Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΚΕΝΑΚ] Μη θερμαινόμενοι χώροι


ΗΛΙΑΣ Ζ.

Recommended Posts

Μάλιστα. Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς προβλέπεται να γίνεται με τα συστήματα αυτού του χώρου, υπάρχει λόγος να προτιμίσει κανείς αυτή τη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Σε διευκολύνει μερικές φορές πολύ και στους υπολογισμούς και στην κατασκευή.

 

Αν έχει π.χ. ένα κλιμακοστάσιο με επιφάνεια σε εξ. αέρα πολύ μικρή ενώ στο εσωτερικό του κτηρίου είναι δαιδαλώδες, τότε είναι πιο εύκολο να το εξετάσεις.

Στην πράξη ίσως είναι πιο εύκολο να βάλεις 5 παράθυρα και δύο πόρτες με το U του ΚΕΝΑΚ παρά να θέλεις 25 πιστοποιητικά για τις εξώπορτες των διαμερισμάτων (προς μθχ είναι πάλι 2,6 ο ελάχιστος, ανάλογα την ζώνη σου). Τις εσωτερικές τοιχοποιίες αν θέλεις τις θερμομονώνεις, αν και όλοι συνήθως βάζουν μια μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είχε ξανασυζητηθεί στο ένα από τα δύο μεγάλα threads που έκλεισαν. Κι εκεί είχα θέσει το εξής πρόβλημα (ως τέτοιο το αντιλαμβάνομαι), τι γίνεται με τα δομικά στοιχεία στην περίπτωση που εντάξει κανείς τον <10% στην θερμική ζώνη. Δηλαδή ενώ συμφωνώ κατά τα άλλα με την θεώρηση του Ηλία, έχω την εξής απορία:

Το κτίριό σου σαν κέλυφος θα πρέπει να <<κλείνει>> με τα ίδια χαρακτηριστικά. Δηλαδή, θεωρώντας το κλιμ/σιο ότι ανήκει στην θερμική ζώνη, θα πρέπει να έχει τοίχους, δοκούς-υποστηλώματα κλπ με U μέγιστο 0,4 (ανάλογα τη ζώνη σου), κουφώματα με U μέγιστο 2,6.

Τα τ.μ. και κ.μ. της ζώνης συμπεριλαμβάνουν το κλιμακοστάσιο. Είναι το εμβαδό και ο όγκος κατά ΚΕΝΑΚ (όπως λέει και στο help του προγράμματος).

Δεν είναι όμως το εμβαδό που θα πάρεις υποχρεωτικά και στις μελέτες σχεδιασμού των ΗΜ εκγαταστάσεων. Εκεί εξετάζεις ακριβώς αυτό που θα θερμάνεις, θα ψύξεις, θα αερίσεις, θα φωτίσεις.

Με βάση αυτό το "ακριβώς", για παράδειγμα στην μελέτη υπολογισμού των θερμικών και ψυκτικών φορτίων σε μια πολυκατοικία, τα δομικά στοιχεία προς το μη θερμαινόμενο/ψυχόμενο κλιμ/σιο δεν θα πληρούν τις προδιαγραφές κατά ΚΕΝΑΚ αλλά θα είναι αμόνωτα. Θα έχουμε δηλαδή επιπλέον -ή αν θέλετε- διαφορετικά δομικά στοιχεία στις μελέτες αυτές σε σχέση με την ΜΕΑ. Στις μελέτες αυτές θα εμφανίζονται δομικά στοιχεία διαχωριστικά προς Μ.Θ.Χ. τα οποία δεν θα υπάρχουν στην ΜΕΑ αλλά και οι ίδιοι οι οι Μ.Θ.Χ. οι οποίοι πάλι δεν θα εμφανίζονται πουθενά στην ΜΕΑ. Τα δομικά στοιχεία όμως δεν θα έπρεπε να είναι ακριβώς τα ίδια; Αυτό με προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στη μη ταύτιση της ΜΕΑ με τη μελέτη απωλλειών. Στη ΜΕΑ κάνουμε μια παραδοχή, ενώ στη μελέτη απωλλειών μελετάμε την πραγματικότητα.

 

Αυτό που δεν έχω αποσαφηνίσει είναι τι γίνεται με τα συστήματα. Έστω κτίριο γραφείων με 1000m2 γραφεία και 100m2 κλιμακοστάσιο.

 

Έχουμε σύστημα εξαερισμού με εναλλάκτη που παρέχει 3m3/(h*m2) για τα 1000m2 των γραφείων, δηλαδή 3000m3/h. H ισχύς των ανεμιστήρων είναι 2500W.

 

Τι πρέπει να εισάγουμε στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε μια φορά κάτι αντίστοιχο. Στα γραφεία υπήρχαν και χώροι όπως αποθήκες που δεν τους έβαλα εξαερισμό (παροχή νωπού). Αναγκαστικά όμως πήρα μεγαλύτερη παροχή νωπού στον χώρο των γραφείων από 3 μ3/ω ανά τμ για να μην έχω <<έλλειμμα>>.

 

Στην περίπτωσή σου Μίλτο πρέπει να βάλεις παροχή 3000 μ3/ω, 0,5 για τον εναλλάκτη και την ειδική ισχύ που σου βγαίνει.

Ομως θα πρέπει να βάλεις και από κάτω μια virtual παροχή 300μ3/ω, 0 για τον εναλλάκτη και 1 στην ειδική ισχύ του ανεμιστήρα. Για το κλιμακοστάσιο. Βγαίνεις λίγο χαμένος σε σχέση με το κτίριο αναφοράς που θα στείλει 3300 μ3/ω σε εναλλάκτη με β.α. = 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πολυκατοικία δηλαδή αν θεωρήσω το κλιμακοστάσιο ΘΧ ως <10% και το θερμομονώσω ως το εξωτερικό περιβάλλον αλλά δεν το θερμάνω / ψύξω σύμφωνα με το 2.1.4. ΤΟΤΕΕ2 θα είμαι ο.κ.;

Στο παράδειγμα του ΤΕΕ επείδή δεν το θυμάμαι καλά, ξέρω ότι το θεωρούν θερμαινόμενο χώρο, του βάζουν και σώματα όμως; ή όχι;

 

Και επειδή είμαστε και μηχανικοί, στην πράξη αν δεν θερμομονώσεις το κλιμακοστάσιο είναι λάθος. Το πρόβλημα είναι καθαρά υπολογιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα δεν βάλαν σώματα. Και δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να βάζουν.

 

Για το κλιμακοστάσιο έχεις δίκαιο alej. Σε κάποιες μελέτες με τους ΠΜ επιλέξαμε να θεωρήσουμε το κλιμακοστάσιο μθχ. Δεν βάλανε την μόνωση των 8 εκ. αλλά κανένας τους δεν το άφησε αμόνωτο. Μια 3-5 εκ. την βάλανε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Και θα πρέπει το κλιμακοστάσιο να είναι θερμομονωμένο και στο υπόγειο για να κλείσει το κέλυφος.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία

αυτό το U = 4,5 είναι του θεωρητικού δαπέδου (του virtual) και θα σου χρειαστεί όταν θα πρέπει να περιγράψεις το δάπεδου του μθχ (στην καρτέλα του μθχ του προγράμματος) στο στάδιο του υπολογισμού της ενεργειακής απόδοσης. Σαν U του πραγματικού σου δαπέδου (στην καρτέλα της διαχωριστικής επιφάνειας), θα βάλεις αυτό που έχεις υπολογίσει για το δάπεδο, στο στάδιο του ελέγχου της θερμομονωτικής επάρκειας.

 

Δες λίγο το σχ. 3 στη σελ. 24 της ΤΟΤΕΕ2 και σχ. 3.4 στη σελ. 54 της ΤΟΤΕΕ1

 

Σε υπερυψωμένη ισόγεια κατοικία που κάνω ΚΕΝΑΚ, το μισό υπόγειο είναι λεβητοστάσιο και βοηθητικοί χώροι και το υπόλοιπο μπάζωμα. Στην 4Μ θα χτίσω και τα δύο υπόγεια και θα δηλώσω δύο ΜΘΧ, υπόγειο και μπάζωμα? Στο μπάζωμα σαν ύψος τοιχοποιίας θα δηλώσω μόνο όσο είναι πάνω απο την στάθμη του εδάφους και σαν ονομαστικό U δαπέδου ίσον με 4.5? Στο δάπεδο των βοηθητικών χώρων τι U θα δηλώσω? Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς εμένα συνάδελφε δεν ξέρω τι θα χτίσεις στην 4Μ. Δεν χρησιμοποιώ τέτοια προγράμματα και δεν έχω ιδέα πως περνάς τα κτίρια στο λογισμικό τους.

 

Νομίζω ότι η πιο σωστή αντιμετώπιση είναι να θεωρήσεις 2 ΜΘΧ όπως λες, με τα χαρακτηριστικά των στοιχείων στο μπάζωμα όπως τα περιγράφεις και για το δάπεδο των πραγματικών βοηθητικών χώρων το U όπως βγαίνει από τα φύλλα θερμομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.