Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμός σε κτήριο με μόνο έναν υπόγειο όροφο


 

Recommended Posts

Επειδή η θεμελίωση της αίθουσας θα γίνει απ΄ότι καταλαβαίνω ανεξάρτητη από την ήδη υπάρχουσα και επειδή χώμα θα έχεις μόνο από τη μία πλευρά, θα πρέπει να προσέξεις και να μεριμνήσεις (π.χ. χρήση αρμού) για την αντιμετώπιση τυχόν κρουστικών καταπονήσεων της αίθουσας επί του κτηρίου, γιατί κατά τη διάρκεια μιας σεισμικής διέγερσης δεν θα έχουν την ίδια κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί να είναι ανεξάρτητο κτήριο με αρμό από το Π;

Καλύτερα δεν είναι να είναι ενιαίο και να δένει όλο το κτήριο;

Ακόμα και εάν στην ανωδομή υπάρχει αντισεισμικός αρμός μεταξύ των πτερύγων του Π.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομιζω ότι το κτίριο δεν μπορεί να επιλυθεί σαν υπόγειο και ειδικά τώρα που θα υπάρχει αρμός, άρα μετακίνηση διαφορετική από το υπόλοιπο κτίριο.

θα έχει περιμετρικα τοιχεία? Ποιος ο λόγος, αφού δεν θα υπάρχει έδαφος περιμετρικά αλλά άλλο κτίριο?

Εγώ θα το δούλευα σαν ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κτίριο έχει περιμετρικά τοιχώματα δε νομιζω ότι θα καταπονηθεί από σεισμικές δυνάμεις. Εάν δηλαδή προσθέταμε έναν όροφο δε θα εξαιρούσαμε το υπόγειο κομμάτι από το σεισμό;

Σε ό,τι αφορά την ανεξαρτησία του κτιρίου συμφωνώ με το Χάρη. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να είναι ενιαία η θεμελίωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως έχει για οποιοδήποτε λόγω τοιχεία περιμετρικά θα συμφωνήσω με τον Χάρη να το ενώσει το υπόγειο και την θεμελίωση και από εκεί και πάνω αρμός

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην είναι δυνατό το "δέσιμο" της παλιάς με τη νέα θεμελίωση γι΄αυτό δεν το κάνει.

Ακόμα όμως και αν γινόταν αυτό πόσο σίγουρο είναι ότι οι δύο κατασκευές (αίθουσα και κτήριο Π) θα κινηθούν όμοια κατά τη σεισμική διέγερση?

Και αν έχει και τοιχώματα σε όλη την περίμετρο της αίθουσας δημιουργείται μία άκαμπτη κατασκευή, που μπορεί ναι μεν αυτή να μην κινείται η ίδια και να πέφτει πάνω στο κτήριο Π, εξαιτίας της θεώρησης ότι δεν παραλαμβάνει σεισμό, θα πέφτει το κτήριο όμως πάνω σ΄αυτή.

Μάλλον ο αρμός είναι απαραίτητος σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συζητάτε για κοινή θεμελίωση το σκέφτηκα κι εγώ. Ωστόσο σκέφτηκα ότι αν επιλύσω όλο το συγκρότημα μαζί θα υπάρχει μεγάλη απόκλιση Κέντρων Βάρους και Κέντρων Στροφής μεταξύ των υπολογισμένων από το πρόγραμμα και στην πραγματικότητα. Επίσης θα παρουσιαστεί μεγάλη διαφορά δυσκαμψίας καθ΄ύψος αφού δεν θα συνεχίζει η αίθουσα από την στάθμη 0,00 και πάνω. Δηλαδή πόσο λογικό θα είναι τα ΚΒ και ΚΣ που θα μου δώσει το πρόγραμμα σε σχέση με τα πραγματικά όταν και στα δύο σκέλη του Π έχω τοιχία κλιμακοστασίου, υποστυλώματα και κοινά τοιχία και τα σκέλη του Π απέχουν αρκετά (10 μέτρα μεταξύ τους, όσο η αίθουσα). Νομίζω ότι ως ενιαίο σύνολο θα υπάρχει μια αοριστία. Βεβαια και οι έκκεντρες θεμελιώσεις των επιμέρους κτιρίων δεν είναι κι οτι καλύτερο, αν επιλυθούν ανεξάρτητα τα κτίρια. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.