Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση πολιτικού ότι δεν υπάρχουν μηχανικοί για μεγάλα έργα στην Ελλάδα


Recommended Posts

howard_roark

 

Βρε συναδελφε τι να πω...

ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ 100% για ακομα μια φορα...

 

καταρχην το "μαζι τα φαγαμε" του κτηνους εχει παρεξηγηθει εντελως. ολοι αμα κατσετε ενα λεπτο να το σκεφτειτε, θα καταλαβετε σε ποιους απευθυνεται ο λογος. θιχτηκατε οι μισοι ελληνες οτι το ειπε για εσας....

 

εγω τους μισους που φωναζουν για την κουβεντα αυτη τους βλεπω να εχουν φαει τον αγλεωρα, ειτε αυτοι οι ιδιοι ειτε αυτοι που τους βαζουν να φωναζουν. Η υποκρισια παει συννεφο

 

Και σε αυτο και τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω φιλτατε δεν θεωρω ουτε οτι ειμαι ο πανεξυπνος, ουτε οτι εχω παντα δικιο. απεναντιας οποιος παρακολουθει, θα δει οτι και αποψη αλλαζω οταν τα γεγονοτα με βγαζουν λαθος και ιδεοληψιες δεν εχω.

 

το γνωριζω οτι ειμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ που συμφωνουμε! σε τι? στο ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ. Οτι πεντε πραγματα επρεπε να ειναι αλλιως, οτι δεν μας αφηνουν να βγαλουμε το ψωμι μας με αξιοπρεπεια, οτι μας οδηγουνε σε απογνωση, και οτι "αυτοι" που τα κανουν αυτα δεν ειναι μονο το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, αλλα το ΤΕΕ, το ΤΣΜΕΔΕ, οι "συναδελφοι" και οι συναδελφοι, οι πελατες, η χωρα, ο καιρος, ΟΛΑ ειναι στραβα.

 

Το ερωτημα μου λοιπον δεν ειναι εμενα ποιος φταιει ή τι φταιει. Αλλα τι θα ψηφισουμε στις εκλογες που ερχονται χαχαχαχαχα εκει να δω προβληματισμο στην καλπη..........

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το "μαζι τα φαγαμε" του κτηνους εχει παρεξηγηθει εντελως. ολοι αμα κατσετε ενα λεπτο να το σκεφτειτε, θα καταλαβετε σε ποιους απευθυνεται ο λογος. θιχτηκατε οι μισοι ελληνες οτι το ειπε για εσας....

 

εγω τους μισους που φωναζουν για την κουβεντα αυτη τους βλεπω να εχουν φαει τον αγλεωρα, ειτε αυτοι οι ιδιοι ειτε αυτοι που τους βαζουν να φωναζουν. Η υποκρισια παει συννεφο.

 

Δεν μιλω για εδω μεσα, εκτος αν εχουμε τιποτα μεγαλοεργολαβους, που δεν νομιζω. Μιλαω για ολους τους "θιγμενους" ελληνες πολιτες. Αμα ζουσαμε σε κανενα αφγανισταν επι ταλιμπαν προ 2001 και ηταν η μιση χωρα με κομμενο χερι να δω τι σχολια θα καναν ολοι αυτοι. ελεος με τη ρουφιανια και το παραμυθι. λες και ζουμε οι υπολοιπο σε αλλη χωρα!

 

 

Έχει παρεξηγηθεί ε;

Και πως ακριβώς έχει παρεξηγηθεί δεν μας είπες;

Σε ποιόν απευθύνεται ο Πάγκαλος όταν λέει "μαζί τα φάγαμε;"

Το είπε σε συνέλευση του ΣΕΒ;

Το είπε στο Υπουργικό Συμβούλιο;

Το είπε στους κομματικούς του φίλους;

ΟΧΙ!

Τίποτα από τα παραπάνω. Το είπε δημοσίως απευθυνόμενος σε ολόκληρο το λαό.

Άρα τι κάνει; Προσπαθεί να μετακυλήσει τις τεράστιες ευθύνες τις δικές του και των φίλων του επιχειρηματιών για την πτώχευση, σε όλο το λαό. Με το γνωστό κολπάκι: "Φταίμε όλοι, άρα δεν φταίει κανείς" και πληρώστε τώρα κορόιδα τα σπασμένα να συνεχίσουμε εμείς business as usual και να σας ξεζουμίζουμε και περισσότερο από πριν!

Ε, λοιπόν δεν το χάφτουμε.

Αυτοί που μας πτώχευσαν δεν δικαιούνται να μας λένε ότι "μαζί τα φάγαμε". ΑΥΤΟΙ τα φάγανε και πρέπει να λογοδοτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

το "μαζι τα φαγαμε" ειναι κουβέντα που λέγεται στα καφενεία

 

 

όταν πολιτικός και μάλιστα δεξί χέρι του Πρωθυπουργού

 

μιλά με αυτόν το τρόπο σημαίνει τα εξής:

  • δεν πρόκειται για κυβέρνηση, πρόκειται για καφενείο
  • η κυβέρνιση υποτιμά τους πολίτες (άρα χεστηκε για τη χώρα)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα βρε Μυρι δεν ειναι αν αυτος ειναι γιδι-αξεστος και δεν ξερω εγω τι αλλο...

 

Το θεμα μας ειναι η σημασια της φρασης που ειπε αυτο το μονομπλοκ ανθρωπου..

Link to comment
Share on other sites

το θέμα ειναι ο συμβολισμός της φράσης (ποιός λεει τι, με ποιά ιδιότητα. σε ποια χρονικη στιγμή, τι εντύπωση δινει για τη χωρα κλπ)

 

δεν καταλαβαίνω πόσο δύσκολο ειναι να γίνει αντιληπτό

τολμά να μιλισει έτσι η Μερκελ, ο Ομπάμα ή ο Γκαντάφι

Link to comment
Share on other sites

Στην ανάλυση του μαζί τα φάγαμε μάλλον θα συμφωνήσω με τον terry

ωστόσο εμένα η απορία μου είναι αφού τα φάγαμε όλοι μαζί

γιατί τα πληρώνουμε ΜΟΝΟ εμείς?

 

 

και επίσης

αφού τα φάγαμε μαζί και ανεβάσαμε τις τιμές στα πάντα, στα αγαθά , στις παροχές υπηρεσίας κτλ κτλ κτλ και αφού τώρα προσπαθούμε να εκλογικευτούμε και να μπούμε στον σωστό δρόμο, να ρίξουμε τις τιμές στις παροχές, να αποκτήσουμε το βιωτικό επίπεδο που μας αξίζει και όχι αυτό που είχαμε πλάσει με τα δανεικά, ΓΙΑΤΙ η μελέτη του έργου στο ελληνικό θα δοθεί έξω???

για να το πληρώσουμε διπλά και τριπλά πάλι με δανεικά?

για να συνεχίσουμε τον ίδιο φαύλο κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

Μυρι για να το πω περιπληπτικα..

Το 70% των εργαζομενων της χωρα αυτης φοροδιαφευγει...

Να στο εξηγησω αν θες αυτο..

Λοιπον αυτοι ΔΕΝ εχουν διακαιωμα να μιλανε...(και οχι μονο οι φοφοφυγαδες φυσικα..)

ΝΑΙ μαζι με τον Παγκαλο τα φαγανε...

 

Εγω δυστυχως-ευτυχως δεν εργαζομαι πολλα χρονια για να μπορεσω να φοροδιαφυγω...Επισης δεν εχεω και δουλειες τετοιες που θα μου επτρεπαν να φοροδιαφυγω...

 

Τωρα αν ο Παγκαλος το ειπε σε λαθος ωρα και λαθος μερος ειναι αλλο θεμα...

 

@ νικολετα απο ΕΜΑΣ ξεκινανε ολα...Ας μην τους βγαζανε στην εξουσια οι πατεραδες μας τωρα 40χρονια και θα λυνοταν το προβλημα...Τωρα παει το τρενο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.