Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη ανελκυστήρα σε υφιστάμενη οικοδομή


giannisp

Recommended Posts

Το τι είδους άδεια χρειάζεται δεν το έχω πρόχειρο, θα το δω και θα σου στείλω το πρωί.

Να πω ότι δεν είναι απαραίτητο το 1.40χ2.00 για ΑΜΕΑ.

Και επίσης υπάρχει τρόπος να μην φάτε την πλάκα ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι ανελκυστήρες ΑΜΕΑ πάνε με μικρής κλίμακος (νομίζω όμως μόνο οι εξωτερικοί), εγώ θα το έβλεπα ως "εσωτερικές διαρρυθμίσεις". Άρα άδεια δόμησης...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αλέξη , αλλά αν υπήρχε κάποιος που το έχει ήδη αντιμετωπίσει θα βοηθούσε , γιατί δεν θέλω να πάω σαν πρόβατο επί σφαγή στην πολεοδομία :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

το 2011 ειχα εμπλακει σε μια τετοια αδεια προσθηκης ανελκυστηρα σε υπαρχον οικοδομη..τοτε βγαλαμε οικοδομικη αδεια κανονικα..σημειωνω οτι η κυρια ηταν ιδιοκτητης ολης της οικοδομης οποτε δεν χρειαστηκε συναινεση απο τους ενοικους..

απ οσο γνωριζω τωρα πλεον αυτη η αδεια θα βγει με μικρη κλιμακα..

αν τυχον ειναι αυτο που λεει ο συναδελφος οτι η μικρη κλιμακα ισχυει μονο για εξωτερικους τοτε στην αδεια δομησης θα σου ζητηθουν αρχιτεκτονικα, στατικα και οχι ολα τα η/μ..

αλλα μονο την μελετη του ανελκυστηρα !

Edited by gianni_k
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

σε άδεια που έχει εκδοθεί το 81, για πιλωτή και Α΄Οροφο έχει γίνει πρόβλεψη για ασανσέρ διαστάσεων 1,00Χ1,70. Ο χώρος που έχει γίνει η πρόβλεψη αποτελέι μέρος της κατοικίας(καθιστικό). Τώρα θέλουμε να κάνουμε προσθήκη β΄ορόφου. Πρέπει να γίνει πρόβλεψη για ασενσέρ και εάν ναι θα πρέπει ο χώρος αυτός να ανήκει σε κοινόχρηστο χώρο?

Link to comment
Share on other sites

εκ του κανονισμού δεν απαιτείται ασανσέρ (για στάθμη <9,0μ)

αν όμως θέλεις να το φτιάξεις τότε ναι πρέπει αν αποτελεί κοιν/στο

εφόσον δεν πρόκειται να εξυπηρετεί απλά μια μεζονέτα αλλά

2 διαφορετικά διαμερίσματα του Α και Β ορόφου

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το φτιάξω. Απλά με μπερδεύει το γεγονός ότι έχει γίνει πρόβλεψη στην αρχική άδεια. Έχω ρωτήσει στην πολεοδομία αλλά οι απόψεις διίστανται. Άλλοι μου λένε ότι επειδή υπάρχει πρόβλεψη και για 3ο όροφο πρέπει να γίνει πρόβλεψη. Άλλοι μου λένε αυτό που αναφέρεις για την στάθμη <9μ δεν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

1ον υπάρχει σύσταση? Αν ναι δείχνει η σύσταση τον ανελκυστήρα ως κοινόχρηστο ή μη. Αυτή η συνθήκη είναι δεσμευτική έως ότου την αλλάξουν.

2ον αν η οπή του ανελκυστήρα που δεν έγινε δεν επηρεάζει τον στατικό έλεγχο του υφιστάμενου (πχ να είχε και περιμετρικά τοιχία) τότε η υποχρέωση που έχεις από καθαρά πολεοδομική άποψη για τον ανελκυστήρα είναι οι ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις (ύψος, όροφοι).

3ον Ανελκυστήρας δεν είναι υποχρεωτικό να είναι κοινόχρηστος χώρος ή η διέλευση του να είναι από κοινόχρηστο χώρο. Είναι θέματα όμως που θα πρέπει να λυθούν στην σύσταση και όχι στη πολεοδομία. Ανελκυστήρας μπορείς να είναι και ιδιωτικός ή εσωτερικός. 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.