Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόλπα για μη αποζημίωση "οιωνεί" μισθωτών μηχανικών


GRTOPO

Recommended Posts

alej, ναι, γνωρίζω ότι μπορεί να μην γίνει, εγώ αυτό όμως θεωρώ ότι πρέπει να γίνει. Γιατί η κρίση πρώτα θα χτυπήσει εμένα τον εργαζόμενο και μετά τον εργοδότη.

Εδώ είναι αυτό που ειπώθηκε και προηγουμένως: η ηθική πλευρά της εργοδοσίας. Δλδ στις καλές εποχές είμαστε ωραίοι, φραγκάτοι και μάγκες. Στις κακές εποχές, απολύουμε 10 άτομα ή κάνουμε μειώσεις μισθών ή απλά προτείνουμε να συστήσουν Ο.Ε. ή Ε.Ε....

Ε, αυτήν την πρακτική της εν λόγω εταιρείας είναι τουλάχιστον προσβλητική για τους εργαζομενούς της.

Link to comment
Share on other sites

Σε οποια εποχη και να ειμαστε ενα ισχυει οτι ο εργοδοτης εκμεταλευεται τον εργαζομενο.

Link to comment
Share on other sites

αφου σας εχει φαει η ιδεολογια, να το παμε αλλιως.

ο εργαζομενος εκμεταλευεται τον εργοδοτη. εσυ αφραγκε μηχανικε που ισα ισα εναν υπολογιστη με παρανομο λογισμικο μπορεις να αγορασεις, εκμεταλευεσαι τις δυνατοτητες που σου δινει το αφεντικο σε υλικο- υποδομη- οργανωση για να σχεδιασεις και να φτιαξεις ενα πχ ολοκληρο σταδιο γιατι μονο σου εφτανες μεχρι 1 οροφο σπιτι και πολυ λεω. γιατι αν ειχες τα κοτσια θα ησουν εσυ το αφεντικο του εαυτου σου.

ενταξει τωρα? ολοι μπορουμε να πουμε απο μια πιπα και να την στηριξουμε καπου. κατα τα αλλα ειμαστε ενα φορουμ μηχανικων.... επιστημονες και τριχες. τσομπαναρεοι ημαστε με λιγα μαθηματικα παραπανω.

τραβατε να γινεται ελευθεροι επαγγελματιες να γινεται εσεις αφεντικα να γλιτωσετε απο τον τυραννο. γιατι δεν πατε και ψαχνετε να βρειτε δουλεια σε αλλο αφεντικο??

Ζητω το ΚΚΕ Ζητω ο Παπαδοπουλος, ζητω και το φορουμ που εχει ανθρωπους που ξεχωριζουν απο την μαζα.

(mod, μολις το δεις ριξε μου και μια καρτα. και το μνμ σβου. εγω το ζηταω)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα υπαρχουν και αυτοι που δουλευουν γιατι το γουσταρουν και οχι για τα λεφτα οι "μαλακες" που λεμε (σαν και μενα)

Link to comment
Share on other sites

ο εργαζομενος εκμεταλευεται τον εργοδοτη. εσυ αφραγκε μηχανικε που ισα ισα εναν υπολογιστη με παρανομο λογισμικο μπορεις να αγορασεις, εκμεταλευεσαι τις δυνατοτητες που σου δινει το αφεντικο σε υλικο- υποδομη- οργανωση για να σχεδιασεις και να φτιαξεις ενα πχ ολοκληρο σταδιο γιατι μονο σου εφτανες μεχρι 1 οροφο σπιτι και πολυ λεω. γιατι αν ειχες τα κοτσια θα ησουν εσυ το αφεντικο του εαυτου σου.

 

Συγνώμη αλλά αυτά είναι λόγια σωστού μηχανικού? Δλδ εγώ που είπα αυτά που είπα είμαι τσοπάνισσα και συ είσαι σωστά σκεφτόμενος μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

25. Και ειμαι στην αγορα με δικες μου μηχανολογικες κατασκευες, οχι τιποτα σπουδαιο απο τα 22 (ακομα 5 εξαμηνο). στα 21 ειχα δικο μου συνεργειο (γιατι καποιος τολμησε να με πει τεμπελη) με μερεμετια στης Σερρες μαζι με το φοιτητηλικι μεχρι που με καρφωσαν στο ΙΚΑ γατι χαλουσα την πιατσα.

τωρα ειμαι και στην βιοτεχνια του πατερα μου, και πονανε ασχημα οι βιοτεχνιες τωρα και παραλληλα προσπαθω να ξεκινησω παραγωγη ξυλολεβητες μηπως και δουμε φως..... δουλεια περιπου 12-16 ωρες την ημερα.

αλλα λεει μια παροιμια. πρωτα οβασον και επεκει κακαντζον. δλδ πρωτα κανε το αυγο και μετα κακαριζε.

απλα μεχρι να γινουμε Mod φταινε οι mod μεχρι να γινεις αφεντικο φταινε τα αφεντικα. και δεν δεχομαι κρισεις για τα εργασιακα απο ατομα που δεν εχουν δουλεψει και καληψει τις δικες τους αναγκες στο 100% ποτε. 100% οχι ειμαι με τους γονεις και οτι βγαλω τα κανω γουστα....

οχι μην το περνεις προσωπικα. το θεμα ειναι οτι εχει καταντησει το φορουμ συζητηση περι νομοθεσιας και περι ιδαιολογιας. τι ειπε ο ανθρωπος στο πρωτο ποστ και τι λεμε τοση ωρα? προσπαθει να βρει μια λυση και εμεις του λεμε για ιδαιολογιες, αφεντικα και τερατα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο aginor, κλαίγεστε σαν τα μωρά όλοι για τους εργοδότες.

Ανοίξτε γραφείο στην γειτονιά, να πληρώνετε το ΤΣΜΕΔΕ από την ωραία σας τσέπη, να πληρώνετε το χαρτί, το μελάνι, τα software, τις βενζίνες και τα service και να είστε εσείς αφεντικά του εαυτού σας. Τί στο διάολο, 1000 ευρώ το μήνα κάπως θα τα βγάζετε. Αλλιώς κάντε υπομονή και στηρίξτε την εργοδοσία για να μην πάτε-πάμε όλοι στον πάτο.

 

Επίσης spgirl δεν είναι όλοι οι εργοδότες με Κότερα, εξοχικά στην Μύκονο και 5 Mercedes. Πού τα είδες αυτά? Τέτοιοι είναι το πολύ 40-50 εργοδότες στον κλάδο μας σε όλη την Ελλάδα. Αυτά που λες είναι γελοίοι λαικισμοί.

 

Όσο για την "κακή" και "ανήθικη" εργοδοσία στην οποία αναφέρθηκε ο alej και άλλοι, ας ρίξουν μια ματιά στην Τυποεκδοτική που πληρώνει μισθούς πείνας και έδιωξε και κοσμάκη. Αλλά βέβαια, αυτοί δουλέυουν για το κόμμα, δεν δουλεύουν για να ταίσουν τις οικογένειες τους.

Αλίμονο σε όσους δουλεύουν για "κομμουνιστή" αφεντικό. Όποιος έχει δουλέψει ας με διαψεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι.... ! Στην προηγούμενη σελίδα μόλις ο grtopo έκανε μία παράκληση... Γιατί πρέπει σε κάθε θέμα να αναπαράγουμε την ίδια ατελέσφορη κουβέντα με τον ίδιο ανερμάτιστο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης spgirl δεν είναι όλοι οι εργοδότες με Κότερα, εξοχικά στην Μύκονο και 5 Mercedes. Πού τα είδες αυτά? Τέτοιοι είναι το πολύ 40-50 εργοδότες στον κλάδο μας σε όλη την Ελλάδα. Αυτά που λες είναι γελοίοι λαικισμοί.

 

Καλά μιλάμε σοβαρά τώρα? Με αποκαλείς λαικίστρια επειδή λέω μια αλήθεια που την είδα με τα ίδια μου τα μάτια? Θες να μου πεις ότι οι εργοδότες στο δικό μας κλάδο (δλδ στο τεχνικό, δε σου μιλάω για εμπορικό κλάδο ή κάποιον άλλον) δεν είχαν κάνει περιουσίες τόσα χρόνια?

Πόσοι εργοδότες κάναν περιουσίες με Δ.Ε.? Πόσοι βγάλαν πολλά λεφτά με τις ιδιωτικές κατασκευές? Πόσοι από αυτούς δεν δηλώναν πολλά στοιχεία στην εφορία για να μην φορολογηθούν?

Αν εσύ δεν τα έχεις δει αυτά, εγώ τα έχω δει. Οπότε σου επιστρέφω τον χαρακτηρισμό "λαικιστρια"

 

Όσο για την "κακή" και "ανήθικη" εργοδοσία στην οποία αναφέρθηκε ο alej και άλλοι, ας ρίξουν μια ματιά στην Τυποεκδοτική που πληρώνει μισθούς πείνας και έδιωξε και κοσμάκη. Αλλά βέβαια, αυτοί δουλέυουν για το κόμμα, δεν δουλεύουν για να ταίσουν τις οικογένειες τους.

Αλίμονο σε όσους δουλεύουν για "κομμουνιστή" αφεντικό. Όποιος έχει δουλέψει ας με διαψεύσει.

 

Ποιός σου είπε ότι συμφωνούμε με αυτά που γίνονται στην "Τυπεκδοτική"?

Και προς Θεού, κουμουνίστρια δεν ήμουν, δεν είμαι και ούτε πρόκειται να γίνω γιατί η ιδεολογία αυτή μπάζει από παντού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.