Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή inverter (προσανατολισμός Ανατολή - Δύση)


d_nodas

Recommended Posts

aiche το λες για την δική μου περίπτωση ή για του d_nodas;

Αν το λες για του d_nodas, πως θα μοιράσεις τα 46 πάνελ (23 σε ανατολή και 23 σε δύση) σε 3 Inverters;

 

Το είπα για τον d_nodas αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θα έκανα για την συνδεσμολογία των 46 πλαισίων. ;)

Έχω δει προσφορές διαφόρων kit των 10 kW για στέγη σε πολύ καλές τιμές με 3 ίδιους inverters.

 

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα εκτιμούσα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που μου τυχαίνει πρώτη φορά, είναι μια μελέτη για οικιακό σε δίριχτη κεραμοσκεπή της οποίας ο προσανατολισμός είναι ανατολικός-δυτικός. Η κλίση θα έλεγα οτι είναι ικανοποιητική στις 25 μοίρες, απο τη χωροθέτηση που έχω κάνει βγαίνουν 23 πάνελ στη κάθε πλευρά. το σύστημα βγαίνει συνολικα στα 9,430kWp, το πρόβλημα μου είναι οτι ο τριφασικός inverter της SMA 10000TL είναι λιγο υπερδιαστασιολογημένος για την περίπτωση αυτή! Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω? Να έβαζα 3 μονοφασικούς η μια φάση αναγκαστικά δεν θα είχε πάνελ και απο τις 2 πλευρες?

 

Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας!

 

@d_nodas μπορείς να κάνεις την συνδεσμολογία έτσι ώστε να έχεις 3 ομάδες.

Δεν έχει σημασία από ποιές πλευρές θα είναι τα panels. Αλλά όσο περισσότερο μπορείς να υπάρχει κάποια συμμετρία.

Να βάλεις 48 panels (24 σε κάθε πλευρά, διαιρείται ακριβώς δια του 3) που θα σου δίνουν 9.840 kWp.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

aiche αυτό που λες είναι πολύ αφηρημένο και δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Διάβασε και το τελευταίο σχόλιο του pv-t solar και αν θες ανάφερε κάτι πιο συγκεκριμένο το οποίο θα τεκμηριώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε εσύ και ο pv-t solar ότι δεν υπάρχουν στην αγορά αυτά τα panels? Ε, τότε ας βάλει μόνο 42.

Έτσι κι αλλιώς ο προσανατολισμός της σκεπής έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

aiche δεν εννοώ ότι δεν υπάρχουν. Αναφέρομαι στο παρακάτω σχόλιο του pv-t solar

@tsx : πχ για SMA (και για άλλους όμως κάπως αντίστοιχα) υποδιαστασιολογείς λίγο 2 X 3000 έναν για κάθε πλευρά και μοιράζεις λίγο υπερδιαστασιολογημένα τα υπόλοιπα σε έναν 4000 που είναι multistring με 2 mpp tracker
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Και συγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση μου! Βοηθήσατε αρκετά για την επιλογή μου, Κατέληξα σε 10αρι τριφασικό inverter!

Link to comment
Share on other sites

aiche το λες για την δική μου περίπτωση ή για του d_nodas;

Αν το λες για του d_nodas, πως θα μοιράσεις τα 46 πάνελ (23 σε ανατολή και 23 σε δύση) σε 3 Inverters;

 

d_nodas άμα το κάνεις αυτό θα είναι τραγωδία!! στην περίπτωση σου ο tripower 10000 θα είναι η καλύτερη λύση! έχει 2 mpp στο καθένα από τα οποία μπορείς να συνδέσεις από 23 πάνελ, στο ένα αυτό της δυτικής πλευράς και στο άλλο της ανατολικής!

 

Αν θες να βάλεις 3 μονοφασικούς τότε θα βάλεις στην μία πλευρά της σκεπής 28 πλαίσια (εάν είναι εφικτό) σε δύο στοιχειωσειρές τα οποία θα εξυπηρετούνται από δύο ινβερτερ 3300 TL HC,( η κάτι ανάλογο άλλων εταιρειών )και στην άλλη πλευρά 18 πλαίσια σε έναν ινβέρτερ 3800. Οσων αφορά τα πλαίσια συμφωνώ με τον tsx. χρησιμοποίησε πλαίσια 215 W. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για την περίπτωση σου όσων αφορά την κατανομή πλαισίων στην ανατολική και δυτική πλευρά.

 

Να θυμάσαι ότι δεν είναι σωστό να δημιουργείς strings που μερικά από τα πλαίσια που θα είναι στην δυτική πλευρά και μερικά στην ανατολική. επίσης δεν είναι σωστό να έχεις πλαίσια με διαφορετικές κλίσεις στο ίδιο string.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα συνδέσεις 23 πλαίσια σε ένα mpp στον tripower? Είσαι τόσο σίγουρος πως δε θα τον κάψεις; Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί στις συμβουλές μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να τον κάψει? Σίγουρα εξαρτάται από την τάση του συγκεκριμένου πλαισίου που θέλει να χρησιμοποιήσει, αλλά είναι πολύ πιθανό να τα σηκώνει ο STP τα 23 σε ένα string (οριακά βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.