Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολόγων Μηχανικών ή Ηλεκτρολόγων Μηχ. και Μηχανικών Η/Υ


dal_kos

Recommended Posts

Πολυ ενδιαφερον οι πληροφοριες σου.Συγνωμη αν πεταω καμια κοτσανα αλλα δεν γνωριζω.Η Πατρα θα παω η κοζανη απο τι φαινεται!Κοζανη ακριβη η ζωη?Εγω μενω Αθηνα-γλυφαδα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν πειράζει θα μάθεις :)

Αφού είσαι από Αθήνα αν έρθεις Κοζάνη λογικά θα σου κακοφανεί στην αρχή.Είναι μικρή πόλη.Και εγώ που ήρθα από Θεσσαλονικη στην αρχή ήθελα να φύγω.Όμως μετά συνήθισα.Καλά είναι.Έχει πολύ φοιτητόκοσμο και μπορείς να περάσεις καλά αν έχεις παρέα.Αλλά φυσικά δεν συγκρίνεται με αθήνα θεσσαλονικη και γενικα μεγαλουπολεις.

Το σημαντικοτερο είναι να διαλέγεις σχολή όχι πόλη.Και αν δεν σ'αρέσει το παλεύεις για μετεγγραφή.

 

Σχετικά projects με αεροπλάνα θα βρεις παντού.Εμας εδω ενας καθηγητης προσφατα πηγε εκπαιδευτικη επισκεψη με τους φοιτητες του σε μια μοιρα της πολεμικης αεροποριας για να δουν απο κοντα διαδικασιες συντηρησης επισκευης κινητηρων,αλλαγες κινητηρων και test λειτουργιας στο τελος.

 

Δανείστηκα τις προάλλες από τη βιβλιοθήκη στη σχολή ένα βιβλίο για τους αεριοστρόβιλους(κινητήρες αεροπλάνων) και το χω σκίσει :):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις!:D

Αν μπορουσες να περασεις αναμεσα στις

1-Πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων αθηνας

2-Μηχανολογων και αεροναυπηγων πατρας

3-ΗΜΜΥ ξανθης

4-Μηχανολογων βολος

5-Μηχανολογων κοζανης

6-ΗΜΜΥ χανια

Με το σκεπτικο οτι μετα θα ασχοληθω με τα αεροπλανα

 

ποια θα διαλεγες?

 

Βεβαια στο μηχανογραφικο θα βαλω πρωτα τη ΣΜΑ και τους ελεγκτες αεραμυνας!(απιαστα:P)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη και με διαφορά στον τομέα αεροπλάνα το τμήμα μηχανολόγων και αεροναυπηγών μηχανικών Πάτρας.

 

Μετά όλα τα τμήματα μηχανολόγων μηχανικών.

 

Από τα τμήματα ηλεκτρολόγων μηχανικών το μόνο σχετικό με αεροπλάνα που μπορείς να κάνεις είναι να ασχοληθείς με τα ηλεκτρονικά συστήματα των αεροπλάνων(avionics) και με τίποτε άλλο!

 

Οπότε όλα τα ωραία σχετικά με αεροδυναμική,κινητήρες,δυναμική πτήσης, κλπ τα ξεχνάς.

 

Από το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών το μόνο σχετικό που μπορείς να κάνεις με αεροπλάνα είναι software για simulators.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισε τι σου αρέσει και επέλεξε με βάση αυτό την σχολή σου.

 

Οι μηχανικοί Η/Υ δεν έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Και απόφοιτος λυκείου έχει τα ίδια δικαιώματα με τον απόφοιτο πληροφορικής.

 

Αν θα ασχοληθείς με φωτοβολταϊκά ή με Η/Υ καλύτερα ηλεκτρολόγος και μηχ. Η/Υ.

Αν θα ασχοληθείς με ενεργειακά, αυτοκίνητα, αεροπλάνα κτλ, καλύτερα Μηχ/Μηχ. Θα εξοικειωθείς στην σχολή με τις απαραίτητες έννοιες.

Και οι 2 σχολές έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα (με ελάχιστες διαφορές), επέλεξε αυτό που θα σου προσφέρει περισσότερα σε δουλειές που σου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Μόλις τέλειωσα και εγώ τρίτη λυκείου.Έβγαλα 18.740 μόρια και σκέφτομαι για μηχ.μηχανικών Θεσσαλονικης... αν πέσει 105 μόρια.:confused:

Αλλιώς λέω για μηχ.μηχανικών Βόλου.

Έχω διαβάσει πάνω κάτω τους οδηγους σπουδών και πορώθηκα άσχημα :lol:

 

Απλά θέλω να μου πείτε εσείς ποιο είναι ακριβώς το αντικείμενο ενός μηχ.μηχανικού?

Στην Ελλάδα ασχολείται μόνο με μελέτες?(και τι είναι τέλος πάντων οι περιβόητες μελέτες?)

Δεν θα μπορέσω να ασχοληθώ και με σχεδιασμό στην Ελλάδα?

 

Απλώς δεν μπορώ να ξέρω απο τώρα για το αν θα με ελκύει κάποια δουλειά στην Ελλάδα ή αν θα πρέπει να βγω έξω μιας και έχω δει τρόμερα πράγματα(εννοώ ελκυστικά επαγγέλματα και θεσεις μηχ.μηχανικών)

Επειδή απο μικρός ασχολούμαι με διαστημική και αστρονομία έχω στο μυαλό μου να βγω έξω προς το παρόν για να κάνω κάτι τέτοιο(aerospace kai etsi :) )

Αλλά νομίζω από την άλλη πως βιαζομαι και ότι μέσα από τη σχολή θα καταλάβω τι με ελκύει περισσότερο και ίσως να μέινω και Ελλάδα αν δω κάτι που με ενδιαφέρει πραγματικά

Γενικά θα ήθελα να μου πείτε τι θα μπορώ να κάνω στην Ελλάδα.Σας ευχαριστώ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Πιστευω οτι για τοσα λιγα μορια θα την πιασεις;)

Να σε ρητησω ομως.Εβαλες μηχανολογους αντι για ηλεκτρολογους μονο και μονο επειδη σου αρεσει το μηχανολογος η επειδη εχει καποια ρολο επαγγελματικα(μεγαλυτερο πεδιο δουλειων κλπ κλπ) ?:confused:

Ρωταω γιατι αυριο καταθετω μηχανογραφικο εγω.Και ειμαι αναμεσα σε αυτα τ δυο

18203 μορια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε.Ούτε εγώ αποφάσισα ακόμα να σου πω την αλήθεια.Εμάς(το σχολείο μου) μας είπαν ότι πρέπει να καταθέσουμε τα μηχανογραφικά μέχρι τις 14 του μηνός,δηλαδή τεταρτη αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα αν το πας και αργότερα.Μέχρι τις 20 είναι η προθεσμία για ΟΛΟΥΣ.Απλώς για να μην υπάρχει μεγάλος συνωστισμός στα κέντρα δευτεροβάθμιας εκπαιδευσης έδωσαν κάποιες ημερομηνίες για κάθε σχολείο.Εγώ παντως θα το καταθέσω μετά τις 14.Απλά να το ξέρεις μη βιαστείς...

 

Τώρα όσαν αφορά τις σχολές...από την αρχή της χρονιάς μου κέντρισαν το ενδιαφέρον αυτές οι σχολες για αυτό και θα τις επιλέξω.Μου αρέσουν αφάνταστα όλα τα μαθήματα του μηχ.μηχ και ημμυ αλλά πιο πολύ του πρώτου.Σίγουρα με ενδιαφέρει και η επαγγελματική αποκατάσταση.Έχω ακούσει ότι το πολυτεχνείο είναι μια σταθερή αξία και δεν θα μείνεις ποτέ απέξω εννοώ επαγγελματικά...Εγώ πάντως όταν με το καλό τελειώσω θέλω να κάνω και κάτι΄που να με ενδιαφέρει πραγματικά.Για αυτό σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να βγω έξω όπου υπάρχουν πάρα πολλές ενδιαφέρουσες και ελκυστικές ευκαιρίες...Αλλά όπως είπα και πιο πάνω ακόμα δεν ξέρω.Μπορεί όταν βγω απο τ πανεπιστήμιο να βρω δουλειά εδώ στην Ελλάδα που να με ενδιαφέρει.Απλώς θέλει να ασχολείσαι με το αντικείμενο με το που μπεις στο πανεπιστήμιο...να δείχνεις ενδιαφέρον και να ασχολείσαι πραγματικά και με όρεξη.

 

Νομίζω ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα μηχ μηχ και ημμυ είναι πάνω κάτω τα ίδια.Πιστεύω το σημαντικότερο είναι ν διαλέξειες αυτό που πραγματικά θέλεις.Έτσι θα μπορεσεις μετα να συνεχίσεις με αφοσίωση στο αντικείμενο που θα επιλέξεις.Καλή επιτυχία και συγχαρητήρια για το βαθμό σου φίλε..και ίσως συνάδελφε :P

 

ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΑΝΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΟΥ POST ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΛΙΓΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΩΝ ΜΗΧ.ΜΗΧ

ΑΝ ΘΕΛΩ ΠΧ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ (ΠΧ ΚΙΝΙΤΗΡΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ,ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ,)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΘΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?ΔΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.