Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μόνωση Δώματος


Recommended Posts

καλημέρα ....

διάβασα όλα τα ποστ για μόνωση βατού δώματος ( τραπέζια – καρέκλες – ψησταριά κ.λ.π )και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, εγώ έχω ταρατσόπλακα με περλομπετο ( η οικοδομή είναι μεταλλική κατασκευή ) και έτοιμες τις ρήσεις έψαξα όλα τα υλικά που αναφέρονται στα ποστ και οχι μόνο ...

κάποιος μηχανικός που γνώρισα τυχαία σε μια παρέα μου έδωσε μια λύση που θα ήθελα την άποψη σας

Μου είπε οτι η καλύτερη υγρομόνωση είναι αφού έχω είδη περλομπετο -S να βάλω πλακάκια με κόλα που κολανε τα πλακάκια στις πισίνες και την ίδια να χρησιμοποιήσω και στους αρμούς και περιμετρικά να βάλω ελαστικομερη ( hyperdesmo ) για τα ειδικά τεμάχια

θα ήθελα την γνώμη σας , σαν κόστος δεν έχει μεγάλη διαφορά από πισοπανα η ελαστικομερη

επαναλαμβάνω ότι θέλω μόνο υγρομόνωση

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βέβαια είναι σχεδιασμένα για θετική πίεση και μικρή φθορά απο την ηλιακή ακτινοβολία. Δεν πιστεύω οτι είναι δόκιμη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η λυση που σας προτεινε ειναι για πισινες..

Το ειπε και ο ιδιος..

 

Εκτος απο το κοστος (αν μιλαμε για εποξειδικα υλικα)...

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ταράτσα και θα τη μονώσω με 6 xps fibran γκρο μπετά για τις απαραίτητες ρήσεις και μετά απο πάνω ασφαλτόπανο για στεγάνωση.

 

Θα μπορούσε πιθανόν να γίνει πρώτα η στεγάνωση με υλικό τύπου betostal και μετά η θερμομόνωση με το xps ;

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω έχει CE, EN εαν έχει βάλε οτι θες εαν δεν έχει τότε βάλε πάλι οτι θες....Κοίτα το Penetron Plus.

Link to comment
Share on other sites

ναι πράγματι μέχρι αυτό το post δεν προσέβαλλες κανέναν, γι' αυτό δεν απευθύνθηκα σε εσένα

αλλά μόνο στον ιδιώτη που έβγαλε γλώσσα αφότου έκανε 45 ερωτήσεις εδωμέσα

 

Θεωρώ ότι είναι για γέλια τέτοιες υποδείξεις , εκφράσεις τύπου "έβγαλε γλώσσα" θα πρέπει οι moderators να επέμβουν στον moderator....

Link to comment
Share on other sites

κράτα μια πισινή, διότι μπορεί να έχεις και άλλες απορίες εδωμέσα

έχεις ήδη ανοίξει 9 θέματα

 

http://www.michanikos.gr/search.php?searchid=2676091

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύσαι terry , άλλος είμαι εγώ, δεν έιμαι ο αρχικός ερωτών.

Να είστε πιο προσεκτικοί και περισσότερο σοβαροί στα σχόλια σας, ειδικά όταν έχετε να κάνετε με ιδιώτες.

εδώ ο terry γιατί πρέπει να ανεχτεί να τον αποκαλείς μη σοβαρό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σύντροφοι..

Θέλω να ρωτήσω το εξής.. σε ιδιόκτητη οικοδομή προ του 1980 με ταράτσα εμβαδού 163 τετραγωνικά αντιμετωπίζουμε πρόβλημα υγρασίας…

Τώρα με το εξοικονομώ κατ οίκον είπα να το φτιάξω,, (βλέπετε άτοκο δάνειο είναι αυτό…)

Η ερώτηση μου είναι αν γνωρίζεται φυσικά το σύνθετο θερμομονωτικό πλακίδιο Kelyfos Rooftile… ξέρεται… που αποτελείται από πλάκες λευκού τσιμέντου, με επικολλημένη εξηλασμένη πολυστερίνη (XPS) Styrofoam της DOW.

Λοιπόν ήρθε ένας πολ. Μηχ. Και μου πρότεινε την εν λόγο λύση¨

 

1.Καθαρισμό της πλάκας…

2.Μπετόν ρύσεων (όχι κάτω από 5 εκ.)

3.Στεγάνωση με isoflex-pu ή hyperdesmo-lv ή μεμβράνη

4.Γεωύφασμα

5.θερμομονωτικό πλακίδιο Kelyfos Rooftile

 

Την τελική τιμή δεν την γνωρίζω ακόμα αλά μέσα στην εβδομάδα που θα πάρω την προσφορά και θα χαιρόμουν να ακούσω γνώμες… κάτι άλλα πλακίδια που έχω δει μετά από κάποια χρόνια έχουν γίνει θρύψαλα.. εμείς την ταράτσα δεν την χρησιμοποιούμε καθόλου…

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.