Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη ανελκυστήρα σε υφιστάμενη οικοδομή


Recommended Posts

Καλησπέρα,

η προσθήκη ανελκυστήρα με ΕΕΜΚ πρέπει να έχει συγκεκριμένες ελάχιστες διαστάσεις, για ΑΜΕΑ πχ?

Γιατί εκεί που θέλω να τον εγκαταστήσω χωράει θάλαμος μόνο για 3 άτομα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Πάνος ναι, πρέπει.


@Μέρσα η παρακάτω δημοσίευση θα σε βοηθήσει: 

On 9/9/2022 at 12:47 ΜΜ, jbosdas said:

Υ.Α. ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/65826/699/2020 (ΦΕΚ 2998/Β` 20.7.2020)

[...]

Β) η δυνατότητα κατασκευής ανελκυστήρα στον ακάλυπτο χώρο ή στην πρασιά υπό την προϋπόθεση ότι η κατασκευή του δεν εμποδίζει τον εξαερισμό/φωτισμό των παρακείμενων χώρων,

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα, θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας. Έχω ένα αγροτεμάχιο, με διώροφη κατοικία με Ο.Α. από το 1993. Έχουν τακτοποιηθεί αυθαιρεσίες με το ν.4178/13. Το αγροτεμάχιο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο όταν βγήκε η Ο.Α., ωστόσο πλέον με τις ισχύουσες διατάξεις είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο. Και δεν έχει περισσια δόμησης-κάλυψης (νομίζω...)

Ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει ανελκυστήρα, γίνεται?

Είτε μέσα στο σπίτι (σε σημείο όπου υπάρχει κάτι σαν αίθριο) , όπου όμως στον όροφο θα πρέπει να φτιάξει κι ένα μεταλλικό ίσως διάδρομο από την πόρτα του ανελκυστήρα μέχρι το πάτωμα του ορόφου.

Είτε σε επαφή με την οικία, στον ακάλυπτο αυτής.

Οι ερωτήσεις μου είναι: αν γίνεται με ΕΕΔΜΚ και αν οι διαστάσεις του θαλάμου μπορούν να είναι μικρότερες του 1,00*1,25?

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Στο αντίστοιχο ΦΕΚ που ισχύει πλέον στην περιοχή λέει:  Τα νομίμως υφιστάμενα κτίρια κατοικίας όπου σύμφωνα με τις παραπάνω διατάξεις δεν επιτρέπονται, είναι δυνατόν να διατηρούν τη χρήση αυτή στα γήπεδα στα οποία βρίσκονται. Στα κτίρια αυτά και στις εγκα− ταστάσεις επιτρέπονται οι επισκευές.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.