Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμός σε κτήριο με μόνο έναν υπόγειο όροφο


 

Recommended Posts

Λεφτέρη εσύ ξέρεις όλα τα δεδομένα της κατασκευής σου οπότε κάνε τις προσομοιώσεις σου και βλέπεις.

 

ΑΝ τα κτίρια Α,Β και η υπόγεια αίθουσα συνέχιζαν πάνω από το έδαφος που θα κάνατε αρμό?

Σε τέτοιες περίεργες κατόψεις, μακρόστενες, τύπου Γ,Π,Ζ ή οτιδήποτε άλλο δεν ξέρω και γω, συνήθης τακτική είναι να χωρίζονται οι κατόψεις με αρμούς. Υπάρχει βέβαια και η αντίθετη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυτό που λέει ο Άρης για τους αρμούς, αν και η αίθουσα συνεχιζόταν σε δύο ορόφους τότε ίσως και να μήν χρησιμοποιούνταν αρμοί μεταξύ των νέων κτιρίων παρα μόνο με το παλιό. Βέβαια δεν γνωρίζω σε τι μήκος και πέρα πρέπει να βάζεις αρμό σε ένα κτίριο. Επίσης βάζεις αρμούς και λόγω περίεργων κατόψεων (Γ,Π κλπ.)? Δεν το γνωρίζω....Δεν ξέρω αν σε κάποιο κανονισμό ή βιβλιογραφία ή κάποια σύσταση αναφέρεται κάτι σχετικό με τους αρμούς σε επιμήκεις κατασκευές ή σε κατασκευές με πολύπλοκη διαμόρφωση σε κάτοψη. (Κάπου έχω ακούσει ότι μήκος πάνω από 15-20 μέτρα δεν συνίσταται για μονολιθική κατασκευή). Αν κάποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του....

Link to comment
Share on other sites

Κουβέντα να κάνουμε...

Εγώ από το υπόγειο και άνω θα ένωνα τα Α και το μεσαίο και θα έβαζα αρμό στο Β

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμιά διάταξη που να μας επιβάλλει κάτι.

Παλιότερα υπήρχε και ήταν 30~35μ αν θυμάμαι καλά.

Όταν είναι μεγάλο το μήκος προσοχή στο πού θα μπουν τα τοιχώματα.

Υπάρχει το ενδεχόμενο να απαιτείται να πάρουμε και φόρτιση λόγω θερμοκρασιακής μεταβολής και τους συνδυασμούς αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Χάρης +1000

Από γνώμες παλαιότερων θυμάμαι 30μ σε υπέργειους ορόφους.

...

Εγώ έλεγα από στατικής απόψεως που θα έβαζα αρμό (όχι για συστολοδιαστολές κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότιυπάρχει κάποιος κανόνας.

Σε μικρά δικά μου δεν κάνω στα θεμέλια αλλά ούτε και στο υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

1) Ο αρμός "συστολοδιαστολών" είναι στατικός. Αν δεν τον έχεις θα πάρεις εντάσεις λόγω θερμοκρασίας, αν τον βάλεις τις αποφεύγεις.

2) Προτείνεται ανά 30m αρμός (όπως ανέφερε και ο Χάρης) αλλιώς θα πρέπει να ελέγξεις φόρτιση θερμοκρασίας.

3) Για ποια ΚΕΣ και ΚΒ μιλάτε για Γ και Π και ιδιάζουσες μορφές. Αυτά είναι έννοιες που αφορούν τα διαφράγματα όπου μπορείς να θεωρήσεις συγκεντρωμένη μάζα άνα όροφο για μείωση του μητρώου. Μπορείς σε Γ και Π να έχεις διαφραγματική λειτουργία και επομένως και ΚΕΣ?

4) Ο διαχωρισμός σε αυτές τις μορφές γίνεται για να αποφύγεις ελέγχους θερμοκρασιακών φορτίσεων και εφαρμογή διαφραγματικής λειτουργίας στην δυναμική ανάλυση.

5) Υπόγειος όροφος, όσον αφορά την δυναμική ανάλυση, δεν είναι αυτός που είναι κάτω από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος (δεν είναι ΓΟΚ) αλλά αυτός που δεν έχει δυνατότητα σχετικής μετακίνησης. Άμα εσύ σε αυτό το κτίριο περιμετρικά αφήσεις αρμό εμένα μου κάνει για ισόγειο και όχι μόνο αυτό αλλά και τα διπλανά του.

6) Πιστεύω ότι με αυτές τις διαστάσεις δεν πάς σε αρμούς γιατί θα εκτοξεύσεις τα υλικά στους αρμούς (διπλές κολώνες κλπ). Ένα εννιαίο δόμημα. Δεν ισχύει διαφραγματική λειτουργία και επιλύεις με πεπερασμένα τις πλάκες

Link to comment
Share on other sites

1) Λάθος μου που είπα στατικής..., είπα αγνοώντας τα θερμοκρασιακά... καθαρά από σεισμική άποψη, κανονικότητα κ.λ.π.

2)Συμφωνούμε

3) Ναι μπορείς να έχεις διαφραγματική λειτουργία ανάλογα με τις διαστάσεις

4) Συμφωνούμε. Για να έχεις εφαρμογή διαφραγματικής λειτουργίας πώς θα τα χώριζες?

5)...δημιουργεί και εκκεντρότητες αν έχει περιμετρικά τοιχεία και λόγω αρμού στα σημεία που ενώνονται τα κτίρια λειτουργικά δεν έχει τίποτα.

6)Προτείνεις να λύσεις χωρίς αρμούς με μοντέλο που λαμβάνει τις πλάκες με χρήση πεπερασμένων στοιχείων και να αγνοήσεις πλήρως θέματα κανονικότητας, αναλογίας πλευρών πλακών κλπ αν κατάλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.