Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Είχες κάνει λάθος στις μονάδες και εκεί που έχω κοκκινίσει την συνάρτησή σου αντί να γράφεις 1080 €/μήνα γράφεις 1080 €/τμ.

Πάντως για κατοικία τα 5,4 €/τμ το βρίσκω υπερβολικό, εκτός κι αν πρόκειται για ενοικιαζόμενη θερινή κατοικία, που μισθώνονται για κανένα τετράμηνο και το μίσθωμα μπορεί να είναι και πολύ μεγαλύτερο.

Πιστεύω ότι 2,5 με 3,5 €/τμ είναι πιο λογικό για συνεχή χρήση. Τα 5+ €/τμ συνήθως το βρίσκεις σε καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

ok. για το 5% που λες παραπάνω ότι χρειάζεται ανάλυση της κεφαλαιοποίησης σε διάρκεια ετών, σκέφτομαι να μην το πάρω έτσι αυθαίρετα και να βρω κάποια συγκριτικά στοιχεία από ενοικίαση κατοικιών. δεν υπάρχουν πολλά αλλά ίσως απο κοντινές περιοχές και με αναγωγές...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, θα ήταν καλό να βρεις μισθώματα στην περιοχή ενδιαφέροντος γιατί μόνο και 1% διαφορά στο συντελεστή αλλάζει πολύ τα πράγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι Νέος Μηχανικός και καινούριος στο Φόρουμ. Ξεκίνησα να δουλεύω ως συνεργάτης εκτιμητής σε Τράπεζα, ολοκληρώνοντας σήμερα την πρώτη μου εκτίμηση. Θα εκτιμούσα πολύ προτάσεις με οποιουδήποτε είδους επιμορφωτικό υλικό σχετικά με το αντικείμενο των Εκτιμήσεων Ακινήτων (links για ebooks θα ήταν εξαιρετικά) . Έχω συγκεντρώσει ήδη κάποια πράγματα, αλλά η εμπειρία των παλαιότερων είναι εξίσου σημαντική για εμένα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου ευχηθώ... Καλή αρχή!

 

Ανάλογα με την τράπεζα στην οποία ξεκίνησες συνεργασία, θα πρέπει να σου έδωσαν κάποιο φυλλάδιο - σημειώσεις - παραδείγματα. Ξεκοκκάλισέ τα και επικοινώνησε με τους ελεγκτές σου για οποιαδήποτε απορία. Κάθε τράπεζα έχει κάποια στάνταρ πράγματα που παίρνει ως δεδομένα.

Προτείνω κι ένα ebook το οποίο μπορεί να σε καθοδηγήσει στο θεωρητικό κυρίως κομμάτι (διάβασε την πρόσφατη ελληνική έκδοση) http://www.avag.gr/index.php/evs

Επίσης πρέπει να έχεις γνώσεις ΝΟΚ και αυθαιρέτων.

 

Μπες στην αγορά και πάρε δεδομένα. 9 στα 10 υποθέσεις που θα κάνεις είναι με συγκρτικά στοιχεία, με διάφορες απομειώσεις. Μάθε πώς χειρίζεσαι στα συγκριτικά στοιχεία και πώς προσαρμόζεις μια αγγελία πχ στο δικό σου υπό εκτίμηση ακίνητο.

Μάθε τις παραδοχές και τις επιφυλάξεις. Η εποχή που το φύλλο εκτίμησης είχε συνολικά το πολύ μια παράγραφο κείμενο έχουν περάσει πλέον. Μερικές τράπεζες μάλιστα δίνουν έτοιμα κείμενα επιφυλάξεων και παραδοχών τα οποία πρέπει να προσαρμόζεις κάθε φορά.

 

Τελικά, πάρε ανάσα. Δεν είναι τόσο δύσκολα, όσο ακούγονται. Μετά από 1-2 μήνες θα σου έρχονται όλα από μόνα τους.

 

Υγ: Θεωρώ αυτονόητο ότι θα διαβάσεις όλο το παρόν θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι Νέος Μηχανικός και καινούριος στο Φόρουμ. Ξεκίνησα να δουλεύω ως συνεργάτης εκτιμητής σε Τράπεζα, ολοκληρώνοντας σήμερα την πρώτη μου εκτίμηση. Θα εκτιμούσα πολύ προτάσεις με οποιουδήποτε είδους επιμορφωτικό υλικό σχετικά με το αντικείμενο των Εκτιμήσεων Ακινήτων (links για ebooks θα ήταν εξαιρετικά) . Έχω συγκεντρώσει ήδη κάποια πράγματα, αλλά η εμπειρία των παλαιότερων είναι εξίσου σημαντική για εμένα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλά σχετικά με το 'σπορ'...Διάβασε όσο μπορείς, για μένα δεν υπάρχει καλό και κακό σε αυτό το αντικείμενο λόγω της υποκειμενικότητας που υπάρχει στην ίδια την εκτίμηση.

Μην αγχώνεσαι πάντως, κάντο χαλαρά...στους πρώτους μήνες θα δείξει αν σ' αρέσει ή όχι....δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση για τον εκτιμητή. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...Ναι αυτό συνειδητοποιώ...Εξάλλου το "σπορ" από μόνο του ενέχει και τον παράγοντα της υποκειμενικότητας, ειδικά όταν κινείσαι με την συγκριτική μέθοδο υπολογισμού της αξίας... Στην Τράπεζα Πειραιώς είμαι και όντως υπάρχει φυλλάδιο ενημερωτικό για την χρήση του προγράμματος και όλοι είναι πολύ καθοδηγητικοί...Παράπονο ουδέν ως τώρα. Απλά αργότερα έχω σαν απότερο σκοπό να πάρω πιστοποίηση rev. Οπότε το διάβασμα ποτέ δεν σταματάει...
Υ.Γ. Το ΝΟΚ τον ξεκοκκαλίζω από τοτε που βγήκε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.