Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος/αμοιβή μελέτης Φ/Β εγκατάστασης


Recommended Posts

Γεια χαρά!

 

Μπορεί να μου πει κάποιος, ποιο το κόστος αυτήν την εποχή για την μελέτη μόνο(χωροθέτηση,μονογραμμικό) για 10kWp και 100kWp; Το ξέρω οτι παίζουν οι τιμές,απλά θέλω μια τιμή προσεγγιστικά.

Ευχαριστώ!:

Link to comment
Share on other sites

Για 100kw έχω ακούσει από συνάδελφους 2-2,5 για όλο το φάκελο τρέξιμο.

 

Yποθέτω εννοείς κατοστάρικα και όχι χιλιάρικα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάν'τα 3 να πιεις και 2 μπύρες....

 

Τί λες συνάδελφε; Μόνο ένα σωστό μονογραμμικό σχέδιο πρέπει να πηγαίνει τόσο. 2-2,5 καταστάρικα για τα χσρτιά μόνο (όχι τρέξιμο) μιας στέγης παλεύεται. Μην κάνετε αχταρμά την αγορά. Μην υποχωρείτε σε κανέναν σκιτζή και φτηνιάρη. Ο χειρότερος εχθρός του μηχανικού εξακολουθεί να είναι ο τσαμπατζής 'συνάδελφός' του.

 

 

 

Yποθέτω εννοείς κατοστάρικα και όχι χιλιάρικα.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για 100kw έχω ακούσει από συνάδελφους 2-2,5 για όλο το φάκελο τρέξιμο.

 

Ναι και εγώ άκουσα ότι οι αγρότες πλήρωσαν για τις μελέτες από 3000 έως 4000 ευρώ ο καθένας.

Άρα sonick τα 2000-2500 ευρώ για πλήρη μελέτη είναι πολύ λογική τιμή! Μπορείς να τα ζητήσεις και ως ποσοστό της επιδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ άκουσα ότι οι αγρότες πλήρωσαν για τις μελέτες από 3000 έως 4000 ευρώ ο καθένας.

Άρα sonick τα 2000-2500 ευρώ για πλήρη μελέτη είναι πολύ λογική τιμή! Μπορείς να τα ζητήσεις και ως ποσοστό της επιδότησης.

 

Μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό.Εγώ αναφέρθηκα μόνο στην μελέτη.Ο επενδυτής μπορεί να πάει αλλού για την υλοποίηση.Εάν κάνεις και την επίβλεψη είναι λογικά τα 2500-3000.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 3000-3500ε μου είχαν αναφέρει πελάτες μου για πλήρη φάκελο, δηλαδή τοπογραφικό,μελέτη Η/Μ,έξοδα φακέλου.

Κάποιοι το κάνανε και με 2500ε.

Μιας και μηχ/μηχ δεν είμαι, δε μπορώ να πώ οτι είναι πολλά ή όχι αλλά και μένα μου φαίνονται αρκετά τα χρήματα.

Αν εξαιρέσουμε γύρω στα 500ε του τοπογραφικού,τα 500ε του παραβόλου, θαρρώ πως τα υπόλοιπα είναι καλά χρήματα για τον κόπο που απαιτείται.

(αν κρίνω απο μια εταιρία που αναλάμβανε τέτοιες μελέτες πάντα...).

Link to comment
Share on other sites

@ sonick ρώτησες τιμές αγοράς στις είπαμε αν σου φαίνονται πολλά πάντα μπορείς να πάρεις λιγότερα. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανένας στην περίπτωση που υπογράφει κανείς μελέτη και επίβλεψη φωτοβολταικών 100 kw πως αμοίβεται??? πάει με κωδικό από το τεε, ελάχιστη αμοιβή και φεμ ή με παροχή υπηρεσιών και παρακράτηση 20%??? κι αν είναι το δεύτερο υπάρχει ελάχιστη αμοιβή για το εν λόγω έργο ή λειτουργεί με κανόνες ελέυθερης αγοράς???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.