Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση πολιτικού ότι δεν υπάρχουν μηχανικοί για μεγάλα έργα στην Ελλάδα


Recommended Posts

Καταρχας, οπως ειχε δομηθει η συζητηση νομιζα οτι εννουσες πως μονο οι ελληνες ειναι καλοι μηχανικοι.

βρε saltapidas, ώρες ώρες νομίζω πως συζητάμε σε διαφορετικές συζητήσεις :)

 

 

Τυπικό παράδειγμα εκείνα τα σπίτια-κύβοι στην Ολλανδία.

Πες μου πραγματικα: στην ελλαδα, θα περνουσαν ποτε απο την ΕΠΑΕ;;;

Θα έπαιρνες ποτε άδεια για κατι τέτοιο;

να σου πω,

νομίζω πως τα συγκεκριμένα σπίτια αν τα έκανε πχ ο Βωβός όλο και θα έβρισκε την άκρη να τα κάνει και εδώ

 

ειμαι 100% σίγουρη πως ούτε στο εξωτερικό παιρνει ο οποιοσδήποτε άδεια για κάτι τέτοιο

 

Αλλο παράδειγμα: το Δ. Για ποιό λόγο 3+0,1Η;;; Αν ειναι 3+,085Η, τι θα γινει; Δεν θα ζει καλα ο ανθρωπος; Δεν θα αεριζεται-φωτιζεται ο χωρος;

αυτό είναι σχετικό

προφανώς και πρέπει να υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί

και φυσικά να ισχύουν για ολους

από όσο γνωρίζω σε όλες τις χώρες υπάρχουν

πχ έχω ακούσει (δεν ξέρω αν είναι ορθό) πως στην Ιαπωνία υπάρχει αντίστοιχος ΓΟΚ ΄΄οπου ο μελετητης περιορίζεται σε ειδικό "ιδεατό στερεό" ωστε να σκιάζει με συγκεκριμένο τρόπο τα γειτονικά κτίρια

δικαιο μεν, πολύ πολλύπλοκο κατ'εμέ δε

 

Κάποια πράγματα τα οποια ψαχνουμε και με τα οποια μας εχουν βαλει να ασχολούμαστε, είναι απλά αστεία και ανούσια. Θεωρω πως συμφωνεις, οτι η αρχιτεκτονική δεν είναι ο ΓΟΚ, ούε πως η σωστή οικιστική ανάπτυξη εξαρτάται απ'άυτόν.

νομίζω πως η οικιστική ανάπτυξη ξεκινά από την Χωροταξία και την Πολεοδομία

ενώ ο ΓΟΚ (γενικός οικοδομικός κανονισμός) έπεται των παραπάνω

και σαφως δεν μπορεί να διορθώσει τα λάθη των παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

saltapidas,αν η επανάσταση αρχίζει απο τον ΓΟΚ,τοτε αρχ'ιστε την επανάσταση χωρίς εμένα.....

αν οι κύβοι της Ολλανδιας και της Ιαπωνίας οι ειδικές συνθηκες θα πρ'επει να μεταφερθούν εδώ....τότε βρασε ρύζι......

και αν θέλετε να συγκρίνετε ,συγκρίνετε τη λέιτουργικότητα των παραδοσιακών

κατοικιών στις Κυκλάδες η ακόμα και την αρχιτεκτονική της παράγκας της Καισαριανής......

η αρχιτεκτονικη δεν ειναι σχήμα λόγου.ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑ.Πάντως 'εχουμε ξεφύγει απο το θέμα μας....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μηχανικοι υπαρχουν ελευθεροι να εργαστουν δεν ειναι γιατι καποιοι θελουν να κερδισουν σε βαρος μας.....

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να αναφέρω ότι ο Piano που έκανε και τις ανακαινίσεις των κτιρίων που αναφέρονται στο άρθρο είναι σταθερός Αρχιτέκτονας του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος. Τώρα το πως έφτασε από το Σταύρος Νιάρχος η μελέτη του Piano στον ΓΑΠ και έχει ετοιμαστεί και αποφασιστεί όχι μόνο το ότι έτσι θα γίνει, αλλά και το χρονοδιάγραμμα,... δεν μπορώ να το καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα, ξέρει κανείς τίποτα περί αυτού?

http://www.cosmo.gr/Environment/Hellas/316601.html

 

Αν ισχυει οντως θα ειναι καταπληκτικο εργο! Το ψαχνω και το σχεδιαζω (!) εδω κι ενα χρονο, γιατι την ζω την περιοχη και ξερω ολα τα προβληματα, κι ανευ πλακας, ηθελα να το προτεινω στην Μπιρμπιλη... αν ποτε θα εφτανε ως εκει...

Ο Renzo Piano ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου ιταλους αρχιτεκτονες, ωστοσο πιστευω οτι για καθε μεγαλης σημασιας εργο και δη πολεοδομικο, πρεπει να γινεται διαγωνισμος ιδεων,απο αρχιτεκτονες που γνωριζουν καλα τα δεδομενα της περιοχης, αρα Ελληνες εν προκειμενω, κ μετα διεθνης διαγωνισμος για μελετη εφαρμογης- κατασκευαστη (όχι με γνωμονα την μιζα βεβαια).

 

Δυστυχως, εχω ακουσει απο πιο εμπειρους σ' αυτα συναδελφους, οτι οι διαγωνισμοι ειναι μουφα κ προδιαγεγραμμενοι...δεν ξερω με ποιον τροπο (με χρηματισμο? με διασυνδεσεις?)

Αν αληθευει, τοτε εξηγει το γεγονος οτι τα παντα ανατιθενται σε ξενους, με συνοπτικες διαδικασιες! εχω λαβει μερος σε εναν μονον, κ μπορω να πω οτι απορησα με πανω απο δυο "εξαγορες", που ηταν και για τον πιο ασχετο επισκεπτη κακοδουλεμενες κ στερουμενες καθε ειδους κονσεπτ .. Η δικια μας η δουλεια, που ηταν εξαιρετικη, ηρθε ...9η με 8 βραβεια κ εξαγορες.. οσο για το 1ο βραβειο, που κατασκευαστηκε, ελεος, ουτε στο 1ο ετος δεν σχεδιαζα τοσο ανουσια..! Ηταν παρον κ το γραφειο του Τομπαζη, που φυσικα πηρε βραβειο, το 2ο ομως...

Ο αρχιτεκτονας που κερδισε το 1ο, παγκοσμιως αγνωστος , κερδισε νομιζω εκτοτε κανα δυο ακομη διαγωνισμους κ εξαφανιστηκε... Προφανως ειχε τα μεσα καποιο διαστημα...

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη του Piano για το κτήριο της Λυρικής έδειχνε αν θυμάμαι καλά απο το στάδιο της προμελέτης την επιθυμία του αρχιτέκτονα για τον υποβιβασμπο της Ποσειδώνος και για την "ένωση" του κτηρίου (χωρίς το όριο που δημιουργεί ένας μεγάλος δρόμος όπως η Ποσειδώνος) με το παραλιακό μέτωπο και την απέναντι ελεύθερη ζώνη. Θυμάμαι χαρακτηριστικά σε μια παρουσίαση που είχε κάνει να δείχνει αφαιρετικά και κάποιες υδάτινες ζώνες (από την θάλασσα) να εισχωρούν μέσα στο οικόπεδο του Ιπποδρόμου. Ίσως με γνώμονα αυτά τα στοιχεία της προμελέτης να έγινε κάποια πρόταση από το ίδρυμα Νιάρχου το οποίο από ότι λέει το άρθρο αναλαμβάνει και την χρηματοδότηση προκειμένου να αναδειχθεί και να ολοκληρωθεί στη συνολική του μορφή το κτήριο της Λυρικής.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αρχιτεκτονική είναι σχεδιασμός και όχι μόνο κουβέντα μπας και έχει κάποιος/α σχέδια της μελέτης να τα αναρτήσει για μια πιο σωστή αντίληψη της όποιας πρότασης ...

Link to comment
Share on other sites

διαβαστε κι αυτο....http://www.greekarchitects.gr/gr/%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%B7/%CE%BF-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%82-id3908

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.