Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΚΕΝΑΚ] Μη θερμαινόμενοι χώροι


ΗΛΙΑΣ Ζ.

Recommended Posts

Στην περίπτωση όμως που ο όγκος του ΜΘΧ είναι μικρότερος του 10% του συνολικού δεν μπορεί να ενταχθεί και στο ΘΧ;

Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να περιγραφεί κανονικά αν είναι για ΠΕΑ

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Γεια

Με τα δωματα που ΔΕΝ θερμαίνονται τι γινεται? Εχω πχ ενα δώμα πανω απο τον τελευταιο όροφο πχ 20τμ αποτελουμενο απο 4 τοιχοποιίες και οροφή. 

Κανω εισαγωγη χωρου ΜΧΘ επιφαν. 20τμ,  και περιγραφω τις τοιχ. και οροφη? Υπαρχει απο πινακες με U απο ΜΘΧ χωρο με εξωτ.αερα? Νομιχω οτι οι πινακες 3.4 δεν κανουν.  Ιδια απορια και για την οροφη του δωματος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το δώμα (αν εννοείς την απόλληξη κλιμακοστασίου) θα ενταχθεί στο ΜΘΧ του κλημακοστασίου με κανονική περιγραφή. Σε περίπτωση πολυκατοικίας ως σ΄υνολο κτηρίου πως αντιμετοπίζεται το κλιμακοστάσιο; Από ισόγειο μέχρι τελευταίο όροφο κάθε δομικό στοιχείο ή δομικό στοιχείο ανά όροφο της πολυκατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...
Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Περίπτωση μονοκατοικίας πάνω σε μπαζωμενη βαση. ΟΧΙ υπόγειο. (Ανεβάζω και σχηματάκι)

Βασει ΤΟΤΕΕ η βαση θεωρειται ΜΘΧ. Οποτε συνοψίζοντας και όσα έχουμε πει πιο πριν ισχύουν τα παρακάτω :

 

α. Ως εμβαδον του ΜΘΧ υπολογιζω τα (1)+(2).

β. Οριζω ως "διαχωριστικη επιφανεια" την ( 1 ) με συντελεστη κλισης 180 (σαν πυλωτη). Με συντελεστες σκιασης 0,0,0,0

γ. Περιμετρικοι τοιχοι  βάσης + επιφανεια ( 2  )μπαινουν "σε επαφη με εξωτερικο αερα"

δ. Η επιφανεια 3 μπαινει ως δαπεδο " σε επαφη με φ.εδαφος" με ονομαστικο U =4.50

ε. Η επιφάνεια (1) περιγράφεται μόνο στην καρτέλα "διαχωριστική επιφάνεια" και δεν μπαίνει σαν δάπεδο στο θερμαινόμενο χώρο 

   ούτε ως οροφή στον ΜΘΧ. Σωστά ? 

 

Παρακαλώ επιβεβαιωστε .

 

στ. Ως εμβαδον της διαχωριστiκής βάζω το καθαρό ή συμπεριλαμβάνω και την εξωτερική τοιχοποιία ?

 

Με τα υψη τι γινεται ?

 

στ. Ως υψος τοιχου του θερμαινομενου θα πρεπει να βαλω ΗΤ=Η+0,15 συμπεριλαμβάνοντας (κατ'εκτίμηση ) το πάχος δαπέδου

ζ.  Τοτε ως υψος του μη θερμαινομενου χωρου τι θα βαλω ? Το Η1 ή το Η2 ??

post-1384-0-25594600-1392141148_thumb.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ολα σωστα, οπως τα ειπες

Το μοναδικο ερωτηματικο μου ειναι ο συντελεστης για το εδαφος

 

Κατα τα λοιπα, το εμβαδον της διαχωριστικης περιλαμβανει ΚΑΙ παχη τοιχων, ενω στο υψος των επιφανειων σε επαφη με αερα της θερμαινομενης ζωνης θα συμπεριλαβεις ΚΑΙ το παχος της διαχωριστικης πλακας.

Αντιστοιχα για το υψος του ΜΘΧ θα συμπεριλαβεις και το παχος της πλακας της βεραντας, το εμβαδον της οποιας θα το βαλεις ως οροφη σε επαφη με αερα, με τη μεγιστη δυνατη σκιαση (δεδομενου πως ολο και καποιο στεγαστρο θα χεις απο πανω)

 

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Για να μπούμε σε λεπτομέρειες:

Πιστεύω ότι με τη λογική του ορόφου σε εσοχή (σε εσοχή το ισόγειο σε σχέση με τον υπερυψωμένο virtual μθχ) η θερμαινόμενη ζώνη πρέπει να οριστεί από την άνω στάθμη της πλάκας δαπέδου (παρ. 3.1.1. ΤΟΤΕΕ1 τελευταία παράγραφος). Δηλαδή σκέτο H χωρίς το 0,15 του δαπέδου.

Οτι μπαίνει σε διαχωριστική δεν ξαναμπαίνει πουθενά αλλού.

Ο αερισμός του μθχ=0.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα μιλας για οροφο σε εσοχη, με τη μοναδικη σημειωση οτι αυτο ισχυει σε περιπτωση που και οι δυο ειναι θερμαινομενοι χωροι

Δε νομιζω πως χωρα αμφισβητησης το γεγονος οτι οι διαχωριστικες επιφανειες με ΜΘΧ, ειτε οριζοντιες ειτε κατακορυφες προσμετρωνται στο θερμαινομενο χωρο

 

Edit

Παντως το σχηματακι αυτο της ΤΟΤΕΕ ποτε δεν το καταλαβα να σε πω την αληθεια....

Δηλαδη αν ειμαι σε 1ο οροφο και εχω ερκερ πανω απο πεζοδρομιο, ενω απο κατω ειναι μαγαζια ή εχω απο κατω μου ανωγεια που δεν εχουν εξωστη αλλα εσωτερικη υποχωρηση του τοιχου για να βγαλουν μπαλκονακι εντος ογκου, θα πρεπει να λαθω ΟΛΗ την πλακα δικη μου?

Προσωπικα λαμβανω το καθαρο υψος συν την ανω πλακα ως δικο μου και ολο το παχος της πλακας που ειναι σε επαφη με εξωτερικο αερα.

Και αντιστοιχα τα υψη τψν δομικων στοιχειων σε εκεινα τα σημεια ειναι προσαυξημενα κατατι, λογω ληψης και της κατω πλακας στο συνολικο υψος, τοπικα...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.