Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ 1828/2008 περί τυφλών οικοπέδων


Recommended Posts

Oι αναρχικές δηλώσεις περιλαμβάνονται στο άρθρο 24 του Συντάγματος:

 

2. Η χωροταξική αναδιάρθρωση της Χώρας, η διαμόρφωση, η ανάπτυξη, η πολεοδόμηση και η επέκταση των πόλεων και των οικιστικών γενικά περιοχών υπάγεται στη ρυθμιστική αρμοδιότητα και τον έλεγχο του Κράτους, με σκοπό να εξυπηρετείται η λειτουργικότητα και η ανάπτυξη των οικισμών και να εξασφαλίζονται οι καλύτεροι δυνατοί όροι διαβίωσης.

Οι σχετικές τεχνικές επιλογές και σταθμίσεις γίνονται κατά τους κανόνες της επιστήμης. Η σύνταξη εθνικού κτηματολογίου συνιστά υποχρέωση του Κράτους.

3. Για να αναγνωριστεί μία περιοχή ως οικιστική και για να ενεργοποιηθεί πολεοδομικά, οι ιδιοκτησίες που περιλαμβάνονται σε αυτή συμμετέχουν υποχρεωτικά, χωρίς αποζημίωση από τον οικείο φορέα, στη διάθεση των εκτάσεων που είναι απαραίτητες για να δημιουργηθούν δρόμοι, πλατείες και χώροι για κοινωφελείς γενικά χρήσεις και σκοπούς, καθώς και στις δαπάνες για την εκτέλεση των βασικών κοινόχρηστων πολεοδομικών έργων, όπως νόμος ορίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία οι ημιυπαίθριοι,δύο ο Βωβός,τρεις οι παραχωρήσεις,εγώ καταλήγω στο γεγονός ότι οι φόροι μου θα πάνε μελλοντικα στην αποζημίωση των εναγόντων ενάντια στην ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ των αρμόδιων κυβερνώντων μου που δεν έχουν ΚΑΝ συνείδηση της κρίσης που δημιουργούν............[/font]

[/font]

 

Έτσι είναι. Και λίγα λες...

 

Προσθέτω από τα δικά μου (επαγγελματικά) χωράφια τα "πράσινα τέλη κυκλοφορίας" που ήταν στραβό το κλήμα από τον Σουφλιά, ήρθε και η Μπιρμπίλη και το αποτελείωσε.

 

Πόσες γκάφες μετράει μέχρι τώρα στην θητεία της η... αντικονφορμίστρια χαμηλοβλεπούσα;;;

 

Απορία: Είναι εξωκοινοβουλευτική, άρα δεν έχει βουλευτική ασυλία. Είναι ευάλωτη στις μηνύσεις; Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά... Έτσι, μόνο για να την καλέσει ο ανακριτής και να νιώσει ένα κλάσμα από την λαχτάρα που έχει προκαλέσει σε τόσο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

3. Για να αναγνωριστεί μία περιοχή ως οικιστική και για να ενεργοποιηθεί πολεοδομικά, οι ιδιοκτησίες που περιλαμβάνονται σε αυτή συμμετέχουν υποχρεωτικά, χωρίς αποζημίωση από τον οικείο φορέα, στη διάθεση των εκτάσεων που είναι απαραίτητες για να δημιουργηθούν δρόμοι, πλατείες και χώροι για κοινωφελείς γενικά χρήσεις και σκοπούς, καθώς και στις δαπάνες για την εκτέλεση των βασικών κοινόχρηστων πολεοδομικών έργων, όπως νόμος ορίζει.[/size][/font][/color]

 

Όπως νόμος ορίζει αγαπητέ μου. Ποιός νόμος; Ο 1337 και το ΠΔ του ΦΕΚ Δ181. Ε, τότε που είναι η παρανομία για όσες καταμήσεις έγιναν βάσει αυτών; Υπήρχε άλλος νόμος και δεν τον ξέραμε;

 

Ας τον άλλαζαν μετά την απόφαση του ΣτΕ και ας έβαζαν στις μεταβατικές διατάξεις μια διαχωριστική γραμμή: Σε κατάτμηση πριν την 1828/2008 χτίζεις ως έχει και πληρώνεις εισφορά για την αναγκαστική πλοεδόμηση που επιβάλλει η κατάτμησή σου και από την 1828/2008 και μετά δεν γίνονται άλλες κατατμήσεις με αυτόν τον τρόπο. Και αυτό έπερεπε να έχει γίνει άμεσα. Όχι μετά από 2 χρόνια με μια εγκύκλιο που τα βάζει όλα στο ίδιο σακκί και κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Link to comment
Share on other sites

Oι αναρχικές δηλώσεις περιλαμβάνονται στο άρθρο 24 του Συντάγματος

 

Φίλε kasvan.

 

Έτσι κ διαβάσεις προσεκτικά το Χορομίδη κ τις απόψεις του σχετικά με τη συνταγματικότητα των πολεοδομικών διατάξεων,θα συνειδητοποιήσεις ότι ελάχιστες (!!!) διατάξεις στο σύνολο της πολεοδομικής νομοθεσίας σέβονται τα δικαιώματα των πολιτών είτε ατομικά ή στο σύνολό τους.

 

Το μόνο που απομένει για εμάς για να μπορούμε να ζούμε εκτός πειθαρχικού,είναι να εφαρμόσουμε τη νομοθεσία είτε μας αρέσει είτε όχι.

 

Κ εγώ θα ήθελα για χάρη του περιβάλλοντος να επιβαλλόταν σε όλες τις οικοδομές της Αθήνας πράσινη στέγη και συστήματα γεωθερμιας,αλλά δεν γίνεται,γίνεται?

 

Η κυρία η Μπιρμπίλω ,μιας κ φέρει το στέμμα του υπεύθυνου, καλά θα έπραττε λοιπόν μόνο αν ελάμβανε υπ' όψιν της το ΣΥΝΟΛΟ των χαρτιών τουαλέτας που τα αποκαλούν οι πολλοί ως ''ΦΕΚ'' κ όχι ένα μεμονωμένο χαρτί τουαλέτας.Διότι όταν το κόμμα που διαλαλεί την ''πράσινη ανάπτυξη'' ενεργεί κατά τέτοιο τρόπο που μεθαύριο θα μου πλασάρει εμένα την Εγκύκλιο 1/2010 ως πράσινη ανάπτυξη κ τα επικείμενα πρόστιμα που θα προέλθουν από αυτή ως ''πράσινα πρόστιμα'',τότε εγώ ως ερεθισμένος πολίτης κ μέλος της επιστημονικής κοινότητας θα πάθω ανεύρυσμα αορτής.Και ποιό λοιπόν θα είναι το κράτος δικαίου που ενώ πλασάρεται ως ευρωπαϊκό κράτος παράλληλα προκαλεί ανευρύσματα αορτής στους ίδιους του τους πολίτες?

 

Εγώ ούτε ο Βωβός θέλω να πάρει αποζημίωση,ούτε ο Periklis,ούτε ο Μπόμπολας,ούτε η κυρά Μάρω με τον Η/Χ της,θέλω το κράτος να τους αφήσει να κτίσουν γιατί είναι έξυπνοι άνθρωποι κ προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τις περιουσίες τους μέσα στα πλαίσια της παράλογης αυτής νομοθεσίας.Διότι αν δεν τους αφήσεις,τότε θα τους πληρώσεις για το βίτσιο σου να τους βλέπεις να νευριάζουν επειδή είσαι βιτσιόζος κ σου αρέσει να εκνευρίζεις τον κόσμο.Κ ποιός θα κληθεί να πληρώσει αυτά τα λεφτά? ε φίλε kasvnan ποιοοοοός?:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Θα παρακαλούσα αν μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά στο σχόλιο μου στην σελ. 14 αρ.σχολίου 138 και να μου απαντήσετε τι πρέπει να κάνω.

Η παραχώρηση μου έγινε τον 12/2008

- μετά από θετική έγκριση του τεχνικού τμήματος του Δήμου(εγγράφως)

- με σχέδιο τοπογράφου μηχανικού βασισμένο στο προτεινόμενο σχέδιο πόλεως του ΥΠΕΧΩΔΕ όσον αφορά τον παραχωρούμενο δρόμο,(πλάτους 6m)

-από συμβολαιογράφο έμπειρο που την συνέταξε και

-μεταγράφηκε κανονικά στο κτηματολογικό γραφείο.

Και όλα αυτά κατόπιν

- προφορικής υποδείξεως της Πολεοδομίας στον μηχανικό μου.

Να υποθέσω ότι όλοι αυτοί οι υπογράφοντες δεν ήξεραν τι έκαναν ?

Και τέλος πάντων εγώ πως μπορώ να βρω το δίκιο μου ?

Εννοείτε ότι δεν έκανα κάτι μόνος μου ούτε ζήτησα ποτέ παρακινδυνευμένες λύσεις

όσοι δε ενεπλάκησαν στην υπόθεση ήταν όλοι νόμιμοι επαγγελματίες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι από μια συζήτηση σε κάποιο blog που θίχτηκε το θέμα:

 

Οι κυβερνώντες έχουν διαλέξει μια τελείως αντιδημοκρατική μέθοδο σε ότι αφορά τις εγκυκλίους που λες.

Πρόσεξε να δεις τι γίνετε. Βγάζουν μια εγκύκλιο με την οποία στην ουσία ακυρώνουν ένα προεδρικό διάταγμα. Καλή ώρα όπως σ` αυτή την περίπτωση που λες ή στην άλλη, που αφορά και πάλι περιοχές κάτω των 1.000-2.000 κατοίκων , όπου οι μαγαζάτορες ήταν μέχρι σήμερα επί σειρά πολλών ετών ασφαλισμένοι στον ΟΓΑ.

Τώρα ΜΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΜΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ από τον Νοέμβριο (ήμαρτον φίλε στην Ζιμπάμπουε ζούμε πλέον) τους υποχρεώνουν να ασφαλιστούν στον ΟΑΕΕ. Έτσι θέλουμε , έτσι κάνουμε και τα σκυλιά δεμένα.

Όσοι λοιπόν πήγαν να διαμαρτυρηθούν…… και επικαλέστηκαν ότι μια εγκύκλιος δεν μπορεί να ακυρώνει Π.Δ, που σαφώς ορίζει ότι πρέπει να ασφαλίζονται στον ΟΓΑ, έλαβαν την απάντηση …. «πηγαίνετε στους δικηγόρους».

Κατάλαβες το παιχνίδι τους. Θυμάσαι το ΛΑΦΚΑ;

Ας τους τα πάρουμε τώρα παράνομα και ας έρθει μια άλλη κυβέρνηση σε λίγα χρόνια που θα τελεσιδικίσει η κάθε υπόθεση, να τους τα επιστρέψει πίσω! Εμείς την δουλειά μας να κάνουμε και ας πιάνουμε κορόιδα και τους πολίτες και τις επόμενες κυβερνήσεις που θα επωμισθούν το βάρος να βρουν τα χρήματα για να τα επιστρέψουν.

Είπαμε φίλε μου ότι έρχονται πολλά δεινά. Οικονομικά και θεσμικά. Αυτό που βλέπουμε είναι η αρχή!

Link to comment
Share on other sites

έλαβαν την απάντηση …. «πηγαίνετε στους δικηγόρους».

 

Συνάδελφοι, δυστυχώς ένα κράτος δικηγόρων (βλ. βουλή και νομοθετική εξουσία) φαίνεται πρωτίστως να λειτουργεί (βλ. νομοθετεί) υπέρ των στενά συντεχνιακών συμφερόντων των μελών του, δημιουργώντας ένα τεράστιο μπάχαλο, που τα ίδια τα μέλη του θα κληθούν, επί πληρωμεί να επιλύσουν στις δικαστικές αίθουσες.

Παραφθορά του μότο του agior δλδ. "αυτοί που πουλάνε τις λύσεις, φτιάχνουν τα προβλήματα..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Θα παρακαλούσα αν μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά στο σχόλιο μου στην σελ. 14 αρ.σχολίου 138 και να μου απαντήσετε τι πρέπει να κάνω.

Η παραχώρηση μου έγινε τον 12/2008

- μετά από θετική έγκριση του τεχνικού τμήματος του Δήμου(εγγράφως)

- με σχέδιο τοπογράφου μηχανικού βασισμένο στο προτεινόμενο σχέδιο πόλεως του ΥΠΕΧΩΔΕ όσον αφορά τον παραχωρούμενο δρόμο,(πλάτους 6m)

-από συμβολαιογράφο έμπειρο που την συνέταξε και

-μεταγράφηκε κανονικά στο κτηματολογικό γραφείο.

Και όλα αυτά κατόπιν

- προφορικής υποδείξεως της Πολεοδομίας στον μηχανικό μου.

Να υποθέσω ότι όλοι αυτοί οι υπογράφοντες δεν ήξεραν τι έκαναν ?

Και τέλος πάντων εγώ πως μπορώ να βρω το δίκιο μου ?

Εννοείτε ότι δεν έκανα κάτι μόνος μου ούτε ζήτησα ποτέ παρακινδυνευμένες λύσεις

όσοι δε ενεπλάκησαν στην υπόθεση ήταν όλοι νόμιμοι επαγγελματίες.

Ευχαριστώ

 

Εάν το ερώτημά σου αποσκοπεί στην έκδοση άδειας με το καθεστώς του οικισμού <2000, η απάντηση είναι αρνητική. Εφόσον, όμως, η ΠΜ έχει προχωρήσει στο βαθμό που περιγράφεις, δεν χρειάζεται να ακολουθηθεί η διαδικασία των μελετών που προτείνει η 1/2010 και η άδεια θα εκδοθεί μετά την έγκριση της ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου zavi δεν αναφέρομαι στην προστασία του περιβάλλοντος ούτε στα δικαιώματα μας όπως τα κρίνει ο καθένας μας αλλά στην ιδιωτική πολεοδόμηση.

 

Είναι συνταγματική; ΟΧΙ!

 

Νομίζω δεν χωρά αμφιβολία σε αυτό. Ούτε τίθεται θέμα ερμηνείας του Συντάγματος είναι ξεκάθαρο.

 

PShomologation ο 1337 τί σχέση έχει με την ιδιωτική πολεοδόμηση για την οικοδόμηση τυφλών οικοπέδων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.