Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεν πληρώνομαι


pm4698

Recommended Posts

Ελα που όμως υπάρχει ανάγκη..εσυ και εγώ μπορεί και να τσαμπουκαλευόμασταν στον εργοδότη, το πολύ πολύ να μας έδιωχνε, δε βαριέσαι. Ο άλλος όμως δεν ξέρεις τι ανάγκες έχει (όχι ότι οι υπόλοιποι είμαστε κρίσοι) την δεδομένη στιγμή. Σου λέει κάποιος πχ είμαι 3 μήνες απλήρωτος τι να κάνω περιμένω μην χασω και τη δουλεια (ποια δουλειά θα μου πεις..). Δεν ξέρεις πως το βιώνει. Θα μου πεις πολύ σωστά τότε να κάτσουμε να τις "τρώμε" από τον εκάστοτε εργοδότη. Την γραμμή αυτή τη ορίζει ο καθένας για τον εαυτό του πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

οταν δεν κυκλοφορει ρευστο στην αγορα, η σειρα στα φεσια για μια εταιρεια ειναι η εξης

 

προμηθειες υλικων

παροχη υπηρεσιων

ενοικιο

ικα

φπα

 

με λιγα λογια, οι μηχανικοι που ανηκουν στην παροχη υπηρεσιων ειναι πρωτοι πρωτοι στη λιστα για αναμονη.Τι να γινει, ετσι ειναι δυστυχως τα πραγματα.Ολοι κατεληξαν να κρατανε τεφτερι, μιας κ για ρευστο περιμενουμε πωε θα ξυπνησει ο ολι.Γνωριζετε οτι η εκταμιευση των δοσεων του δντ ερχεται με contains με συνοδεια ελικοπτερων?τα ελικοπτερα τα ειδατε το καλοκαιρι η ειχστε παει για μπανιο?ΑΥΤΟ σημαινει δεν υπαρχει ρευστο στην αγορα.Το ρευστο ερχεται στ αληθεια ως ρευστο!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι παράνομος;

Όποτε θέλει κόβει ΑΠΥ ;)

 

γενικά όμως ζήτα τα χρήματα

και μάζευε αποδεικτικά πως εργάζεσαι εκεί

πχ τηλέφωνα, προσφορές πελατών, συνεργατών κλπ

 

Μην είσαι απόλυτη σε αυτό. Η ΑΠΥ δεν μπορεί να αντικαταστήσει την σύμβαση εργασίας ως μιθωτός.

 

Αν κάποιος άλλος κάνει καταγγελία αναφέροντας τη μορφή εργασίας και πιαστεί ο φίλος μας να εργάζεται σε γραφείο χωρίς σύμβαση κτλ δεν ξέρεις τι θα κάνει η ΣΕΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά που αναφέρει ο Zavi, ισχύει γιατί ακριβώς προηγούνται οι διεκδικήσεις του Δημοσίου (εφορίες, ασφαλιστικά ταμεία) έναντι οποιωνδήποτε άλλων.

 

Και το ΣΕΠΕ ανήκει στο Δημόσιο. Και το Δημόσιο δεν ξεχνά. Αν υπάρχει μια πιθανότητα να πάρει εργαζόμενος, "οιονεί" ή μη, τα οφειλόμενα, είναι μέσω ΣΕΠΕ ή απειλής που περιλαμβάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Την εχει πατήσει φίλος μου με παρόμοια εταιρεία (μην τυχόν είναι και η ίδια, ποτέ δεν ξέρεις)...5 μήνες έτρεχε, δεν πήρε δραχμή και λόγω απειρίας και εμπιστοσύνης που έδειξε, έκοψε και μία απόδειξη 1000€+ ΦΠΑ+παρακράτηση για να δικαιολογήσει το ΤΕΒΕ του (ήταν ΤΕ)...χωρίς να πάρει ούτε λεπτό...έφυγε και φυσικά δεν πήρε ποτέ τίποτα...οπότε μην κόψεις τίποτα από ΑΠΥ και απαίτησε τα χρήματα σου ακόμα και με άγριο τρόπο...με το σταυρό στο χέρι με λαμόγια δεν βγάζεις άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Τρεχα στο ΣΕΠΕ. Εξω δεν δινουν και τα λεφτα απο την πρακτικη, εγω στο ΣΕΠΕ πηγα και ετσι τα πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος άλλος κάνει καταγγελία αναφέροντας τη μορφή εργασίας και πιαστεί ο φίλος μας να εργάζεται σε γραφείο χωρίς σύμβαση κτλ δεν ξέρεις τι θα κάνει η ΣΕΠΕ.

 

Αυτό που γράφεις είναι πέρα για πέρα λανθασμένο. Η προφορική συμφωνία είναι εξίσου ισχυρή με την γραπτή και το λέω αυτό όχι μόνο γνωρίζοντας τη νομοθεσία σε αυτό το κομμάτι, αλλά έχοντας τύχει ο ίδιος ελέγχου από το ΣΕΠΕ σε τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδία πείρα για να επιμείνω. Πιθανότατα έχεις δίκιο.

 

Απλά για να το ξεκαθαρίσουμε. Έγινε καταγγελία από 3ο πρόσωπο που έλεγε πως στο τάδε γραφείο δουλεύουν ως μισθωτοί μηχανικοί που είναι αδήλωτοι και απλήρωτοι και δεν έγινε κάτι;

 

Αν δεν έγινε κάτι, αυτό σου είπαν πως οφείλεται στο οτι δεν ήθελαν να φέρουν σε δύσκολη θέση εργαζόμενο ή επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει σε κάποιο θέμα εδώ. Μιλάω για σύμβαση έργου παιδιά ("μπλοκάκι"). Ήρθε ο "επιθεωρητής" με ρώτησε: "Έχετε σύμβαση έργου;" (προφορική συμφωνία είχα), απάντησα "ναι", χαιρέτησε και έφυγε.

Είχε γίνει καταγγελία από το διοικητικό προσωπικό (μισθωτοί) οι οποίοι ήταν απλήρωτοι κάποιους μήνες και το ΣΕΠΕ ήρθε και μίλησε με όλους τους παρευρισκόμενους στο γραφείο, έναν έναν. Μεταξύ αυτών και τους Μηχανικούς (και με εμένα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.