Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολόγων Μηχανικών ή Ηλεκτρολόγων Μηχ. και Μηχανικών Η/Υ


dal_kos

Recommended Posts

Ευχαριστω.Συγχαρητηρια και σε σενα.Εγω με τα αεροπλανα θελω να ασχοληθω και ειδα οτι το ανεφερες οποτε σε συμπαθησα ξαφνικα8-)

 

Αν μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για το πανεπιστημιο στη ξανθη.

Ειδικοτερα για το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων.

Δεν ειναι πολυτεχνειο σαν της Πατρας π.χ. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αρχικα φιλε μπορεις να δεις στην 1η ή 2η σελιδα τι μου εχει απαντησει η *ολγα*...αν και βεβαια ειναι λιγο γενικες οι πληροφοριες περι της σχολης...σχετικα με τις δουλειες που αναφερεις, στην ελλαδα δεν υπαρχει εταιρια κατασκευης αυτοκινητων ουτε και αεροπλανων...τωρα αν πας και δουλεψεις σε καμια bmw στν γερμανια για 5-6 χρονια και διαπρεψεις ισως μπορεις να ρθεις στην ελλαδα και να τους στελνεις με mail την δουλεια σου...καταλαβαινεις για τι πιθανοτητες μιλαμε...μπορεις ομως να ασχοληθεις με πιο απλα και εξισου ενδιαφεροντα αντικειμενα...π.χ σχεδιασμος υδραυλικων μηχανηματων κ.λ.π...ολα αυτα στα λεω με μικρη επιφυλαξη οντας και γω στην ιδια θεση με σενα(jimakos920) και με τον samara the keeper...απλα εχω ψαξει λιγο περισσοτερο περι της σχολης...(αν πατε για μηχανογραφικο πολυ νωρις θα ξεμπερδεψτε αμεσως)ελπιζω να βοηθησα και ευχομαι να περασουμε ολοι στν πρωτη επιλογη μας...αλλα οκ...καθε εμποδιο σε καλο

Link to comment
Share on other sites

@jimakos92

 

Η σχολή των μηχανολόγων μηχανικών στο ΑΠΘ είναι εξαιρετική γι αυτό θα είσαι τυχερός αν περάσεις. Γενικά τα πολυτεχνικά τμήματα δεν έχουνε τεράστιες διαφορές ως προς το επίπεδο σπουδών οπότε και στον Βόλο πιστεύω πως θα είναι παρόμοια.

 

Οι μηχανολόγοι στην Ελλάδα όπως και οι περισσότεροι μηχανικοί απασχολούνται ως επι το πλείστον στην οικοδομή. Ασχολούνται με άδειες και μελέτες. Ο μηχανολόγος μπορεί να κάνει μελέτη για πυρασφάλεια,για θερμομόνωση, για ανελκυστήρα κτλ. ενώ οι ανανέωσημες πηγές είναι ένας τομέας που θα έχει ανάπτυξη και αποτελεί αντικείμενο που οι μηχανολόγοι το διδάσκονται στις αντίστοιχες κατευθύνσεις. Άλλοι τομείς εκτός απο την οικοδομή που μπορεί να δουλέψει είναι σε οτιδήποτε διαθέτει ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό (βιομηχανίες, εργοστάσια), στο Υπουργείο Μεταφορών κτλ.

 

Κάποιος πιο "ψαγμένος" σίγουρα θα αναζητήσει την λύση του εξωτερικού αφού εκεί ένας μηχανολόγος μπορεί να ασχοληθεί σχεδόν με τα πάντα, από το διάστημα μέχρι την ιατρική. Υπάρχει ευρύτατο πεδίο που στην Ελλάδα ούτε να το φανταστούμε δεν μπορούμε οπότε για τα αντικείμενα που σε ενδιαφέρουν μάλλον θα πρέπει να στραφείς έξω.

 

Πάντως να ξέρεις ότι το πολυτεχνείο έχει πολύ διάβασμα (καμία σχέση με τις πανελλήνιες που έδωσες) όμως σου δίνει την δυνατότητα να αποκτήσεις γνώσεις που θα μπορείς να ανταπεξέρχεσαι καλά και εδώ και στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις ότι το πολυτεχνείο έχει πολύ διάβασμα (καμία σχέση με τις πανελλήνιες που έδωσες)

 

Εννοεις περισσοτερο ή λιγοτερο διαβασμα απο τς πανελληνιες????

Link to comment
Share on other sites

@jimakos92

Η σχολή των μηχανολόγων μηχανικών στο ΑΠΘ είναι εξαιρετική γι αυτό θα είσαι τυχερός αν περάσεις. Γενικά τα πολυτεχνικά τμήματα δεν έχουνε τεράστιες διαφορές ως προς το επίπεδο σπουδών οπότε και στον Βόλο πιστεύω πως θα είναι παρόμοια.

......................................................................................

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.Θέλω να ρωτησω και κάτι ακόμα...

Θα έχω τη δυνατότητα στην Ελλάδα να ασχοληθώ και με το σχεδιασμό?

Επειδή βλέπω ότι στο πανεπιστήμιο απο το πρώτο εξάμηνο θα διδαχτούμε Μηχανολογικό ΣΧέδιο...Και όταν λες 'μελέτες' το σχέδιο δεν είναι μέσα σε αυτές?...Ευχαριστώ...

 

Υ.Γ. Το ξέρω ότι θα θέλει πολύ διάβασμα αλλα΄εννοείται ότι για να επιλέγω αυτή τη σχολή μου αρέσει πραγματικά πολύ :P

Link to comment
Share on other sites

@Αγγελος 5λλας

 

Εννόω πολύ περισσότερο και κυρίως ουσιαστικότερο.

 

@samaras the keeper

 

Έχω την εντύπωση πως στην Πάτρα η σχολή είναι Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών ( ΗΜΤΥ)που είναι διαφορετικό από το τμήμα της Ξάνθης που είναι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και Μηχανικοί Υπολογιστών (ΗΜΜΥ). Στην Ξάνθη από αυτά που έχω ακούσει είναι πολύ καλό το τμήμα.

 

@jimakos92

 

Το μηχανολογικό σχέδιο που αναφέρεις είναι για παράδειγμα να σχεδιάσεις την τομή ενός μηχανήματος ή κάποιου εξαρτήματος. Είναι αρκετά πολύπλοκο όμως δεν θα σου χρειαστεί ιδιαίτερα στο μέλλον χωρίς να σημαίνει όμως πως δεν είναι σημαντικό. Για τις μελέτες που κάνει ένας μηχανολόγος χρησιμοποιεί προγράμματα σε υπολογιστή.

Με το σχεδιασμό φυσικά μπορείς να ασχοληθείς όχι όμως στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

To μηχανολογικό θεωρείται το δυσκολότερο μη ελεύθερο σχέδιο (το ελεύθερο για άλλους είναι πιο εύκολο για άλλους πιο δύσκολο). Όποιος ξέρει μηχανολογικό σχέδιο άνετα κάνει αρχιτεκτονικό και σχέδια για μελέτες.

 

Το σχέδιο είναι μόνο ένα μέρος της μελέτης. Η κάθε μελέτη αποτελείται από τουλάχιστον ένα τεύχος (υπολογισμών, τεχνικών προδιαγραφών, κτλ) και συνήθως συνοδεύεται και τις σχετικές κατόψεις (σχέδια).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ΗΜΤΥ και ΗΜΜΥ το χω προσεξει και γω.Αλλα μου ειπανε οτι δεν εχει διαφορα-αν πληροφορηθηκα λαθος πεσ το το μου:).

Εμενα δεν με λες και καλλιτεχνη:P Να φοβηθω το σχεδιο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους έμπειρους μηχανικούς-φοιτητές για τις πληροφορίες τους.Ας βγω με το καλό από τη σχολή και στη συνέχεια μπορώ να ψαχτώ με τη δουλειά.Εγώ πάντως έχω σκοπό με το που μπω να διεκδικήσω θέσεις σε project,ερευνητικές δραστηριότητες εργασίες κτλ και βγαίνοντας αποφασίζω αν θα κάτσω Ελλάδα ή αν θα φύγω έξω.(αν και σίγουρα ένα μεταπτυχιακό θα το κάνω...aerospace :P ).

 

Προς το παρόν ας χαρώ τη σχολή μου!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.