Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

To σύνολο των δαπανών χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ στον κωδικό 666.

 

1.Καταχωρούμε δαπάνες που δεν έχουν δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ μόνο στην εκκαθαριστική?Στην περιοδική δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο κελί?Πρώτη φορά μαθαίνω οτι περνάμε δαπάνες χωρίς ΦΠΑ σε δήλωση ΦΠΑ.

 

2.Τέτοια δαπάνη είναι και κρατήσεις ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ που πληρώνουμε για τις Οικ. άδειες?

Link to comment
Share on other sites

1. Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Δε θυμάμαι να έχω κάνει κάτι τέτοιο ποτέ σε εκκαθαριστική.

2. Νομίζω ότι οι κρατήσεις δε μπαίνουν γιατί δεν είναι δαπάνες "χωρίς δικαίωμα έκπτωσης", αλλά δεν έχουν καν ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

1.Καταχωρούμε δαπάνες που δεν έχουν δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ μόνο στην εκκαθαριστική?Στην περιοδική δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο κελί?Πρώτη φορά μαθαίνω οτι περνάμε δαπάνες χωρίς ΦΠΑ σε δήλωση ΦΠΑ.

 

2.Τέτοια δαπάνη είναι και κρατήσεις ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ που πληρώνουμε για τις Οικ. άδειες?

 

 

 

1. Nαι , τα τελευταία χρόνια μόνο στην εκκαθαριστική δήλωση πχ. δαπάνες ΙΧ αυτοκινήτων, ενοίκια , αποσβέσεις παγίων (αν και για αυτές δεν απαιτείται η αναγραφή τους στην εκκαθαριστική δήλωση).

2. Οσες κρατήσεις δεν αποτελούν ασφαλιστική εισφορά του μηχανικού, είναι στην κατηγορία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

2.Δηλαδή συμπληρώνουμε ότι δεν μπορεί να συμπληρωθεί στο Ε1, σωστά?Οπότε tpanag εγώ θα το περάσω στην εκκαθαριστική, τι λες κι εσύ Σωτήρη?Το ίδιο πρέπει να ισχύσει και με τις κρατήσεις του ΤΕΕ μέσω ΕΤΕ , απο την κατάθεση αμοιβών , π.χ. για Η/Χ....Είπαμε, ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι που αλλαξε το taxisnet.gr, που μπορει να βρει κανεις τις προθεσμιες υποβολης των εκκαθαριστικων δηλωσεων??

Link to comment
Share on other sites

άρα συνοψίζω

στο 666 μπάινουν

  1. δαπάνες που δεν εκπίπτει το ΦΠΑ πχ αυτοκινήτου
  2. ενοίκιο
  3. εισφορές ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ για οικοδομικές άδειες
  4. εισφορές για επαγγελματικές ενώσεις πχ ΣΑΔΑΣ
  5. κλπ

αυτός ο κωδικός δεν υπήρχε παλαιότερα, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι που αλλαξε το taxisnet.gr, που μπορει να βρει κανεις τις προθεσμιες υποβολης των εκκαθαριστικων δηλωσεων??

 

 

Θα τις βρείς στην ΠΟΛ 1026/09-02-2011.

Link to comment
Share on other sites

άρα συνοψίζω

 

 

 

στο 666 μπάινουν

  1. δαπάνες που δεν εκπίπτει το ΦΠΑ πχ αυτοκινήτου
  2. ενοίκιο
  3. εισφορές ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ για οικοδομικές άδειες
  4. εισφορές για επαγγελματικές ενώσεις πχ ΣΑΔΑΣ
  5. κλπ

αυτός ο κωδικός δεν υπήρχε παλαιότερα, ε;

 

Το 1 το καταλαβαίνω. Συνεχίζω να μην καταλάβαίνω όμως τι δουλειά έχουν τα 2-4 στην εκκαθαριστική ΦΠΑ! Δεν επιβαρύνονται καν με ΦΠΑ αυτά! Μην κοιτάτε φέτος που όπως τα έκαναν μάλλον θα καταθέσουμε πρώτα δηλώσεις εισοδήματος και μετά εκκαθαριστική. Το φυσιολογικό είναι αντίστροφα. Οπότε τι ακριβώς μας ζητάνε; Να χρησιμοποιήσουμε στοιχεία που προκύπτουν από το Ε3 στην εκκαθαριστική, πριν καν το υποβάλλουμε;

Α και με την ευκαιρία: θα συμφωνήσω ότι το νέο taxisnet είναι επιεικώς απαράδεκτο, ελεϊνό και αισχρό! Λαβύρινθος σκέτος. Είναι πρακτικά αδύνατο να βγάλεις άκρη τι είναι που! Μετά την απόκτηση του "κλειδάριθμου" (τρόμαρα τους) κατάφερα να υποβάλλω την περιοδική Δ' τριμ. 2010 και έκτοτε δεν ξαναμπήκα. Δεν αναγνωρίζει τα στοιχεία εισόδου. Τελικά σήμερα μετά 3-4 αποτυχημένες προσπάθειες (μικρά-κεφαλαία στο username κλπ.) μου κλείδωσε τον λογαριασμό... Τι στον κόρακα έπρεπε να κάνω; "Εγγραφή"; "Επανεγγραφή"; Η ενεργοποίηση μου έβγαζε ότι δεν υπάρχει αίτηση με αυτά τα στοιχεία! ΕΛΕΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

Το 1 το καταλαβαίνω. Συνεχίζω να μην καταλάβαίνω όμως τι δουλειά έχουν τα 2-4 στην εκκαθαριστική ΦΠΑ! Δεν επιβαρύνονται καν με ΦΠΑ αυτά! Μην κοιτάτε φέτος που όπως τα έκαναν μάλλον θα καταθέσουμε πρώτα δηλώσεις εισοδήματος και μετά εκκαθαριστική. Το φυσιολογικό είναι αντίστροφα. Οπότε τι ακριβώς μας ζητάνε; Να χρησιμοποιήσουμε στοιχεία που προκύπτουν από το Ε3 στην εκκαθαριστική, πριν καν το υποβάλλουμε;

 

Πως προκύπτει το φυσιολογικό ?

Ο κωδικός 666 ΄δεχεται τόσο δαπάνες δαπάνες για τις οποίες δεν έχουμε δικαίωμα εκπτώσεως του ΦΠΑ πχ. δαπάνες αυτοκινήτων, ξενοδοχεία , ταβέρνες κλπ, όσο και δαπάνες εξαιρούμενες και απαλλασσόμενες του ΦΠΑ πχ. δαπάνες μισθοδοσίας, τόκοι, ενοίκια κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουμε κάποιο πέναλντυ για εκπρόθεσμη τροποποιητική σε κάποια περιοδική ΦΠΑ , το ποσό αυτό που προκύπτει (1%) μπαίνει σε κάποιο ιδιαίτερο πεδίο ή προστίθεται στο ΦΠΑ του αντίστοιχου τριμήνου σαν να είναι ποσό ΦΠΑ στην Εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.