Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι έγκυρα τοπογραφικά που αναφέρουν καταργηθέντες δήμους (λόγω καλλικράτη);


Recommended Posts

Ένα τοπογραφικό μερικών μηνών αναφέρει στην τοποθεσία δήμο ο οποίος δεν υφίσταται πλέον λόγω Καλλικράτη.

 

Όλα τα στοιχεία είναι σωστά πλην τον δήμο που απορροφήθηκε από γειτονικό του.

 

Υπάρχει πρόβλημα αν το καταθέσω σε υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Η κλασική και τυπική ψαροερώτηση που δεν έχει απάντηση . Ωστόσο θα τολμήσω να δώσω κατευθύνσεις :

 

Θα το δεχτούνε αρκεί να είναι φυσιολογικοί υπάλληλοι και όχι αρχιψήρες.

 

Ή διόρθωσε το αφού το γνωρίζεις εκ των προτέρων ή πήγαινε το και ο θεός βοηθός μην πέσεις σε κανένα περίεργο και ρίσκαρε αν βαριέσαι να μπαίνεις σε αλλαγές .

 

Αν θες, τους εξηγείς και ρωτάς αν το δέχονται και στην περίπτωση αυτή και ο πιο cool ΔΥ θα σου πει διόρθωσε το και ξαναφέρτο .

 

Επίσης μπορείς χειρόγραφα με υπόμνημα στο ΤΔ να αναφέρεις το νέο δήμο και την αλλαγή που έγινε και να βάλεις το μηχανικό να υπογράψει την αλλαγή με ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι έγκυρο! Κατά τη στιγμή της σύνταξής του ΑΥΤΟ το καθεστώς της τοπικής αυτοδιοίκησης υπήρχε. ΤΕΛΟΣ. Γιατι να μη το δεχθούν?

Link to comment
Share on other sites

Αν για τον οποιοδηποτε λογο χρειαστει να τυπωθει σημερα νεο αντιγραφο τοπογραφικου πχ για αγροτεμαχιο, που συνταχθηκε προ Καλλικρατη..

Βαζουμε το δημο που ισχυε κατα την ημερομηνια συνταξης??

 

 

ΥΓ. Ρωταω επειδη μου ετυχε τετοια περιπτωση και αλλαξα το Δημο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το 90% που μας απασχολει σε αυτ'ο το forum(και όχι μόνο στο forum) είναι το ψυχογράφημα των δημοσιων υπαλλήλων....ας τα βλέπει αυτά το υπουργείο....

Link to comment
Share on other sites

Ένα τοπογραφικό μερικών μηνών αναφέρει στην τοποθεσία δήμο ο οποίος δεν υφίσταται πλέον λόγω Καλλικράτη.

 

Όλα τα στοιχεία είναι σωστά πλην τον δήμο που απορροφήθηκε από γειτονικό του.

 

Υπάρχει πρόβλημα αν το καταθέσω σε υπηρεσία;

δεν καταλαβαίνω γιατι δεν το διορθωνεις...αν ειναι φωτοτυπια το βγαζεις διαφανεια και το διορθώνεις,αν είναι dwg διορθωνεις το text....,εκτος αν εχει καμμια σφραγίδα πάνω....εξαλλου το ο/τ δεν αλλαξε αριθμο.....αλλαξε και την ημερομηνία...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τυπώνεται σήμερα... και φυσικά φέρει ΣΗΜΕΡΙΝΗ ημερομηνία, εννοείται ότι θα αναφερθεί : <".... το αγροτεμάχιο ανήκει στο Δημοτικό Διαμέρισμα "Κάτω Ραχούλας" του Καλλικρατικού Δήμου "Άνω Ραχούλας">

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε περιοχή εκτός σχεδίου πόλεως.

Πρόκειται για ένα γήπεδο χωρίς αριθμό ή ακριβή διεύθυνση.

 

Περιοχή Υ, Δ.Δ. Χ, Δήμος Ζ, Νομός Τάδε.

 

Το Δ.Δ. Χ δεν υπάρχει πλέον, έχει συγχωνευτεί με το Ζ.

 

Η ερώτησή μου είναι περισσότερο ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος.

Θα πάω τα σχέδια που ήδη έχω σφραγισμένα. Δεν είμαι τοπογράφος και δεν θέλω να επέμβω αυθαίρετα σε σχέδια άλλου.

Υποθέτω στα νέα τοπογραφικά (2011) πρέπει να φαίνεται πλέον ο νέος δήμος.

Απλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάποιο τυπικό πρόβλημα που θα έπρεπε να προσέχω στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικά που συντάχθησαν σε συγκεκριμένο χρόνο φέρουν όλα τα στοιχεία που απαιτούνται στο χρόνο σύνταξης και ελέγχονται για την ορθότητα τους στον χρόνο σύνταξης. ΟΜΩΣ, για παράδειγμα , σε συμβόλαιο που συντάσσεται ΣΗΜΕΡΑ και επισυνάπτεται παλαιό τοπογραφικό θα πρέπει το τοπογραφικό να ενημερωθει με τα στοιχεία τα σημερινά, ακομα κιαν η παλαιότητα μεταφραζεται σε 2-3 μήνες πριν.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, δε φτάνουν όλα τα άλλα προβλήματα βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας μόνοι μας!

υπάρχει η εγκύκλιος 6 Υπουργείου Εσωτερικών ιανουάριος 2011 που αφορά τη μεταβίβαση αρμοδιοτήτων ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΑ των πρώην φορέων της διοίκησης στους νύν! άρα ο Δήμος Χ "ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΑ" μετονομάζεται ή συγχωνεύεται στο Δήμο Υ

εννοείται αυτά για κατατεθημένα έγγραφα σε υπηρεσίες προ 31-12-2010.

οι μόνοι συνάδελφοι που έχουν πρόβλημα είναι όσοι ενώ έχουν καταφέρει και έχουν συντάξει δεκάδες τοπογραφικά (λέμε τώρα..) τις πρώτες 70 ημέρες του 2011 (δηλ έως σήμερα) και έχουν ξεχαστεί και ανέφεραν την παλιά επωνυμία

@tasosn,

έτσι και αλλιώς για τη σύνταξη σημερινού συμβολαίου χρειάζεται σημερινό τοπογραφικό!άντε παλαιότητος μερικών μηνών και πάλι μετά από ΕΛΕΓΧΟ του μηχανικού ότι δεν έχει μεταβληθεί η κατάσταση. μιλάμε δηλ για το προφανές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.