Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεα έκδοση λογισμικού ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


qwert

Recommended Posts

Από εχθές και μέχρι σήμερα πριν μία ώρα (μπορεί να συνεχίζουν ακόμα), ανέβαζαν το ένα update μετά το άλλο στη σελίδα του buildingcert.

Κάποια στιγμή σήμερα ευελπιστούν ότι θα γίνει ξανά δυνατή η καταχώρηση πιστοποιητικών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ την ίδια απορία έχω.... Ενα από τα πιστοποιητικά που έχω σε εκκρεμότητα και "τσέκαρα" εχθές και σήμερα μόλις τώρα, τα ίδια αποτελέσματα μου βγάζει....

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο έπαθα και εγώ που έβαλα ένα αρχειάκι xml που είχα φτιάξει με την παλιά έκδοση στην νέα του ΤΟΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Στην δικιά μου περίπτωση έφταιγε ότι επειδή στην νέα έκδοση ΤΟΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ πρέπει να συμπληρώσεις το πεδίο της ετήσιας απαίτησης για ΖΝΧ (στην παλιά δεν υπάρχει) ήταν μηδενικό, και έτσι δεν προσμετρούσε καν το ΖΝΧ.Δες αν φταίει αυτό.

 

Στο νέο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ όταν βάζω τιμή ισχύος για βοηθητικές μονάδες στα συστήματα θέρμανσης ή ψύξης μου βγάζει ένα μήνυμα "η τιμή που εισαγάγατε για την ισχύ των βοηθητικών μονάδων ειναι μεγάλη είναι μεγάλη. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι ειναι σωστή'. πατάω Ο.Κ. και συνεχίζει. Υποθέτω συνεχίζει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα....

 

Υποτιθεται τις ετησιες καταναλωσεις για ΖΝΧ και θερμανση τις ηθελε για στατιστικους λογους και μονο....

 

Απο που κι ως που να τις χρειαζεται πλεον για να λαβει υποψην του τις καταναλωσεις του κτηριου για την εκδοση του ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Με μια προχειρη αντιπαραβολη των εκδοσεων 1.27 και 1.28 για ενα δοκιμαστικο ΠΕΑ του σπιτιου μου, εχω να παρατηρησω τα εξης:

 

1. Μειωνει τις καταναλωσεις κτηριου αναφορας και προς εξεταση, κρατωντας σταθερη την αναλογια ομως (γυρω στο 4.46-4.48)

2. Επαναφερει την ψυξη σε πιο νορμαλ επιπεδα για το κτηριο αναφορας, κρατωντας την ιδια καταναλωση για το προς εξεταση κτηριο (χαρακτηριστικα οι καταναλωσεις για τις 2 εκδοσεις ειναι 15,8 και 7,8 για το κτηριο αναφορας ενω για το δικο μου σταθερη το 9,9, ητοι χαμηλοτερη καταναλωση ψυξης απο το κτηριο αναφορας στην 1.27 εκδοση!!!)

3. Ανεβαζει λιγο την καταναλωση σε ΖΝΧ του κτηριου αναφορας (στα ιδια επιπεδα με το δικο μου)

 

Με φαινονται λογικες οι αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονισμοί με τους οποίους υπολογίζεται η ενεργειακή απόδοση νόμιζα ότι είναι τυποποιημένοι.

Αν οι δυο εκδόσεις βγάζουν διαφορετικά αποτελέσματα δεν ξέρω ποια να χρησιμοποιήσω. Την εγκεκριμένη (που λόγω bug δεν εμφανίζει πάντα αποτέλεσμα) ή την τελευταία (που δεν έχει έγκριση);

 

Θα γίνει χαμός όταν θα αρχίσουν οι επιθεωρήσεις των κτιρίων που έχουν άδεια με ΚΕΝΑΚ αν η κατηγορία που θα υπολογιστεί με την τότε έκδοση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ είναι χαμηλότερη από αυτή που υπολογίστηκε με την τωρινή έκδοση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω μήπως, η υποχρέωση της έγκρισης του λογισμικού ισχύει μόνο για την περίπτωση της ΜΕΑ? Τώρα μου ήρθε αυτή η σκέψη και δεν είμαι στο γραφείο για να το ψάξω.

 

To τρελό με την ισχύ του κυκλοφορητή θέρμανσης στην παλιά έκδοση του λογισμικού υπάρχει και στην καινούργια? Αν είσαι σε κατηγορία χαμηλότερη από Β και αυξήσεις την ισχύ του κυκλοφορητή σου βγάζει καλύτερη κατάταξη, διότι θεωρεί ότι και το κτήριο αναφοράς έχει τον ίδιο κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει ότι "για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης και της ενεργειακής κατάταξης των κτιρίων..." χρησιμοποιούνται λογισμικά που θα αξιοογούνται από την ΥΕΠΕΝ.

 

Υπολογισμούς κάνουμε και στην μελέτη και στον έλεγχο για το πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.