Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή inverter (προσανατολισμός Ανατολή - Δύση)


d_nodas

Recommended Posts

stayros αν δεις την αρχική δημοσίευση ο φίλος αναφέρει 46 πλαίσια που δίνουν 9,43 kWp. Οπότε καταλαβαίνεις ότι μιλάει για 205 άρι πλαίσιο. και στον tripower 23 πλαίσια είναι μια χαρά και χωρίς να κάψει τίποτα!

Ο συλλογισμός σου ότι 23 205W πλαίσια σε σειρά δεν ξεπερνάνε τα 1000Voc είναι ουσιαστικά σωστός.

 

Να πω την αλήθεια δεν ειδα ότι έγραψε ισχύ, αλλά γενικά θεωρώ σωστό όταν δεν υπάρχουν συγκεκριμένα δεδομένα να μην δίνονται συγκεκριμένες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω πως σε ένα φ/β σύστημα 10kWp με δυτικό - ανατολικό προσανατολισμό μπορείς να διαστασιολογήσεις μίκροτερο inverter από 10kW. Για σιγουριά όμως θα πρέπει να το ελέγξεις με το αντίστοιχο πρόγραμμα διαστασιολόγησης του inverter που θα επιλέξεις.

Σκέψου ότι τα πάνελ τα οποία είναι τοποθετημένα με ανατολικό - δυτικό προσανατολισμό έχουν απόδοση μειωμένη κατά 15% σε σχέση με αυτά που έχουν νότιο !

 

Όσο αφορά to συνδυασμό ανατολικού δυτικού προσανατολισμού σε ένα string (περίπτωση που χρησιμοποιησεις τρεις διαφορετικούς inverter) είμαι κάθετα αντίθετος γιατί θα έχεις σημντικές απώλειες στην απόδοση των panel!

Επίσης θεωρώ σχεδιαστικό λάθος να χρησιμοποιείς τρεις διαφορετικούς inverter όταν έχεις εγκατάσταση με διαγορετικούς προσανατολισμούς διότι έτσιδεν εξασφαλίζεις συμμετρική τριφασική έξοδο ! Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά η ΔΕΗ δεν δέεται ασυμμετρίες άνω του 20%. Άντε προς το πςρών δεν το ελέγχει κανείς αλλά αν στο μέλλον αρχίσουν να το ψάχνουν και πέφτουν βροχή οι παρατηρήσεις για την διόρθωση του προβλήματος της ασυμμετρίας το κόστος ποιος θα το επωμισθεί ? Ο πελάτης, σίγουρα 'οχι ?

 

Η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις ( διαφορετικοί προσανατολισμοί) είναι ένας κεντρικός inverter με 3 mpp tracker για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου !

 

Το κόστος 3 inverter δεν είναι κατ' ανάγκη χαμηλ΄τερο από αυτό του ενός κεντρικού inverter ενδεικτικά από τις τιμές που κυκλοφορούν στην αγορά :

 

SB3000 --> 1400 euro x 3 = 4200 euro

Piko 10,1 --> 3000 euro !

 

Ελπίζω να βοήθησα !

Link to comment
Share on other sites

tzouliano πιστεύω ότι ο κάθε επαγγελματίας μπορεί να υπολογίσει μόνος του το κόστος των διαφορετικών λύσεων, εξετάζοντας τις τιμές από τους προμηθευτές του.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως σε ένα φ/β σύστημα 10kWp με δυτικό - ανατολικό προσανατολισμό μπορείς να διαστασιολογήσεις μίκροτερο inverter από 10kW. Για σιγουριά όμως θα πρέπει να το ελέγξεις με το αντίστοιχο πρόγραμμα διαστασιολόγησης του inverter που θα επιλέξεις.

Σκέψου ότι τα πάνελ τα οποία είναι τοποθετημένα με ανατολικό - δυτικό προσανατολισμό έχουν απόδοση μειωμένη κατά 15% σε σχέση με αυτά που έχουν νότιο !

.....

.....

 

Συμφωνώ απόλυτα διότι χρησιμοποίησα αυτήν την λύση σε ανάλογο έργο που είχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Θα χρειαστώ και εγώ την εμπειρία των παλαιότερων.

 

Έχω μια περίπτωση οπου υπάρχει σκέπαστρο ανατολικά που χωράνε 10 panel, σκέπαστρο δυτικά που χωράνε άλλα 10 και επίπεδο δώμα στη μέση που αν το ζορίσω χωράνε 20. Τα panel ειναι Sharp 245, οπότε φτάνω τα 9.8kW.

 

Το πρόβλημα όμως είναι το εξής. Εαν πάω με 3 inverter 3300, η ταράτσα με τα 20 panel σαφώς ξεφεύγει απο τα όρια του 20% ( ανατολικά δυτικά θα έχουν απο 2,45kW και ο τρίτος inverter 4,9kW).

 

Η άλλη λύση που σκέφτηκα είναι να πάω με τον SMA 4000 ο οποίος έχει 2 MPP trackers και να βάλω τα 10 της ανατολής και δύσης, αλλά για τη δεύτερη είσοδο θέλει τουλάχιστον 6 (sunny design), οπότε για τον τρίτο inverter μένουν μόνο 8 panel! Οπότε ούτε αυτό γίνεται.

 

Γνωρίζετε κάποιον άλλο inverter που να έχει 2 MPP trackers απο ακόμα πιο χαμηλή ισχύ ώστε να μπορέσω να κάνω κάτι? Έχει κανείς καμιά άλλη ιδεά?

 

(Φυσικά και υπάρχει πάντα η λύση να βάλω μόνο στην ταράτσα και στη μία πλευρά και να πάω με έναν inverter STP8000, αλλά ψάχνω μήπως γίνεται να φτάσουμε τα 10kW)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο ποστ εδώ μέσα άκουσα ότι υπάρχει inverter με 3 mpp trackers στα 10kW, οπότε μπορείς να πας προς τα κεί. Δεν θυμάμαι μάρκα.

 

Edit. Νομίζω ένας είναι ο Kostal. Αν ξέρουν συνάδελφοι και άλλους, ευπρόσδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο ποστ εδώ μέσα άκουσα ότι υπάρχει inverter με 3 mpp trackers στα 10kW, οπότε μπορείς να πας προς τα κεί. Δεν θυμάμαι μάρκα.

 

Edit. Νομίζω ένας είναι ο Kostal. Αν ξέρουν συνάδελφοι και άλλους, ευπρόσδεκτοι.

 

Το ότι έχει 3mpp δεν σημαίνει ότι τα έχει για να βάλεις τρεις διαφορετικούς προσανατολισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχει μόνο γιαυτό,αλλά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και γιαυτό τον σκοπό. Αλλιώς νομίζω πως δεν γίνεται χωρίς να χάσεις σε απόδοση.

Σε ποια άλλη περίπτωση μπορούν να σου φανούν χρήσιμα τα 3mpp;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.