Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμός σε κτήριο με μόνο έναν υπόγειο όροφο


 

Recommended Posts

Γενικά τα αποτελέσματα που δίνουν τα προγράμματά μας απέχουν μάλλον από την πραγματικότητα από τη στιγμή που όλο παραδοχές κάνουμε.

Ότι δώσεις στο πρόγραμμα αυτό θα σου βγάλει.

Μάλλον δεν θα πρέπει να σε προβληματίζει μόνο η απόκλιση των Κέντρων Βάρους και των Κέντρων Στροφής σε σχέση με την πραγματικότητα, αλλά το σύνολο της αντίδρασης του οικοδομήματος και αν η συνολική μοντελοποίηση προσομοίωση αγγίζει την παραγματικότητα.

 

Ένα άλλο θέμα που δε θίξαμε και μάλλον θα πρέπει να το λάβεις και αυτό υπόψη σου είναι το εξής:

Έχεις ένα κτίριο σχήματος Π και θα αφαιρέσεις όλο το έδαφος από το εσωτερικό του Π σε βάθος 3+πεδιλοδοκό.

Μήπως επηρεαστεί το κτήριο και έχεις μικρορηγματώσεις λόγω αφαίρεσης πρόσθετων ωθήσεων γαιών?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηλία γι αυτό που λες να σε πληροφορήσω οτι το κτίριο Π και η αίθουσα αποτελεί νέα κατασκευή. Δεν είναι υφιστάμενο κτίριο το Π.

[Συγνώμη Ηλία δεν ήμουν και πολύ σαφής μάλλον.....]

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααααααααα

οπότε δαγκωτό και από μένα ενιαία θεμελίωση για να λειτουργήσει καλύτερα όλη η κατασκευή. Δεν το συζητάω.Μην τα χωρίζεις για να έχεις ενιαία συμπεριφορά.

Στο υπόλοιπο τμήμα του Π κάτω από το ισόγειο δεν θα υπάρχει υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

Και από εμένα: ενιαία θεμελίωση, αντιμετώπιση του φορέα ως ένα, έως και το υπόγειο. Ουσιαστικά θα κάνεις έναν υπόγειο όροφο τετράγωνου σχήματος και αν θες μπορείς να περιβληθεί το Π που λες με τοιχία υπογείου (αν κι εγώ δεν έχω καταλάβει σχεδόν τίποτα για την μορφολογία του-σχέδιο;;;; ).

Διαβάζοντας όμως τα όσα λέχθηκαν, κάτι ξεπηδά στο μυαλό μου: "Φορτία χορού;"

Link to comment
Share on other sites

Άρη δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε στατικά συνήθων οικοδομικών έργων.αλλά μπορώ να υποθέσω ότι δεν θα είχε ουσιώδεις διαφορές.Έτσι και αλλιώς όμως η περίπτωση του συναδέλφου είναι διαφορετική.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:Στις κλασσικές περιπτώσεις οικοδομικών έργων με τα συνήθη στατικά προγράμματα εμπορίου οι στατικές ωθήσεις γαιών και οι αντίστοιχα προσαυξημένες σεισμικές δεν λαμβάνονται υπ΄όψιν,αν έχω καταλάβει σωστά.Αυτό σε μια περίπτωση με περισσότερα του ενός υπόγεια,δεν είναι πιθανόν να δημιουργούσε κάποιο θέμα στο κατώτατο υπόγειο το οποίο υπόκειται σε μεγαλύτερες ωθήσεις ηρεμίας;

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν έχω κάνει ποτέ πάνω από 1 υπόγειο από ότι θυμάμαι, πιστεύω πως ναι, τότε όσον αφορά τα τοιχεία κυρίως χρειάζεται ένας έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το σχέδιο, γνώμη μου είναι:

1. Ενιαία θεμελίωση κτηρίου Α+υπόγεια αίθουσα+κτήριο Β

2. Όχι αρμός, όπως λέγαμε σε προηγούμενα ποσταρίσματα, μεταξύ κτηρίου Α+υπόγεια αίθουσα+κτήριο Β, δηλαδή εξολοκλήρου αντιμετώπιση σαν ενιαία κατασκευή.

3. Αρμός όπου εφάπτονται τα κτήρια Α+υπόγεια αίθουσα+κτήριο Β με το υφιστάμενο πετρόκτιστο κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να μεταφέρω τα όρια κατά y της υπόγειας αίθουσας προς το εσωτερικό, 1 με 1,5 μέτρο, ώστε να γίνουν κεντρικά τα πέδιλα της θεμελίωσης των δύο κτιρίων και η θεμελίωση του περιμετρικού τοιχείου της αίθουσας να γίνει με έκκεντρα πέδιλα προς το εσωτερικό.

Για τον αρμό με το παλιό κτιριο συμφωνώ με αυτό που λες Ηλία, αλλά επειδη τα κτίρια είναι επιμήκη, σκεφτομαι να τα επιλύσω ξεχωριστά (δηλ. παντου αρμοί) και την υπόγεια αίθουσα ξεχωριστά. Ίσως να δημιουργηθεί και πρόβλημα σε περίπτωση κοινής επίλυσης γιατί η πλάκα πάνω από την αίθουσα ίσως δεν θα είναι στην ίδια στάθμη με την οροφή ισογείου των δύο κτιρίων. Αυτό προκείπτει γιατί θέλω να κάνω την υπόγεια αίθουσα εξολοκλήρου μέσα στο έδαφος, ώστε να μην μετράει στην δόμηση (έχω υψομετρικές διαφορές κατά την y έννοια του σχεδίου). Όλα αυτά που είπα με οδηγούν να τα επιλύσω ξεχωριστά για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Φυσικά όλες οι παρατηρήσεις σας είναι πολύ σωστές και συζητήσιμες. Άλλωστε αυτό είναι και το κάτι παραπάνω που πιστεύω ότι έχουν οι μηχανικοί σε σχέση με άλλους επιστημονικούς κλάδους....Δεν υπάρχει και τόσο η "πεπατημένη" σε πολλά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.