Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

1. Δεν θα υποβληθεί Ε3.

2. Η ΑΠΥ εκδίδεται με την "ολοκλήρωση" της συναλλαγής. Η κατάθεση στην τράπεζα μπορεί να λειτουργήσει ώς είσπραξη έναντι.

3. Εξαρτάται από την αιτία ακυρώσεως. Γενικά καλό είναι να αποφεύγουμε την ακύρωση των ΑΠΥ .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.Ορίστε; Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας δεν θα υποβάλεις Ε3 επειδή έχεις και κάποια έσοδα από γεωργική γή;

2.Σε ολοκληρωμένη συναλλαγή αναφέρομαι.

3.Στο παρελθόν έχω κάνει ακύρωση για μετάθεση ημερομηνίας.

Link to comment
Share on other sites

1.Ορίστε; Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας δεν θα υποβάλεις Ε3 επειδή έχεις και κάποια έσοδα από γεωργική γή;

 

 

 

Δεν συνδέονται αυτά τα δύο. Οι αγρότες που τηρούν βιβλία β κατηγορίας ή δεν τηρούν βιβλία, δεν υποβάλουν Ε3. Επιπλέον αν υποβάλουν Ε3 για α΄λλη αιτία πχ. άσκηση και ελευθερίου επαγγέλματος σε αυτό δεν θα αναγράψουν δεδομένα της αγροτικής εκμεταλλέυσεως.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για εμένα συγκεκριμένα που δεν είμαι αγρότης. Στο παλιό μου Ε3 στον πίνακα ΙΒ' ο εφοριακός μου είχε βάλει ένα χ πάνω στο 25% και τίποτα άλλο, αυτό πώς θα το επιτύχω στο ηλεκτρονικά υποβαλόμενο έντυπο και ποιό το νόημα του γιατι δε με είχε απασχολήσει στο παρελθόν.Δεν το είχα προσέξει.

Link to comment
Share on other sites

Skeptikos, δεν είσαι κατ'επάγγελμα αγρότης, κατά συνέπεια δεν μπλέκεις καθόλου το τυχόν γεωργικό εισόδημά σου στο Ε3.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε οι κατά επάγγελμα αγρότες οι οποίοι τηρούν βιβλία β κατηγορίας ή απαλλάσσονται από τήρηση βιβλίων , υποβάλλουν Ε3. Οτι χρειάζετε προς υποβολή υπάρχει στο Ε1. Στην περίπτωση του φίλου μας θα συμπληρωθούν οι κωδικοί 326 και 327 στη δεύτερη σελίδα του Ε1 (δηλαδή καλά και σώνει πρέπει να τσεκάρουμε με χ ? Αν δεν χρειάζεται ..)

Link to comment
Share on other sites

Στον Πίνακα 5 του εντύπου Ε1 αναφερόταν:

 

α) Κύρια Κατοικία

β) Πρώτη δευτερεύουσα (μη εξοχική)

γ) Δεύτερη δευτερεύουσα (εξοχική)

 

και υπήρχε περιορισμός 3 μήνες το έτος, για την ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης. Δηλαδή εάν οι μήνες ιδιοκατοίκησης ήταν λιγότεροι από 3 μήνες το έτος, έπρεπε να δηλωθούν 3 μήνες.

 

Τώρα αναφέρεται:

 

α) Κύρια Κατοικία

β) Πρώτη δευτερεύουσα

γ) Δεύτερη δευτερεύουσα

 

και όπως αναφέρεται στον Οδηγό:

 

"Σημειώνεται ότι για τις εξοχικές κατοικίες δεν ισχύει πλέον ο περιορισμός της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης σε 3 μήνες το έτος"

 

1) Σύμφωνα με αυτές τις αλλαγές μία εξοχική κατοικία μπορεί να δηλώνεται και στο β, ως πρώτη δευτερεύουσα;

 

2) Τώρα πλέον μπορούμε να δηλώσουμε ως αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης για την εξοχική μας κατοικία και 1 μήνα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

στο Ε3 αν έχω λάβει επιδότηση 4300 ευρώ και η αγορά των παγίων μου με ΦΠΑ ήταν 7000 ευρώ τι ποσό θα βάλω στο αποσβέσεις παγίων - κωδικός 543 - και πώς προκύπτει αυτό; Όλες οι αγορές αφορούν pc hardware. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.