Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή παροχής ρεύματος


Apostolos83

Recommended Posts

Eυχαριστώ πολύ ckiriako!! Μιας και δεν έχω ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο, θα δώσεις και μια βοήθεια στο πως τον διαβάζουμε τον πίνακα;; :)

 

Κι εμένα το ίδιο, αλλά κάπως έτσι μου το παρουσίασε..Τέλοσπαντων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Νο. 5 παροχή είναι για max ισχύ τα 85 KVA και 125 Α γενική ασφάλεια . Το συγκρότημα που έχει ο φίλος σας το χρησιμοποιεί ως επιχείρηση ή απλά τα νοικιάζει ως ιδιώτης? Αν είναι επιχείρηση καλύτερα είναι να έχει  μετρητή/ες  με επαγγελματική τιμολόγηση. Απλά σίγουρα θα χρειαστούν "χοντρές" επεμβάσεις αν πάει σε έναν π.χ. όλοι οι μετρητές αν δεν είναι στο ίδιο σημείο ,πρέπει να καταλήξουν όλες οι γραμμές των παροχών εκεί που θα μπεί ο νέος μετρητής,θα πρέπει να κατασκευαστεί ένας γενικός πίνακας διανομής , ίσως (λέμε ίσως) να χρειαστεί και πίνακας διόρθωσης συνιμητόνου . Σκέψου τώρα ότι αυτά είναι μόνο όσον αφορά ηλεκτρολογικά . Σίγουρα θα χρειαστούν και κάποιες δομικές εργασίες στο χώρο , οι οποίες θα προκύψουν λόγω της όλης μεταφοράς . 

Τώρα όσον αφορά τον πίνακα παροχών Χ.Τ. είναι απλός

Στην πρώτη στήλη είναι η κατηγορία παροχής  και αμέσως μετά η συμφωνημένη ισχύς . Στη τρίτη είναι η γενική ασφάλεια όλης της εγκατάστασης και μετά οι τιμές των ασφαλειών στους μετρητές ( για παροχές μέχρι και Νο3 χρησιμοποιεί είτε μικρουαυτόματους είτε φυσίγγια, από Νο 4 και πάνω μόνο μαχαιρώτές) και στην αναχώρηση της γραμμής από τη Χ.Τ. μέχρι τον μετρητή. Μετά οι επόμένες τρεις στήλες αφορούν τον μετρητή και την παροχή του στο δίκτυο χαμηλής τάσης . Στη συνέχεια είναι η διατομή της γραμμής παροχής από τον  γενικό πίνακα μέχρι τον μετρητή .Οι τιμές που βλέπεις είναι οι ελάχιστες δυνατές. Στο τέλος είναι η ελάχιστη τιμή ισχύος του Μ/Σ μέσης τάσης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ Stavros Perakis! Ήσουν κατατοπιστικότατος! Από όσα μου είπε, θα χρειαστεί όντως διόρθωση συνημιτόνου. Εννοώ αυτό του είπε η ΔΕΗ.

 

Κάτι τελευταίο όμως... Αυτός έχει 12.000 KW. Πως βρίσκω σε ποια κατηγορία παροχής πρέπει να καταταχθεί; Πως κάνω την αντιστοίχηση αφού οι κατηγορίες είναι σε KVA;; Από τη ΔΕΗ του είπαν κατηγορία 4 ή 5 και εκεί βλέπω 55 και 85 KVA.

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοεί ότι έχει Μέγιστη Χρεωστέα Ζήτηση τα 120 KW (είναι το στιγμιαίο peak της ζήτησης ισχύος) και όχι 12.000 ΚW (το οποίο είναι τρομακτικό νούμερο ) ή ότι έχει μέσo όρο μια κατανάλωση περί της 12.000 ΚWh. Αν μπορείς να βρεις τους λογαριασμούς που έχει , σκάναρέ τους και ανέβασέ τους στο θέμα για να το δούμε πιο εμπεριστατωμένα (ειδικά την πίσω σελίδα). Θα είναι πιο απλό στο να καταλήξεις κάπου. Για το συνημίτονο τώρα δεν χρειάζεται να το πει η Δ.Ε.Η. , αυτό φαίνεται πάνω στο λογαριασμό.

Edited by Stavros Perakis
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι δύσκολο να πάρω τους λογαριασμούς μιας και είμαστε αρκετά μακριά, τον πήρα ξανά τηλ. Έχεις δίκιο, 12.000KWh!

 

Αυτή την πληροφορία πως μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για να καταλήξω σε κατηγορία παροχής;

Link to comment
Share on other sites

η πληροφορία αυτή δεν σου λέει τίποτα. μάθε τα εξής :

  • Οι λογαριασμοί είναι επαγγελματικής χρήσης ή οικιακοί? Δηλαδή είναι επιχείρηση ή ιδιωτικής χρήσης.
  • Αν είναι επαγγελματικοί ελέγχεις στη πίσω σελίδα του λογαριασμού τα παρακάτω : Συμφωνημένη ισχύς ( κατηγορία παροχής) , συντελεστή χρησιμοποίησης , μέγιστη χρεωστέα ζήτηση , συνφ. Αυτό κυρίως σε μήνες που έχει τη μεγαλύτερη ζήτηση

Η γνώμη μου είναι καλύτερα ένα μετρητή με μεγαλύτερη παροχή παρά τέσσερις μικρότερους. Φαντάζομαι πως τα τέσσερα ρολόγια είναι όλα Νο2 παροχή ,δηλαδή 25 KVA / 3Φ . Μπορείς να πας στη Νο5 ,αλλά κι εκεί πιστεύω πως θα είναι λίγο οριακά τα πράγματα. Ειδικά αν έχει σκοπό να επεκτείνει την όλη υποδομή μπορεί να μην τον φτάσουν . Και στην Νο6 αν πας , θα είναι καλυμένος. Ούτως ή άλλως στα επαγγελματικά τιμολόγια , η χρέωση είναι η ίδια είτε έχεις Νο2 είτε Νο7. Σου προτείνω να γίνει μια καταμέτρηση φορτίων έτσι ώστε να δείς τι εγκατεστημένη ισχύς έχει, και τότε να αποφασίσεις ποια παροχή είναι απαραίτητη. Έπειτα ο Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. σου κάνει μια προεσκόπηση ανάλογα τη παροχή που ζητάς χωρίς χρέωση και σου βγάζει το κόστος αναβάθμισης. Βλέπεις και πράττεις αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους. Σε γενικές γραμμές δεν έχω πολλές γνώσεις σε ηλεκτρολογικά θέματα και έτσι θα ήθελα τα φώτα σας για ένα εγχείρημα που έχω στο μυαλό μου να κάνω.

 

Ας αρχίσουμε λοιπόν με τα δεδομένα και στη συνέχεια τα ζητούμενα.

 

Στο σπίτι έχω μονοφασική παροχή και από άποψη κατανάλωσης τα συνηθισμένα (κουζίνα, απορροφητήρας, ψυγείο, λάμπες, θερμοσίφωνας, τηλεόραση, κλιματιστικό, υπολογιστής και μικροσυσκευές όπως ρούτερ και τηλέφωνο φορητό). Προφανώς κάποια από αυτά λειτουργούν 24 ώρες το 24ωρο και κάποια άλλα περιστασιακά. Στο ζητούμενο μου μην σας απασχολήσουν τυχόν "οικοδομικές" εργασίες (πέρασμα καλωδιώσεων κλπ) διότι θα γίνει ανακαίνιση.

 

Και τώρα στο ζουμί....

 

Θέλω να βάλω κάποιες συσκευές στο χώρο που θα είναι συνέχεια ανοιχτές (όπως το ψυγείο πχ) και η κάθε μία από αυτές καταναλώνει 1600 watt.

 

Το ερώτημα είναι πόσες τέτοιες μπορώ να συνδέσω; Η ουσία του ερωτήματος είναι πόσες μπορεί να υποστηρίξει ο γενικός μου και κατ' επέκταση το ρολόι μου.

 

Στην περίπτωση που από μονοφασικό το κάνω τριφασικό; Κερδίζω σε πλήθος συσκευών που μπορώ να συνδέσω; Και αν πόσες;

 

Αν πχ στο μονοφασικό μπορώ να συνδέσω 5 τέτοιες συσκευές και στο τριφασικό 10, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να συνδέσω περισσότερες;

 

 

Σε αυτό το post δεν εξετάζω το κόστος της κάθε λύσης αλλά το τεχνικό κομμάτι και το τι είναι εφικτό και νόμιμο να πραγματοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το μονοφασικό είναι ~8 kW. Με τρεις συσκευές 3*1,6 = 4.8 kW σου μένει μία ελάχιστη ισχύς για να εξυπηρετηθούν όλες οι άλλες συσκευές.

 

Όσο για το τριφασικό το πας ανάποδα. Πρέπει να δεις πόσες συσκευές θέλεις να έχεις για να δεις ποια παροχή σε εξυπηρετεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μονοφασικό είναι ~8 kW. Με τρεις συσκευές 3*1,6 = 4.8 kW σου μένει μία ελάχιστη ισχύς για να εξυπηρετηθούν όλες οι άλλες συσκευές.

 

Όσο για το τριφασικό το πας ανάποδα. Πρέπει να δεις πόσες συσκευές θέλεις να έχεις για να δεις ποια παροχή σε εξυπηρετεί.

 

ωραία δεκτό αυτό που λες για το μονοφασικό και δεκτό και αυτό για το τριφασικό αλλά για το τριφασικό ποια είναι μέγιστη ισχύς που μπορώ να έχω; εγώ θα έχω τα στάνταρ του σπιτιού που ανέφερα και χ συσκευές από αυτές των 1,6Kw. Πόσο είναι αυτό το χ κατά μέγιστο; Δηλαδή με την μεγαλύτερη δυνατή επιλογή σε τριφασικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.