Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

 

Διάβαζα το νήμα αυτό και θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την συμπλήρωση του Ε3 και ειδικότερα για τον Λογιστικό / Εξωλογιστικό προσδιορισμό.

 

Είμαι τοπογράφος μηχανικός. Στο έντυπο Ε3, μετά τις αλλαγές στον τρόπο προσδιορισμού των κερδών, έχω συμπληρώσει τον πίνακα ΣΤ/η (Λογιστικός προσδιορισμός καθαρών κερδών επιχειρήσεων με βιβλία Β' Κατηγορίας).

 

Όντας τοπογράφος, με ΜΣΚΚ 17% (που τον χρησιμοποιούσα σε παλαιότερες χρήσεις), απαιτείται να συμπληρώσω στο φετινό Ε3 και τον πίνακα ΣΤ/στ (Εξωλογιστικός προσδιορισμός κερδών επιχειρήσεων με βιβλία Α' κατηγορίας (άρθρο 32 ν.2238/94) και ακαθάριστα έσοδα ανά Μ.Σ.Κ.Κ. για βιβλία Β' κατηγορίας ) και εάν ναι, ποιους κωδικούς θα συμπλήρωνα;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

διαβάζοντας τις διάφορες απαντήσεις στο νήμα, είδα κάποιους να αναφέρουν ότι συμπληρώνουν τα πεδία του Ε3 ως εξής: 283=275=835=344=550=551. Εγώ δεν συμπλήρωσα καθόλου τα 835, 344 που αφορούν στον εξωλογισυικό προσδιορισμόα, αλλά μόνο τα υπόλοιπα που υπάγονται στο λογιστικό, είναι λάθος;

 

Επίσης, αν έχω καινούργιο μπλοκ ΑΠΥ το δεύτερο, αυτά που κόβω από το δεύτερο στο Ε3 τα θεωρώ συνέχεια του πρώτου; Αύξων αριθμός δηλαδή 51, 52, κ.ο.κ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν έχω καινούργιο μπλοκ ΑΠΥ το δεύτερο, αυτά που κόβω από το δεύτερο στο Ε3 τα θεωρώ συνέχεια του πρώτου; Αύξων αριθμός δηλαδή 51, 52, κ.ο.κ. Ευχαριστώ

 

Όπως έχεις αριθμήσει το 2ο μπλοκ. Αν το αρίθμησες 51, 52, 53 κλπ. βάζεις αυτά τα νούμερα. Αν το αρίθμησες ξανά από το 1 (έχεις το δικαίωμα εφόσον θεωρήθηκε σε άλλη χρήση από το 1ο)*, βάζεις 1,2,3 κλπ.

 

* Το ερώτημα είναι βέβαια τι γίνεται (παρά το ότι ο ΚΒΣ το επιτρέπει) αν θεώρησες νέο 2ο μπλοκ ενώ είχες κόψει π.χ. μέχρι και την ΑΠΥ 48 στο 1ο, αρίθμησες ξανά από το 1 το 2ο και μέχρι να υποβάλλεις Ε3 έκοψες 49, 50 του 1ου μπλοκ και όλο το 2ο μπλοκ (άρα και τις 49, 50 του 2ου), οπότε θα πρέπει να εμφανίζονται στο Ε3 2 ΑΠΥ με αριθμό 49 και άλλες 2 με αριθμό 50...

Link to comment
Share on other sites

[quote name=tpanag;

Το ερώτημα είναι βέβαια τι γίνεται (παρά το ότι ο ΚΒΣ το επιτρέπει) αν θεώρησες νέο 2ο μπλοκ ενώ είχες κόψει π.χ. μέχρι και την ΑΠΥ 48 στο 1ο' date=' αρίθμησες ξανά από το 1 το 2ο και μέχρι να υποβάλλεις Ε3 έκοψες 49, 50 του 1ου μπλοκ και όλο το 2ο μπλοκ (άρα και τις 49, 50 του 2ου), οπότε θα πρέπει να εμφανίζονται στο Ε3 2 ΑΠΥ με αριθμό 49 και άλλες 2 με αριθμό 50...[/quote]

 

 

Γενικά ο ΚΒΣ έχει πρόβλημα με την επανάληψη της αριθμήσεως μέσα στο ίδιο διαχειριστικό έτος.

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση που κατατέθηκε ηλεκτρονικά την 15.6, οπότε εκδόθηκε αυτόματα και η εκκαθάριση (χρεωστική), πρέπει να περιμένει ο φορολογούμενος την αποστολή εκκαθαριστικού σημειώματος από το Taxis, για την πληρωμή του φόρου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ίδιο κι αν είναι πιστωτικό οπότε ανάλογα με το ποσό επιστροφής θα προσκομίσει στη ΔΟΥ όλα τα δικαιολογητικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση που κατατέθηκε ηλεκτρονικά την 15.6, οπότε εκδόθηκε αυτόματα και η εκκαθάριση (χρεωστική), πρέπει να περιμένει ο φορολογούμενος την αποστολή εκκαθαριστικού σημειώματος από το Taxis, για την πληρωμή του φόρου;

 

Δε νομίζω...

Πλέον νομίζω τυπώνεις την ταυτότητα πληρωμής όπως στις περιοδικές ΦΠΑ.

Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις το επίσημο χαρτί.

Έτσι νομίζω όμως, κάπου σαν να το πήρε το μάτι μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.