Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλήματα με αστυνομία και πολεοδομία


Recommended Posts

Καλησπέρα! θα ήθελα τα φώτα κάποιων που να τα έχουν περάσει: είχα κάνει μία μελέτη εσωτερικού χώρου που δεν απαιτούσε άδεια από την πολεοδομία, αλλά συμβούλεψα τον ιδιοκτήτη να βγάλει άδεια μικρής κλίμακας. Μία ωραία μέρα πήγε στο έργο η αστυνομία και μάζεψε όλα τα συνεργεία. Εγώ δεν ήμουν εκεί. Ρώτησα τον ιδιοκτήτη γιατί δεν τους έδειξε την άδεια και μου είπε ότι τελικά δεν την έβγαλε. Ερωτήσεις: αν ήμουν εκεί κι εγώ θα είχα πρόβλημα; Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να αποφύγεις τα χειρότερα; Τι είναι καλό να λες αρχικά; Όταν προσάγεσαι μετά από πόσο διάστημα αφήνεσαι; Σε ποια περίπτωση επηρεάζεται το ποινικό μητρώο του μηχανικού; Ποια είναι τα δικαιώματά σου όταν την πέφτει η πολεοδομία ή η αστυνομία για οποιονδήποτε λόγο; Ξέρω είναι πολλά τα ερωτήματα. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχεις εσύ με τίς εργασίες, εκτός από το ότι κάποιοι εργάτες κρατούσαν σχέδια με το όνομά σου επάνω ; επέβλεπες τίς εργασίες ; τους έλεγες τί να κάνουν ; αγόραζες υλικά στο όνομά σου ;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται υπερβολή η αστυνομία να μάζεψε αυτόφωρο

εργάτες που ήταν σε έργο για το οποίο δεν απαιτείται άδεια οικοδομής.

Μήπως δουλεύανε σε ώρα κοινής ησυχίας ή Κυριακή???

 

Όταν σε τσιμπάνε για αυτόφωρο σε αφήνουν ελεύθερο το πρωι της επόμενης εργάσιμης, γι'αυτό προσοχή αν είναι σαββατοκύριακο!

 

Το πιθανότερο αν ήσουν εκεί δεν θα είχες πρόβλημα

φτάνει η εμφάνισή σου να έπειθε πως δεν εργαζόσουν

όπως και εσύ αν έπειθες τους αστυνόμους πως ήσουν περαστικός από το έργο και άσχετος με αυτό...

 

Το ποινικό μητρώο του μηχανικού, θεωρώ αδύνατον να επηρεαστεί από τέτοια παραπτώματα. Ενοείται πως ο μηχανικός δεν είναι ούτε ο εργοδότης αλλά ούτε και ο ιδιοκτήτης του έργου.

Στην δική σου περίπτωση δεν έχει καν οριστεί μηχανικός από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι νομιζω πως κάλα τους έκαναν και τους μάζεψαν

διότι όταν το λες τον ιδιοκτήτη και από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει πρέπει να τιμωρείται και λίγο

άμα την πατήσει μια φορά μετά σταματά τις μαγκιές

----

εσύ θα αρνιόσουν να επιβέψεις έργο χωρίς άδεια΄

αν δεν χρειαζόταν άδεια θα δήλωνες στην αστυνομία πως δεν απαιτείται

 

σε κάθε περίπτωση θα έκανες ότι μπορούσες για να αποφύγεις το αυτοφορο

εννοείται πως τα συνεργεία θα σε κάρφωναν

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η συνάδελφος δεν υπέγραψε καμία δήλωση επίβλεψης του έργου δεν θα είχε καμία εμπλοκή ούτως ή άλλως.

Ίσως να την ταλαιπωρούσαν λίγο με ερωτήσεις οι αστυνομικοί (που δεν είναι και πανέξυπνοι εν γένει) αλλά αφού θα δήλωνε με σαφήνεια οτι δεν είχε αναλάβει την επίβλεψη του έργου, ήταν υποχρεωμένοι να την αφήσουν να πάει σπίτι της.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια μικρής κλίμακας απ' όσο γνωρίζω βγαίνει και εκ των υστέρων. Το θέμα είναι να μην βγαίνει... (για την περίπτωσή σου εννοώ...)

Καλό είναι να μην ανακατευόμαστε σε τέτοιες ιστορίες. Καλά έκανες και δεν ήσουνα εκεί! Για ποιο λόγο να ήσουνα δηλαδή; Τον συμβούλεψες; Τελείωσε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Σε οποιαδήποτε περίπτωση έρθει αστυνομία σε έργο και είσαι επιβλέπων και ξέρεις ότι υπάρχει κάποια παρανομία που έγινε είτε εν γνώσει σου ή εν αγνοία σου, το καλύτερο είναι να μη μιλήσεις καθόλου και να συμβουλευτείς δικηγόρο ή υπάρχει κάποια "μαγική λέξη";

Link to comment
Share on other sites

η αστυνομά δεν έχει αρμοδιότητα να ελένξει τις παρανομίες

 

ελέγχει μόνο αν υπάρχει άδεια για το έργο και πιθανώς και τη νομιμότητα των εργατών (αυτό να μας το πει κάποιος πιο έμπειρος)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει άδεια (ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας) καλό είναι να έχει θεωρηθεί στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής. Πχ στο κέντρο της αθήνας αν έχει γίνει η θεώρηση και αν στην έχεις κάνει μια αίτηση στο δήμο για κατάληψη πεζοδρομίου (για τον κάδο) τότε φεύγουν και δεν σε ενοχλούν. Εκτός αν εργάζεσαι σε ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας ή έχεις προκαλέσει κάποια ζημιά σε δημόσιο χώρο ή έχει γίνει κάποιο ατύχημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.