Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

άλλο πράγμα η επιδότηση

που θα μπει στον σωστό κωδικό

 

άλλο πράγμα η απόσβεση και το ποσοστό που θα βάλεις

δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο

 

τα αντιμετωπίζεις ως ξεχωριστά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο Ε3 αν έχω λάβει επιδότηση 4300 ευρώ και η αγορά των παγίων μου με ΦΠΑ ήταν 7000 ευρώ τι ποσό θα βάλω στο αποσβέσεις παγίων - κωδικός 543 - και πώς προκύπτει αυτό; Όλες οι αγορές αφορούν pc hardware. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Oπως είναι διατυπωμένη η ερώτηση απάντηση δεν μπορεί να δοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Με έχει μπερδέψει το παράδειγμα του Ε3 που έχει ανεβάσει συνάδελφος παλιότερα εδώ, όπου για αγορά εξοπλισμού 11.000 ευρώ και επιδότηση 8.000 ευρώ, γράφει στο πεδίο των αποσβέσεων μόνο 612 ευρώ. Καμμιά ιδέα; Ευχαριστώ και πάλι.

link για το αρχείο: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=15249&page=56

Link to comment
Share on other sites

Απο την καθαρή αξία (χωρίς ΦΠΑ) των επιχορηγηθέντων παγίων, θα αφαιρέσεις την επιχορήγηση. Το ποσό που απομένει αποτελεί την βάση υπολογισμού των αποσβέσεων.

Από τη σχετική φορολογική νομοθεσία προκύπτουν :

 

1) Συντελεστές αποοσβέσεων ηλεκτρονικών υπολογιστών και λογισμικού, ανώτερος 30%, κατώτερος 24%. Επιλέγεις συντελεστή ανάμεσα στα όρια αυτά

(πχ. 24%, ή 28,52%, ή..... ) και υπολογίζεις τις αποσβέσεις σου. Στην περίπτωση αυτή θα λάβεις υπόψη και τον ημερολογιακό μήνα που αγόρασες (και λειτοούργησε παραγωγικά το συγκεκριμένο πάγιο στοιχείο ), δηλ η ετήσια (δωδεκάμηνη) απόσβεση περιορίζεται στους μήνες (δωδεκατημόρια) στους οποίους λειτούργησε παραγωγικά τα υπόψιν πάγιο.

2) Η απόσβεση ηλεκτρονικών υπολογιστών και λογισμικού, μπορεί να γίνει και εφάπαξ (συντελεστής 100%), εντός της χρήσεως στην οποία τέθηκαν σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να το βάλεις πάγιο, το βάζεις με το ποσοστό, αλλιώς 100%. Μια χαρά τα λέει.

 

Αυτός ο πίνακας της αναμόρφωσης πότε θα βγει?

Link to comment
Share on other sites

Ωπ αυτό δεν το είχα καταλάβει, λάθος μου. Επίσης η μομφή ήταν προς το υπουργείο και όχι προς τον SOTHRIS για τον οποίο μόνο θετικά έχω να πω. Επίσης δεν έχω καταλάβει στο παράδειγμα του συναδέλφου για το Ε3 πώς και ενώ έχει αγοράσει εξοπλισμό 11.000 ευρώ δεν έχει περάσει τίποτα από αυτά στις δαπάνες χρήσης (κωδικός 559)

Link to comment
Share on other sites

To παράδειγμα είχε να κάνει μόνο με τον τρόπο συμπλήρωσης του Ε3 δηλ. ποιά δαπάνη, ποιό έσοδο ... πηγαίνει στον κατάλληλο κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.