Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόλπα για μη αποζημίωση "οιωνεί" μισθωτών μηχανικών


GRTOPO

Recommended Posts

εχω ακριβως αυτο το προβλημα. και αν νομιζεται οτι κανω πλακα λιστε το εσεις. δεν γεμιζει 8ορο καθε μερα. οταν ερθει παραγγελια και για οσες μερες κανει για να βγει η παραγγελια. ...... τι να κανω? να καθομαι μαζι με τον υπαλληλο να τον πληρωνω και να παιζουμε ταβλι, και αν ερθει δουλεια καποια μερα να βγαλει και το μεροκαματο τις προηγουμενης μερας?.

να σου πω τι να κάνεις και να αφήσεις τις μπαρούφες

 

να δουλέυεις 20 ώρες το 24 και ΣΚ και αργίες όταν έχεις δουλειά με τους συγγενείς σου ή τους συνεταίρους σου

όπως κάνω και εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι

επειδή ακριβώς δεν μπορώ να πληρώσω υπάλληλο και δε θεωρώ πως υπάρχουν δούλοι

 

όλα τα άλλα ειναι μπουρδες και να πας να τα πεις πουθενά αλλού

Link to comment
Share on other sites

τι προσωπικο?? σιγα μην πιαστουμε και στα χερια!

οταν η ιδια εταιρια ομως μας ταιζε ηταν καλα....

ακομα και εταιριες με μια σχετικη παραδωση στον χωρο τελικα βαλαν λουκετο με τον χειροτερο τροπο. ξεκινας οταν ζωριζεσε και τρως απο το κομποδεμα που μαζεψες τοσα χρονια. και οσο μεγαλυτερη εταιρια τοσο μεγαλυτερο κομποδεμα πρεπει να εχει για να τα βγαλει περα με κατι απροοπτο. (μεγαλα καραβια, μεγαλες φουρτουνες...)

αλλα δεν καταλαβα αυτο περι "ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ"?

και τι εγινε που βρηκαμε το προβλημα?? μας πληρωνει κανεις για να βρησκουμε προβληματα σαν μηχανικους? το θεμα ειναι να τα λυνεις!!! για την λυση πληρωνεσαι. απο το δημοτικο και μετα μονο με την λυση του προβληματος κατι βγαζεις. οχι με τον εντοπισμο...

και η λυση που βλεπω, κανει την Λιβυη ετσι οπως ειναι τωρα να μοιαζει με παραδεισο.....

για να το πω και πιο μηχανολογικα: θα φαει η μιγα st37 και ο κονωψ Ck45

Link to comment
Share on other sites

οι λύσεις θα βρεθούν όταν κλείνεις την πόρτα να κουβεντιάσεις και τον άλλο τον αντιμετωπίζεις ντρέτα και σαν άνθρωπο.όχι σα δούλο που είπε και η καλή Myri.δε σου κάνω δε μου κάνεις δε βγαίνω χαίρεται και αντίο και χάρηκα για τη συνεργασία.αλλιώς στρώνεις το κωλομέρι κάτω και βρίσκετε από κοινού λύσεις βάζοντας και οι 2 νερό στο κρασί.

η "πρόταση" όμως για σύσταση εταιρείας (για να επανάλθουμε) όπως και ο΄τι παρόμοιο επισύει σφαλιάρα...γιατί καταρχήν δείχνει σοβαρότης μηδέν

 

στην τελική αν δεν βγαίνεις το κλείνεις.αλλά δεν παίρνεις και άλλους στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

η εταιρεία, η κάθε εταιρεία δεν ταΐζει κανένα!!!

Ίσως, το αφεντικό.

Οι υπάλληλοι δουλεύουν και τα βγάζουν. Η εταιρεία και η κάθε εταιρεία, ταΐζεται από τους εργάτες και τους υπαλλήλους.

Το λες, λες και τα χάριζες...

Χωρίς αυτούς ξέρεις, ούτε τζίρος υπάρχει, ούτε κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω τι να κάνεις και να αφήσεις τις μπαρούφες

 

να δουλέυεις 20 ώρες το 24 και ΣΚ και αργίες όταν έχεις δουλειά με τους συγγενείς σου ή τους συνεταίρους σου

όπως κάνω και εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι

επειδή ακριβώς δεν μπορώ να πληρώσω υπάλληλο και δε θεωρώ πως υπάρχουν δούλοι

 

όλα τα άλλα ειναι μπουρδες και να πας να τα πεις πουθενά αλλού

 

θα σου εβγαζα καρτα αλλα δεν εχω την εξουσια. πιος σου ειπε οτι ολοι αυτοι που τρωνε το παλουκι τωρα εχουν σκ και αργιες??? το μονο που σωνει την κλωστουφαντουργια στην ελαδα αυτην την στιγμη ειναι το οτι παραγγελνει ο γερμανος την παρασκευη και την δευτερα φορτωνεται παραγγελια.

δεν υπορχεωνω τον Σωκρατη να μινει στην δουλεια. τον ιανουαριο που δεν ειχα δουλεια δουλεψε 15 μερες και πειρε 440 ευρω. παλια που ειχαμε και χτυπουσε υπεροριες ή δουλευαμε 3 βαρδιες επερνε μεχρι και την τελευταια δεκαρα. τωρα αν εχεις τα κοτσια ελα εδω, ΚΟΙΤΑ ΤΟΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ και πες του οτι τον εχω σαν δουλο τον εκμεταλευομαι και οτι τον κλεβω που δεν του εδωσα 880 στο χερι. και οτι καλα θα κανει να με καταγκιλει στην επιθεωρηση εργασιας οτι τον εχω σαν δουλο.

δεν ειναι θεωρια. ειναι ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ που σχολασε πριν μια ωρα. ειναι φρεσκοαραβωνιασμενος. πες του οτι ειναι δουλος και να φυγει να δεις τι θα σου πει. δεν ειναι κανεις δουλος. μπορει να φυγει οποτε θελει. γιατι δεν φευγει???

Link to comment
Share on other sites

....

η "πρόταση" όμως για σύσταση εταιρείας (για να επανάλθουμε) όπως και ο΄τι παρόμοιο επισύει σφαλιάρα...γιατί καταρχήν δείχνει σοβαρότης μηδέν

...

 

Εδώ κάνεις λάθος, σοβαρότατες εταιρείες με σοβαρότατους τζίρους.

Αλλά θα σε πατήσει, απλά γιατί μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου η εταιρεία θα σου προτείνει οικόπεδο στο φεγγάρι με θέα τον άρη! με βάση το δικό μου μυαλό (όπου δικό μου βάλε δικό σου) που δεν είμαι πρόβατο ΑΥΤΗ τη λύση την ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ! τελοσπάντων συμμετείχα στην κουβέντα αποκλειστικά για να πώ την γνώμη μου στη συγκεκριμένη παράλογη "λύση". όποιος έχει ασχοληθεί λίγο με εταιρείες και λογιστές καταλαβαίνει

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε δουλεια στην πιατσα θα σας τρομαζε η συσταση της εταιριας?? ισα ισα που θα μπορουσες να εισαι και ανταγωνιστικος με το "αφεντικο" σου.

φυγε, κανε ενα δικο σου τεχνικο γραφειο αφου ολα ειναι τοσο απλα. αντε, να δω που θα βρεις εστω και ανακαινηση. μην κανετε σαν τους εφηβους! ΔΕΝ υπαρχει δουλεια. αν ειχε θα ειχαν και υπαλληλους οι εταιριες. δεν υπαρχει παραγωγη.

ο εργαζομενος ειναι η εταιρια. ενα μερος της δουλειας του περνει αυτος και ενα μερος η εταιρια. το ξερουν οι εταιριες αυτο. αν ειχε δουλεια για αλλους 5 τι θα εκανε η εταιρια θα την εδιωχνε ή θα προσλαμβανε αλλους 5??

Myri, ειναι πιο λογικο να στερισεις εστω και ενα μερος του μισθου απο εναν που δεν εχει δουλεια?? πιστευεις οτι το προτιμαει απο το τιποτα?? αν εβρησκε ολοκληρη δουλεια δεν θα πηγαινε? γραφοντας απειρες ωρες προσωπικης δουλειας στερεις και το μεροκαματο απο καποιον αλλο μεγαλονοντας το δικο σου κερδος. και τι εγινε? που θα βρει λεφτα για να ερθει να σου ζητησει ενα αρχιτεκτονικο αφου εμεις οι ιδιοι δεν του τα δινουμε??

οι εταιριες που θα σε πατησουν απλα και μονο επειδη μπορουν υπαρχουν. αλλα πλεον ειναι η μειοψηφια. πλεον δεν βγαινει....

Link to comment
Share on other sites

δεν υπορχεωνω τον Σωκρατη να μινει στην δουλεια. τον ιανουαριο που δεν ειχα δουλεια δουλεψε 15 μερες και πειρε 440 ευρω.

ο Σωκρατης προφανώς δεν ξεκουμπίζεται διότι είναι μισθωτός

τόσα χρόνια μισθωτό τον είχες διότι αυτό σε συνέφερε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

η βασική αρχή κάθε εταιρίας είναι να κρατηθεί στον χώρο μέχρι να περάσει η κρίση, εαν περάσει!!! Βασικές αρχές είναι

α) Να μην έχει μεγάλα ανοίγματα

β) Να μην κυνηγάει με άλλους 50 το ίδιο έργο (και να το πάρεις θα μπείς μέσα)

γ) Να μπορεί να πουλάει υπεραξία

δ) Να είναι αξιόμαχη 24/7 και σε επίπεδο εκτός Ελλάδος.

ε) Να μπορεί να ελίσσεται σε όλα τα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.