Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεν πληρώνομαι


pm4698

Recommended Posts

Τελικά την ίδια ημέρα που έβαλα το post, βρήκα το τηλέφωνο ενός προηγούμενου μηχανικού που ήταν εδώ και μου χε πει ο εργοδότης ότι πήγε σε παράρτημα στην Κρήτη με έναυσμα μία δουλειά είχε υπογράψει αυτός και θα την κάνω εγώ και τον ρώτησα στο τέλος για την συνεργασία (πώς είναι, αν πληρώνει κτλ για να ξέρω γενικότερα) και μου πε ότι η συνεργασία είναι μια χαρά και καλοπληρωτής - βέβαια δεν διευκρίνησα με κάποιον τρόπο τι είδους συνεργασία είχαν και ήταν καλή...

 

Την επόμενη ημέρα, μου λέει: ¨Αν θέλεις να συζητήσεις κάτι να το κάνεις μαζί μου και όχι αλλού¨ και του είπα ότι δεν πήρα για να θάψω κανέναν από ενδιαφέρον γιατί κυκλοφορούν πολλά στην αγορά και αφού άργησε να με πληρώσει λογικό είναι να αχίσω να ανησυχώ.

 

Μου είπε ότι μου οφείλει μία εξήγηση η οποία είναι η εξής: "Ήρθε το ΣΔΟΕ" (πράγματι ήρθε την δεύτερη μέρα που έπιασα δουλειά) και ότι τον ξετίναξαν και προσπαθεί να κάνει διακανονισμούς για να τα πληρώσει με δόσεις κτλ και γενικότερα είναι καλός στις συνεργασίες και πληρώνει κανονικά.

 

Τώρα, τον περιμένω να γυρίσει. Μου πε θα πήγαινε στην εφορία να κανονίσει αυτό με τις δόσεις (αν και δύσκολα μου πε ότι θα καταφέρει να τα βάλει σε δόσεις) για να δούμε τι θα γίνει...

 

Απότι ξέρω σε εφορίες κτλ μπορείς να πληρώσεις σε δόσεις δεν σε εκβιάζει κάποιος να τα δώσεις ντούκου έτσι δεν είναι?

 

Αν μου πει ότι δεν τα κατάφερε θα του πω: "Αν το ταμείο αυτή τη στιγμή είναι μηδέν εγώ πότε θα πληρωθώ δηλαδή, σε κανά μήνα - 2 όταν θα φέρω δουλειές στο γραφείο?" να δω τι θα μου πει.

 

Το κόβω να κάνω καμια βδομάδα υπομονή και μετά αλέ. Δεν την παλεύω με τα έξοδα να τρέχουν.

 

Προσοχή πάντως γιατί απότι έμαθα κυκλοφορούν πολλά λαμόγια που το παίζουν μεγαοεταιρίες

Link to comment
Share on other sites

Μήπως και ο δικός σου προσπαθεί να κερδίσει χρόνο εις βάρος σου και όχι μόνο? Γιατί από δικαιολογίες να φάνε και οι κότες, ο καθένας το μακρύ και το κοντό του λέει. Την έχω πατήσει προσωπικά γιαυτό στο λέω. Μακάρι να βγω λάθος στην περίπτωσή σου

Link to comment
Share on other sites

βρήκα το τηλέφωνο ενός προηγούμενου μηχανικού που ήταν εδώ και μου χε πει ο εργοδότης ότι πήγε σε παράρτημα στην Κρήτη με έναυσμα μία δουλειά είχε υπογράψει αυτός και θα την κάνω εγώ και τον ρώτησα στο τέλος για την συνεργασία (πώς είναι, αν πληρώνει κτλ για να ξέρω γενικότερα) και μου πε ότι η συνεργασία είναι μια χαρά και καλοπληρωτής - βέβαια δεν διευκρίνησα με κάποιον τρόπο τι είδους συνεργασία είχαν και ήταν καλή...

 

Εδώ υπάρχει μία αντίφαση .

Πως γίνετε να τον πληρώνει καλά και να φορτώνει μετέπειτα την δουλεία του σε εσένα ?

Εάν πλήρωνε όπως μας αναφέρει ο συνάδελφος σου , καλά ο εργοδότης του γιατί να σου δώσει την δουλεία που έπρεπε αυτός να την κάνει ?

Κάποιος λοιπόν που πληρώνεται καλά δεν έχει την ανάγκη να την δώσει σε κανέναν συνάδελφο του την δουλεία και να μοιραστεί μετέπειτα το κέρδος αυτής της δουλείας .

Εκτός βέβαια και εάν ήταν τόσο χρονοβόρα που δεν είχε το χρόνο να την εκπληρώσει .Άρα λοιπόν ήξερε πολύ καλά ο συνάδελφος σου για τον εργοδότη του και απλός τον κάλυπτε με αυτά που σου έλεγε .

Link to comment
Share on other sites

Ώπα.

Καραρχάς όταν λέω δουλειά εννοώ εγκατάσταση φωτοβολταϊκού σε στέγη.

Ο προηγούμενος με τον οποίο μίλησα είχε κάνει την μελέτη και σύμφωνα με τα λεγόμενα αυτουνού και του εργοδότη μου βρίσκεται στο παράρτημα στην Κρήτη και απλά εγώ που είμαι εδώ που είμαι θα κάνω την εγκατάσταση.

 

Το θέμα είναι ότι δεν διευκρινίστηκε τι ακριβώς συνεργάτης είναι αυτός..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά του έκανα φασαρία και μία άλλη κοπέλα τον απείλησε για ΙΚΑ και πιθεώρηση καο κότεψε ο τύπος

 

Είπε ότι θα μας ξοφλούσε αλλά τελικά μεγάλη λαμογιά. Να ξέρετε παντως όσον αφορά επίβλεψη μελέτη ακόμη και ιστοσελίδα μπορείς να απευθυνθείς στο ΤΕΕ το οποίο κυνηγάει με δικούς του δικηγόρους χωρίς να πληρώσεις κάτι. Απλά θέλει αποδεικτικά.

 

Έφυγα και του πα όταν έχει να με ξοφλείσει να πάρει τηλ και να συνεχίσουμε και καλά όμως. Έμαθα ότι προσέλαβε άλλα 3 άτομα οπότε καταλάβατε. Να δείτε τι πρόστιμο θα πληρώσει σε ΙκΑ επιθεώρηση κτλ που θα έρθει αυτή τη βδομάδα...

 

Το καλό είναι ότι πείσμωσα και αρχισα να δουλευω μονος οπότε κάτι κέρδισα. Θα πάω και στο ΤΕΕ και θα διεκδικήσω από εκεί λεφτά.

 

Θα έπρεπε να υπάρχει πάντως μία blacklist όπου μετά από πχ 5 καταγγελίες για μια εταιρία να φαίνεται κάπου ότι δεν είναι αξιόπιστη. Να δείτε μετ΄α αν θα πληρώνουν ή όχι. Θεωρείτε ότι θα ήταν εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο νομικά από το τΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.