα παει στην φορολογία εισοδήματος Ε1καιΕ3,σωστα??

5

αν εγώ ως φυσικό προσωπο έχω και άλλα έσοδα ενοικια, μετοχες, πωλήσεις από αγροτικα προϊόντα κλπ αυτά δεν μπαίνουν στην εκκαθαριστικη ΦΠΑ του μηχανικου, σωστά??

 

---------

δυσκολες οι ερωτησεις μου?

Link to comment
Share on other sites

1. AN Θες να αναγνωριστουν σαν εξοδο, στο Βιβλίο εσόδων - εξόδων

 

2. Αν γραφτουν στο βιβλίο, ναι, στον 666

 

3. Δεν υπάρχει κάποιο οφελος,

 

4. Δεν ξέρω

 

5. Δεν μπαινουν ενοικια και λοιπά, οτι αφορλά το επαγγλεμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στον κωδικό 905 δηλώνετε και τον εαυτό σας

δηλαδη αν δεν απασοχλέείτε κανένα δηλώνετε 0 ή 1

 

Κωδ. 905

Μέσος αριθμός (πλήθος) του συνολικά απασχολούμενου προσωπικού της επιχείρησης. Προκύπτει από το πηλίκο της διαίρεσης του συνολικού αριθμού των πραγματοποιηθέντων ημερομισθίων εντός του έτους, δια 300. Στο συνολικό αριθμό ημερομισθίων περιλαμβάνονται αυτά που γίνονται από:

- Τους απασχολούμενους επιχειρηματίες (είτε ατομικά, είτε ως εταίροι, διαχειριστές, μέλη Δ.Σ.).

- Τα συμβοηθούντα μέλη των οικογενειών τους, είτε αμείβονται, είτε όχι (εφόσον απασχολείται το 1/3 του κανονικού ωραρίου).

- Οι μισθωτοί και ημερομίσθιοι".

 

επίσης τον κωδικό 615 τον συμπληρώνετε;

 

Κωδ. 615

Ακαθάριστα Έσοδα Φορολ. Εισοδήματος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στον κωδικό 905 δηλώνετε και τον εαυτό σας

δηλαδη αν δεν απασοχλέείτε κανένα δηλώνετε 0 ή 1

 

Κωδ. 905

Μέσος αριθμός (πλήθος) του συνολικά απασχολούμενου προσωπικού της επιχείρησης. Προκύπτει από το πηλίκο της διαίρεσης του συνολικού αριθμού των πραγματοποιηθέντων ημερομισθίων εντός του έτους, δια 300. Στο συνολικό αριθμό ημερομισθίων περιλαμβάνονται αυτά που γίνονται από:

- Τους απασχολούμενους επιχειρηματίες (είτε ατομικά, είτε ως εταίροι, διαχειριστές, μέλη Δ.Σ.).

- Τα συμβοηθούντα μέλη των οικογενειών τους, είτε αμείβονται, είτε όχι (εφόσον απασχολείται το 1/3 του κανονικού ωραρίου).

- Οι μισθωτοί και ημερομίσθιοι".

 

επίσης τον κωδικό 615 τον συμπληρώνετε;

 

Κωδ. 615

Ακαθάριστα Έσοδα Φορολ. Εισοδήματος

 

 

δεν το κανει αυτοματα το taxis αφου εχεις δηλωσει οτι δεν απασχολεις κανενα ή αποσχολείς πχ5 ατομα??

 

 

1. AN Θες να αναγνωριστουν σαν εξοδο, στο Βιβλίο εσόδων - εξόδων

 

2. Αν γραφτουν στο βιβλίο, ναι, στον 666

 

3. Δεν υπάρχει κάποιο οφελος,

 

4. Δεν ξέρω

 

5. Δεν μπαινουν ενοικια και λοιπά, οτι αφορλά το επαγγλεμα.

 

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου

 

 

αλλα το ερωτημα μου παραμενει για την επιδοτηση

 

εδω στο παραδειγμα αυτο

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=284975&postcount=80

κανει αυτο που εχω γραψει πιο πριν (το βαζει και το βγαζει )

 

 

αλλα εφοσον λεει για ακαθαριστα εσοδα ο 615 δεν θα πρεπει να μπαινει ολο το ποσο ?εσοδο ειναι που απλα δεν θα φορολογηθει...

 

μπερδεμα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τι γινεται στην περιπτωση που εχω υποβαλει χειρογραφα τις περιοδικες 2010 και οταν παω να υποβαλω-ηλεκτρονικα την εκκαθαριστικη μου βγαζει μηνυμα ο κωδικος 701 πρεπει να ειναι το αθροισμα των 511.Να σημειωσω πως εχω-λογω στρογγυλοποιησης μια χρεωστικη διαφορα 0.02-την οποια βαζω στον κωδικο 703.Κανω καποιο λάθος?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Με τους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας τι γίνεται?

Στο Βιβλίο εσόδων - εξόδων περνώντας την απόδειξη στην στήλη με τα εκπιπτόμενα αφαιρείται το ΦΠΑ του συνόλου της απόδειξης και όχι το 50 % που πρέπει. Σε αυτήν την περίπτωση πώς θα γίνει η αναμόρφωση? Λογικά θα προκύψει και νέο ΦΠΑ το οποίο θα πρέπει να καταβληθεί. Πια είναι η ακριβής διαδικασία και αναγραφή στην Εκκαθαριστική δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.