Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ριζικές αλλαγές εν όψει, στο επάγγελμα των Μηχανικών


ΟΩΝ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

JTB το έθεσες πολύ σωστά. Είναι στον ανθρωπο και όχι στην ειδικότητα. Αυτό εννοούσα και εγώ οταν έλεγα οτι ενας ΑΜ δεν ειναι κατ' αναγκη καλύτερος απο έναν ΠΜ.

 

Σχετικά με τις επιβλέψεις πιστευω πως όποιος θα έχει τα δικαιώματα επι αρχιτεκτονικών θα έχει και τα δικαιώματα της επίβλεψης. Και βέβαια είναι λάθος να συμβεί αυτό. Απλως εγώ τουλάχιστον στην μέχρι τώρα κουβέντα όταν έλεγα μελέτη εννοούσα μέλέτη+επίβλεψη.

 

xbul

Δεν είπε κανείς οτι δεν έχετε παραπάνω γνώσεις επι των αρχιτεκτονικών. Απλώς αυτές οι γνώσεις δεν σας χρειάζονται στα συνήθη έργα. Και σε καμια περίπτωση δεν είστε φουκαράδες. Απλώς είδατε οτι το μεγαλύτερο κομμάτι των αμοιβών είναι τα αρχιτεκτονικά και θέλετε να το κάνετε αποκλειστικό δικαίωμα σας.

 

JTB εγώ λέω να διαβάσεις. Εξάλου και εγώ έχω πάρα πόλλα.

 

step δεν είναι θέμα απαξίωσης. Δεν είναι όλοι το ίδιο επειδή απλώς έχουν κοινή ειδικότητα. Και μιας και έθεσες το θέμα της τρόγλης, ποιος με διαβεβαιώνει οτι αν την μελέτη την κάνει ΑΜ δεν θα είναι τρόγλη. Αν ο άλλος είναι κουκουρουκου, άσχετα αν είναι ΑΜ, ΠΜ ή ΑΤΜ, τρόγλη θα βγεί.

 

Και κάτι τελευτάιο. Πάντα ήμουνα και είμαι υπέρ των αρχιτεκτόνων. Σίγουρα μπορούν να προτείνουν κάτι καλύτερο μιας και αυτό είναι το κύριο αντικείμενο τους. Υπάρχουν όμως και αρκετοί ΠΜ που το έχουν και με προσπάθεια έχουν επιδείξει πολύ καλές δουλείες. Το κομμάτι που διαφωνώ είναι η αποκλειστική διαχείρηση των αρχιτεκτονικών μόνο απο τους ΑΜ. Σε μεγάλα έργα λέω μόνο απο ΑΜ. Το θέμα είναι οτι αν δεν υπήρχε το ποσό της αμοιβής μάλλον δεν θα διαφωνούσα γιατί τότε θα μοίραζα τις δουλειές όπως ήθελα και με όποιο ποσό καθορίζαμε μόνοι μας και όχι το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες αμοιβές, ποια επαγγελματικά δικαιώματα συζητάτε!!!!???

 

Στην περιοχή μου όλοι αντιλαμβάνονται συνολικά τους Μηχανικούς σαν διεκπαιρώτες!!! Βέβαια υπάρχει μεγάλη ευθύνη απο εμάς τους ίδιους τους μηχανικούς και ιδιαίτερα οι παλιοί!

 

Έχω απορία αν ο πολ/μηχ δν μπορεί να υπογράφει τα αρχιτεκτονικά πως θα βγάζει τα έξοδα(δεν μιλάω για την αξιοπρεπή επιβίωση του) του τεχνικού γραφείου.

 

Το ίδιο ισχύει και για άλλες ειδικότητες!

 

Στην Ελλάδα πάντα ΟΛΕΣ οι μεταρυθμίσεις γίνονται από την ''ανάποδη''. Αν δεν αλλάξει νοοτροπία η αγορά και το κράτος δεν επιβάλλει κανόνες στους κατασκευαστές, αυτές οι αλλάγες πλήττουν κυρίαρχα τους μηχανικούς!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, τσακώνεστε άνευ λόγου και αιτίας.

Πέταξε εκεί μια αρλούμπα ο Σηφουνάκης, (κάτι έπρεπε να πει κιαυτός...) και αρχίσαμε πάλι να τρωγόμαστε...

 

Ας μας αποσαφηνίσει τι εννοεί με αυτά που ανακοίνωσε να συζητήσουμε. Έτσι με αερολογίες, άκρη δεν βγαίνει.

 

Σε ότι αφορά τις αμοιβές: Το Α και το Ω στις αμοιβές είναι τι θέλει (ή τι νομίζει οτι θέλει) ο πελάτης. Άμα ο πελάτης είναι μίζερος, μίζερες θα είναι οι αμοιβές. Δε πά να λέει το κράτος, το ΤΕΕ, εμείς... δεν πρόκειται να είναι ικανοποιητικές.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Σηφουνάκης αρλούμπα θα πέταγε, δεν περίμενε κανείς να πεί κάτι ολοκληρωμένο... Από πολιτικό και ολοκληρωμένο, έχει να ακουστεί από τη μεταπολίτευση...

Το θέμα είναι ότι ο τίτλος της συζήτησης ισχύει, ότι δηλαδή οι αλλαγές θα είναι πράγματι ριζικές... οπότε το θέμα του τσακωμού και του αρπαγμού είναι υπαρκτό και τόσο σοβαρό που σηκώνει μαλλιοτράβηγμα... όσο και να μην ολοκλήρωσε τη σκέψη και τη πρόθεσή του ο Σηφουνάκης, μάλλον δεν θα είμαστε τόσο μακριά από ότι δήλωσε.

 

Οι πελάτες και ειδικά οι κατασκευαστές θα θέλουν πάντα Φ.Κ.Γ. υπηρεσίες (Φτηνά, Καλά, Γρήγορα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ποιές είναι οι αλλαγές, δεν γνωρίζουμε. Στον αέρα συζητάμε.

 

Επίσης Φτηνά Καλά και Γρήγορα δεν γίνεται

 

Φτηνά Χάλια και Γρήγορα γίνεται

Ακριβά Χάλια και Αργά επίσης γίνεται

 

Το ιδανικό είναι

Οικονομικά Ποιοτικά και Γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Oι κατασκευαστές όπως τους ξέρατε τελειώνουν .

Εδώ παιζει να τελειώσει και η οικοδομή .

 

Και στα fast track δεν θα δουλεύουμε εμείς αλλά οι illuminati .

Link to comment
Share on other sites

Αλλα όταν πρόκειται για συνήθης εργασίες δεν μπορείς να τα κόψεις.
Και γιατί να μην μπορείς να τα κόψεις ???

 

Έχουν τις γνώσεις ???

 

$#@$@## έχουν. Αλλά το ΤΕΕ το καφενείο με πολιτική Αφρικής κάνει ότι θέλει χωρίς να γνωρίζει μάλλον τα προγράμματα σπουδών των σχολών.

 

"Τα αρχιτεκτονικά δηλαδή τι παραπάνω γνώση θέλουν που ένας ΠΜ δεν μπόρεί να έχει"

 

Τόση γνώση ώστε να μην είχε ειπωθεί καν το παραπάνω άστοχο σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω τρεις ενστάσεις.

 

, είναι στην επίβλεψη των αρχιτεκτονικών.

 

.Επί της μελέτης η μόνη μου ένσταση είναι σε τι αναφερόμαστε:

Aρχιτεκτονική μελέτη:

1.1.Kατοικιών

1.1.α. Μονοκατοικιών

1.1.β. Πολυκατοικιών

1.2 Πολυτελών κατοικιών

2. Δημόσια κτήρια

2.α Μουσεία

2.β. Σχολεία

3. Βιομηχανικά κτήρια

4. Κτηνοτροφικά κτήρια

5. Υπόστεγα.......κτλ....

 

Γιατί η μελέτη των αρχιτεκτονικών να κοστίζει τόσο περισσότερο από τις άλλες μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Τόση γνώση ώστε να μην είχε ειπωθεί καν το παραπάνω άστοχο σχόλιο.

 

Εξήγησε μου γιατί δεν καταλαβαίνω. Τι είναι αυτό που δεν μπορεί να κάνει ένας ΠΜ έναντι ενός ΑΜ; Προφανώς ο ΑΜ θα κάνει κάτι καλύτερο απο όλες τις απόψεις, αλλα τι είναι αυτό που κάνει απογορευτική την ενασχόληση ενός ΠΜ με αρχιτεκτονικά;

 

Προσοχή δεν μιλάω για ειδικά έργα. Για συνήθη κτήρια κατοικίας.

 

Και αυτό που έχει ξαναειπωθεί. Με την επίβλεψη αρχιτεκτονικών τι θα γίνει; Μήπως και εκεί δεν έχουν γνώσεις οι ΠΜ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.