Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση πολιτικού ότι δεν υπάρχουν μηχανικοί για μεγάλα έργα στην Ελλάδα


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι

 

Αναρωτιόμουνα αν άκουσε και κανείς άλλος εκτός από εμένα το παρακάτω περιστατικό:

Σε πρωινό καναλιού εμφανίζεται star πολιτικός μας και μεταξύ άλλων αναφέρει ότι θα έρθει αλλοδαπός αρχιτέκτονας για την πρόταση στο Ελληνικό. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θα κάνει και δεν με ενόχλησε αυτό αλλά στην συνέχεια όπου ρωτώντας ο δημοσιογράφος «γιατί; δεν έχουμε μηχανικούς;» ο πολιτικάντης μας απαντάει σοβαρότατος «όχι δεν έχουμε» Επιμένει ο δημοσιογράφος – όχι ότι μας υπερασπίστηκε αλλά μάλλον εξεπλάγην - και ρωτάει «καλά σοβαρά μιλάτε;». Και ο θεόφώτιστος πολιτικός απαντά ότι «δεν απαξιώνω κανένα Έλληνα μηχανικό, είναι ικανότατοι αλλά για μικρότερης κλίμακας έργα. Δεν έχουν την εμπειρία ενός τέτοιου μεγάλου project και δεν μπορούν να τα καταφέρουν. Ο αλλοδαπός έχει κάνει κάτι παρόμοιο με αυτό που θέλουμε στην χώρα του»

Και ρωτάω:

Είναι λογικό και υγιές να μην αντιδρά κανείς? Δεν άκουσα το παραμικρό! Αφού αναρωτιέμαι μήπως το φαντάστηκα όλο το παραπάνω! Αρχικά σκέφτηκα να στείλω mail στο ΤΕΕ, στο σύλλογο αρχιτεκτόνων και όπου αλλού με βγάλει …. Αλλά έπειτα κατάλαβα ότι δεν μπορεί να μην το πληροφορήθηκαν! Εδώ η μια κατίνα λέει για την άλλη σχόλια και τα μεσημεριανάδικα τρέχουν από τον έναν στον άλλο να πάρουν σχόλια και απαντήσεις. Προφανώς είναι από αυτά που κάνουμε γαργάρα, ε? Ωραία! Άρα ποτέ δεν θα αποκτήσουμε εμπειρία μεγάλων έργων γιατί είχαμε την τύχη να γεννηθούμε σε μια χώρα ηλιθίων! Χίλια συγνώμη για το τελευταίο δεν μου αρέσουν τέτοιες εκφράσεις στο forum και έχετε δίκιο αν μου την πείτε αλλά αγανακτώ επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε, δεν ειναι κακο να μας πεις καναλι, εκπομπη και ονομα πολιτικου...

 

Θα ηθελα πολυ να το γνωριζω και θα ηθελα πολυ να ψαξω και να βρω το βιντεο της εκπομπης που λες...

Link to comment
Share on other sites

Να γράψεις σε παρακαλώ κι εγώ άμεσα το όνομα του πολιτικού. Δεν είναι "επώνυμα" όλα αυτά τα καθάρματα μόνο ως προς το ότι τους αναγνωρίζουν στο δρόμο και τους σφίγγουν το χέρι κάποιοι μικρόνοες γλύφτες!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακουσει και γω...

Πολλες μερες τωρα...

Ο Παγκαλος το ειπε....(κατα 99%)

 

Ο ανθρωπος δεν ειπε κατι κακο..

Ειπε οτι θα ερθει ο Ασεμπιγιο (μπορω να το εχω γραψει και λαθος) να κανει ενα σχεδιασμο για το ελληνικο..

 

Δλδ οταν ηρθε ο Καλατραβα δεν μας πειραξε???

Οταν πηρε κατι δις δεν μας πειραξε????

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι προσβλητικό.

 

Όμως η χώρα έχει ξεπουληθεί από καιρό.Κ εμείς το επιτρέψαμε.Όπως έχω ξαναπεί, είμαστε έθνος προδοτών.

 

Συμβουλή: έρχονται εκλογές.Το γνωρίζω εκ των έσω, όπως πάντα.ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ, διότι γίνονται πολιτογραφήσεις αλλοδαπών ΝΥΧΘΗΜΕΡΟΝ για να βγει κυβέρνηση.....κ αυτή τη φορά είναι Π-Ο-Λ-Λ-Ο-Ι....

Link to comment
Share on other sites

Καμια αξια δεν θα δωσω τωρα στον Παγκαλο..**

Αλλα δεν το ειπε υποτιμητικα..

Ειπε οτι δεν εχουμε αρχιτεκτονες που να εχουν ασχοληθει με εργα τετοιου μεγεθος (καλως ή κακως)....

 

 

**Αν και πραγματα που λεει, ειναι σωστα...αν ψαξεις λιγο βαθυτερα...και οχι απλα ακουσεις τις λεξεις..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μας πείραξε.

Και σήμερα μας πειράζει περισσότερο γιατί δουλειές δεν υπάρχουν και δεν βρίσκω το λόγο τις λίγες που έχουμε να τις δίνουμε αλλού. Πόσο μάλλον όταν αφορούν σε ένα τοπόσημο τις Αττικής που συνοδεύεται από ιστορικές μνήμες που μόνο Έλληνας μπορεί να κατανοήσει.

Επίσης, άσχετα με το σε ποιον θα δοθεί η δουλειά, είναι άκρως προσβλητικό όλο το περιτύλιγμα!

 

Θα ήθελα και εγώ να ξέρω ποιος το είπε και που. Αν κάποιος έχει εντοπίσει το απόσπασμα στο internet ας το post-άρει παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Λες να το επαιρνες το εργο εσυ και εγω????

Αφου ξερεις πως πανε τα πραγματα..

 

Εγω εχω συμφιλωθει με την πραγματικοτητα...

Ειναι τοσο βαθια ριζωμενη που ΔΕΝ αλλαζει..

Γτ αν εχουμε 1000 την διαθεση θα την αλλαξουμε ειναι αλλοι 9.999.0000 που δεν θελουν...

Εγω δεν τα βαλλω με αυτους, θα κοιταξω την παρτη μου και οπου μας βγαλλει....

Εχω γραψει και αλλου οτι εμεις κανουμε τη διαφορα..

Οχι οι πολιτικοι..

Αν το καταλαβουμε εχει καλως....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και έναν ικανό αρχιτέκτονα για τέτοια έργα να έχουμε, ουσιαστικά του λέμε "αει στο... που θες και μεγάλο έργο". Που να ασχοληθεί σοβαρά άλλος μετά; Και έτσι πάντα θα έχουμε ανάγκη τον κάθε Καλατράβα...

 

Έστω και για τα προσχήματα θα έπρεπε να ζητήσουν προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.