Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ 1828/2008 περί τυφλών οικοπέδων


Recommended Posts

Εγκύκλιοι κατά του πονοκεφάλου!

 

Η ίδια "πατέντα" με την Υ.Δ. έχει χρησιμοποιηθεί και παλαιότερα, νομίζω - δεν είμαι σίγουρος - όταν είχε κριθεί αντισυνταγματικό το άρθρο 25 του 1337 για τα πολύ μικρά οικόπεδα (ή μήπως για το Δ στα πανταχόθεν ελεύθερα; ). Άρα το "νέο" ΥΠΕΚΑ χρησιμοποιεί "παλιά" κόλπα, ακριβώς για τους λόγους που λέτε Periklis & SIRADRAB.

 

Για το θέμα του "κακού γείτονα" κάπου έχω διαβάσει (ίσως και σε αυτό το φόρουμ) ότι σε οικισμούς της Αυστραλίας εφαρμόζεται το εξής μέτρο: για να μπορέσει κάποιος να οικοδομήσει στην ιδιοκτησία του, ύστερα από τη χορήγηση της άδειας από το Δήμο, ακολουθεί διαδικασία συγκατάθεσης των γειτόνων!!! Γνωρίζει κανείς περισσότερα για το πώς εφαρμόζεται αυτό το μέτρο; Ή μήπως είναι φήμη, παρανόηση, "αστικός μύθος" κλπ; Ίσως θα είχε ενδιαφέρον να ξεκινήσουμε νέα συζήτηση για αυτό το θέμα.

 

Όσο για τη νέα εγκύκλιο, αλλά και για την 1/2010, η γνώμη μου είναι ότι αυτά είναι κάτι σαν ασπιρίνες στον καρκινοπαθή. Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο, οπότε ίσως οι εγκύκλιοι να αντιμετωπίζουν τον πονοκέφαλο, αλλά τι να μας κάνουν οι ασπιρίνες όταν έχουν ξεκινήσει οι μεταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...τα πάντα όλα γίνονται με μεσοβέζικες λύσεις και με πατέντες by-pass

 

Αυτό που πάνε να κάνουν (αν το κάνουν τελικά), αγαπητέ SIRADRAB, είναι εκτός από ΠΑΡΑΝΟΜΟ και ΑΝΗΘΙΚΟ και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ούτε καν μεσοβέζικη λύση. Θα αποτελέσει την καταστροφή εκείνων που θα προσπαθήσουν να οικοδομήσουν βασιζόμενοι σε αυτή την πρόταση. Φαντάσου να πάρει κάποιος δάνειο να οικοδομήσει (στον αέρα) και να τον σταματήσουν στα μπετά... και επί πλέον να έχει απολέσει το δικαίωμα προσφυγής για αποζημιώσεις και να κληθεί να πληρώσει και τα πρόστιμα για αυθαίρετη κατασκευή (γιατί μη μου πεις πως είναι απίθανο να γίνει κάτι τέτοιο...)

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του "κακού γείτονα" κάπου έχω διαβάσει (ίσως και σε αυτό το φόρουμ) ότι σε οικισμούς της Αυστραλίας εφαρμόζεται το εξής μέτρο: για να μπορέσει κάποιος να οικοδομήσει στην ιδιοκτησία του, ύστερα από τη χορήγηση της άδειας από το Δήμο, ακολουθεί διαδικασία συγκατάθεσης των γειτόνων!!! Γνωρίζει κανείς περισσότερα για το πώς εφαρμόζεται αυτό το μέτρο; Ή μήπως είναι φήμη, παρανόηση, "αστικός μύθος" κλπ; Ίσως θα είχε ενδιαφέρον να ξεκινήσουμε νέα συζήτηση για αυτό το θέμα.

 

Από τις εντυπώσεις μου κατά την περυσινή επίσκεψη, για 2η φορά, στο Montreal, είχα γράψει ότι εντυπωσιάστηκα από το γεγονός ότι για την τροποποίηση της οικοδομής (ισόγειας ή διώροφης), στο δήμο Town of Mount Royal (ας πούμε Φιλοθέη ή Ψυχικό), είτε για την εξωτερική εμφάνιση της οικοδομής είτε για οποιαδήποτε αλλαγή (πανωσήκωμα κλπ), χρειαζόταν η (αποφασιστική) γνώμη των περιοίκων (!!!). Το ίδιο συμβαίνει και στην περιοχή της Βοστώνης, αν θυμάμαι καλά, όπου ζει Αμερικανός φίλος (τοπογράφος) ο οποίος είναι πρόεδρος (!!!) της αντίστοιχης επιτροπής του δήμου.

 

Η διαδικασία είναι ότι μετά την αίτηση του ενδιαφερόμενου στο δήμο, ο τελευταίος ενημέρωνε τους περιοίκους, οι οποίοι, σε τακτή προθεσμία, διατυπώνουν τη γνώμη τους (θετική ή αρνητική) και στη συνέχεια ο δήμος δίνει ή όχι την άδεια για την επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι φήμη… Ίσως είναι θεσμός της Κοινοπολιτείας, πιθανόν να υπάρχει και στην Αγγλία, ίσως και στην Κύπρο. Για ευνόητους λόγους, θα είχε ενδιαφέρον αν γνωρίζει κανείς για Κύπρο.

 

Όπως το λες αγαπητέ MAKAP το σύστημα αυτό μοιάζει με τις οριζόντιες και κάθετες συνιδιοκτησίες (όπως τις προβλέπουν οι απαρχαιωμένοι και ανεφάρμοστοι στην πράξη ελληνικοί νόμοι…). Δηλαδή υπάρχει μερικός περιορισμός των δικαιωμάτων της ιδιοκτησίας (άρθρο 17 του Συντάγματος; ) ώστε να μην θίγονται δικαιώματα των «συνιδιοκτητών» του «περιβάλλοντος» (άρθρο 24 του Συντάγματος; ).

 

Ο «κακός γείτονας» προ των ευθυνών του και των δικαιωμάτων του, υπό τις εγγυήσεις του κοινωνικού ελέγχου που ασκεί η Τοπική Αυτοδιοίκηση…

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας από (μακρινές) χώρες της Κοινοπολιτείας, τις οποίες θα επισκεφτώ τον επόμενο μήνα, θα ενημερώσω αν ο θεσμός αυτός ισχύει στην Κοινοπολιτεία, όπως υποστηρίζεις, ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα βρε παιδιά. Από την συνεχή και παρατεταμένη φάπα που έχει φάει ο 'Ελληνας δεν βλέπει πλέον μπροστά του. Δεν υπάρχει κοινωνική συνοχή, δεν πιστεύει σε κανέναν, δεν ελπίζει σε τίποτα και ζει ''Ελεύθερος'' (να μου συγχωρήσετε την παράφραση του Καζαντζάκη). Από τα πολλά τα λάδια και τις λαδομπογιές σ' αυτή την χώρα, όπου και να μας πιάσουν λερώνονται. Και μετά μιλάνε και για ξένους επενδυτές να έρθουν να επενδύσουνε. Που να επενδύσει ο άλλος, σε τι θεσμικό πλαίσιο με ποιούς κανόνες. Εδώ άν δεν έχεις ψυχολογία Ταλιμπάν δεν επιβιώνεις. Πρέπει να ''ξέρεις'' τον τρόπο.

ΥΓ. Το ξέρετε αυτό με την κατσίκα που του ψόφησε και τον ρώτησε ο Θεός άν θέλει να του την ξαναφέρει πίσω κι αυτός απάντησε όχι, ήθελε να πεθάνει και η κατσίκα του γείτονα!

Link to comment
Share on other sites

το κείμενο αυτό σταλθηκε από το ΤΕΕ στους κλαδικούς συλλογους

 

Ξεκινώντας με κάποιες επιφυλάξεις, ως προς τη γνησιότητα του κειμένου, θέλω να επισημάνω ΚΑΙ εγώ ότι, τα προβλήματα, που δημιούργησε η επίμαχη εγκύκλιος, δεν επιλύονται με ρυθμίσεις του τύπου που περιγράφεται στο έγγραφο, δηλαδή μεταφέροντας, στην ουσία, την ευθύνη στις πλάτες του πολίτη, που έχει ένα οικόπεδο σε οικισμό της κατηγορίας αυτής.

 

Υπάρχουν πολλές λύσεις για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με την απόφαση 1828/2008 και καμία από αυτές ΔΕΝ περιγράφεται στην εγκύκλιο 1/2010 και, οπωσδήποτε όχι, στο φερόμενο ως έγγραφο του ΤΕΕ.

 

Η πιο σωστή λύση, κατά τη γνώμη μου, είναι 1) η ΑΜΕΣΗ ανάκληση της εγκυκλίου, 2) ο περιορισμός των επιπτώσεων της απόφασης του ΣτΕ στην υπόθεση που εξετάστηκε και 3) η λήψη μέτρων ΜΟΝΟΝ για τα οικόπεδα που πρόκειται να αξιοποιηθούν ΜΕΤΑ την έκδοση της όποιας νέας υπουργικής απόφασης ή εγκυκλίου.

Link to comment
Share on other sites

@ ΜΑΚΑΡ

Δεν υποστήριξα ότι ισχύει ο θεσμός στην Κοινοπολιτεία, υπόθεση έκανα, για να μπορέσω στη συνέχεια να αναρωτηθώ μήπως ισχύει κάτι τέτοιο και στην Κύπρο, οπότε θα με ενδιέφερε να ξέρω πώς λειτουργούν θεσμοί τέτοιου είδους σε συνδυασμό με τη λεγόμενη «ελληνική ιδιοσυγκρασία». Τέλος πάντων, αφού είσαι συνάδελφε από τους τυχερούς που μπορούν να ταξιδεύουν ανά τον πλανήτη, με πολύ ενδιαφέρον θα περιμένουμε (υποθέτω και άλλοι συνάδελφοι εκτός από εμένα ενδιαφέρονται) τις παρατηρήσεις σου για το πώς εφαρμόζονται αλλού τέτοιοι θεσμοί. Έτσι γίνεται δημιουργικός διάλογος, όλοι μαθαίνουμε και ίσως αύριο τα πράγματα να γίνουν καλύτερα…

EDIT:

Όσο για το έγγραφο του προέδρου ΤΕΕ, αμφισβητείς τη γνησιότητά του! Δεν νομίζω ότι οι «συνωμοσίες» έχουν κατεβεί τόσο χαμηλά – σε τόσο ασήμαντα θέματα! Εμένα γνησιότατο μου φαίνεται και εξηγώ παρακάτω το γιατί.

 

@2016

Απ’ ότι φαίνεται η νέα εγκύκλιος που θα τροποποιεί (ή θα διευκρινίζει) την 1/2010 θα είναι ακόμη μία «ασπιρίνη» για τα χρόνια προβλήματα του «πολεοδομικού γίγνεσθαι» της χώρας. Αυτό το λέω γιατί από ένα γρήγορο διάβασμα του ενημερωτικού εγγράφου από τον πρόεδρο ΤΕΕ, διαπιστώνω ότι η νέα εγκύκλιος περιέχει τουλάχιστον δύο σημεία που έχουν ήδη κριθεί αντισυνταγματικά, «κατά την πάγια νομολογία του ΣτΕ» που λένε. Άρα η νέα εγκύκλιος βγήκε επειδή κάτι έπρεπε να βγει (έχω γράψει παραπάνω για τις «ειδήσεις που προηγήθηκαν»). Ας περιμένουμε να δούμε τη νέα εγκύκλιο από Δευτέρα…

Το σημαντικό από το έγγραφο του ΤΕΕ είναι ότι επιτέλους, με καθυστέρηση ενός και πλέον έτους, ξεκινάει η διαδικασία τροποποίησης του ΠΔ!

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που αμφισβητώ τη γνησιότητα του εγγράφου είναι ότι δεν διάβασα την ενέργεια αυτή στο καθημερινό δελτίο τύπου.

 

Πάντως, είναι πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σου προς τους συντονιστές για το θέμα των εκλογών του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.