Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

έχει κάποιος απάντηση στο ερώτημα του predator? και για να το κάνω συγκεκριμένο πρέπει να περαστεί η αγορά ΙΧ στον κωδικό 901 και τα έξοδα χρήσης στον 902? (μιλάμε πάντα για ΙΧ που χρησιμοποιείται και για δουλειά και για προσωπική χρήση, όπου αναγνωρίζεται το 70% των εξόδων με αναμόρφωση κλπ κλπ)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

1. Αν έχω καταλάβει καλά για την εκκαθαριστική Φ.Π.Α. τις αποσβέσεις παγίων τις καταχωρούμε στο κελί 666 προαιρετικά. Αν εγώ έχω καταχωρήσει και την αξία του παγίου μου στο 653 και αφού έχω προσθέσει και στο 666 την απόσβεσή του (100%) τότε μου προκύπτει στο Σύνολο Εισροών στο 667 ότι έχει περαστεί η αξία του παγίου 2 φορές. Είναι σωστό αυτό????

2. Ισχύει ότι πήρε παράταση τελικά η εκκαθαριστική Φ.Π.Α. έως 30/4/2013???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

1. Αν έχω καταλάβει καλά για την εκκαθαριστική Φ.Π.Α. τις αποσβέσεις παγίων τις καταχωρούμε στο κελί 666 προαιρετικά. Αν εγώ έχω καταχωρήσει και την αξία του παγίου μου στο 653 και αφού έχω προσθέσει και στο 666 την απόσβεσή του (100%) τότε μου προκύπτει στο Σύνολο Εισροών στο 667 ότι έχει περαστεί η αξία του παγίου 2 φορές. Είναι σωστό αυτό????

2. Ισχύει ότι πήρε παράταση τελικά η εκκαθαριστική Φ.Π.Α. έως 30/4/2013???

 

1. Σωστό είναι , αλλά το τελικό άθροισμα δεν έχει και καμιά σημασία απολύτως γιατί απλά αθροίζει αριθμούς οι οποίοι αριθμοί εκφράζουν ποιοτικά διαφορετικά πράγματα (σαν αν αθροίζεις μήλα και τετράδια ) .Το ορθότερο πάντως είναι η απόσβεση να είναι μικρότερη της αξίας κτήσεως του παγίου κατά 1 λεπτό του ευρώ (την αξία "μνήμης" όπως την αποκαλούμε στην τεχνική ορολογία, αλλά μάλλον λεπτολογούμε για ντα ασημαντότατα :grin:

2. Ναι , ισχύει η παράταση (εκδόθηκε ήδη σήμερα σχετική εγκύκλιος του ΥΠ. ΟΙΚ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νεα παραταση ως τις 15 Μαιου 2013 για τις εκκαθαριστικες ΦΠΑ των εισοδηματων του 2012

 

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/a193e8ee-0aa2-4c1b-ab3a-7fe5ed7b0b80

Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια ανακουφιση.....οπως συνηθως τα φορολογικα εκτος της δηλωσης τα αφηνω τελευταια στιγμη..... μολις γυρισα και ειμαι ψοφιος.

Θενκς για τη πληροφορια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το οποιο δεν καταλαβα απο την ανακοινωση ειναι ΑΝ πηραν παραταση οι εκκαθαριστικες ΦΠΑ ολων η μονο των νομικων προσωπων

 

Γιατι αναφερει οτι πηραν παραταση οι δηλωσεις φορολογιας εισοδηματος νομικων προσωπων μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα και οι εκκαθαριστικες ΦΠΑ

 

Τινος ομως?

 

Ολων η μονο των νομικων?

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/important_news/fpa_paratasi.pdf

 

Αυτη ειναι η παλια ανακοινωση στο gsis. Δεν θα επρεπε να εχουν και τη νεα ανακοινωση? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει

Το Link που σου εδωσα ειναι απο το site του υπουργειου οικονομικων

Την ανακοινωση την αναπαραγουν τελευταια αυτουσια ολα τα ειδησεογραφικα sites

 

Το θεωρω αξιοπιστο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το οποιο δεν καταλαβα απο την ανακοινωση ειναι ΑΝ πηραν παραταση οι εκκαθαριστικες ΦΠΑ ολων η μονο των νομικων προσωπων

 

Γιατι αναφερει οτι πηραν παραταση οι δηλωσεις φορολογιας εισοδηματος νομικων προσωπων μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα και οι εκκαθαριστικες ΦΠΑ

 

Τινος ομως?

 

Ολων η μονο των νομικων?

 

 

Oτι έληγε στις 30/04 πηγαίνει στις 15/05 (εκκαθαριστική ΦΠΑ )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.