Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόλπα για μη αποζημίωση "οιωνεί" μισθωτών μηχανικών


GRTOPO

Recommended Posts

Και κάτι άλλο, μην μπερδεύετε τους μικρομικρούς με τους καρχαρίες, οι πρώτοι είναι σχεδόν στην ίδια μοίρα με τους εργάτες και τους υπαλλήλους.

Μαζί θα πάνε στον πάτο!

Οι μεγαλοκαρχαρίες βαράνε κανόνι αλλά συνεχίζουν στις βιλάρες τους και τις αμαξάρες τους...

Να καταλαβαίνουμε και τις διαφορές...

Αλλού είναι η ιστορία

 

Οι υπάλληλοι δουλεύουν και τα βγάζουν. Η εταιρεία και η κάθε εταιρεία, ταΐζεται από τους εργάτες και τους υπαλλήλους.

Χωρίς αυτούς ξέρεις, ούτε τζίρος υπάρχει, ούτε κέρδος.

Δύο πολύ μεγάλες αλήθειες που τείνουμε να ξεχνάμε.

 

Παιδιά εγώ γιατί δεν πέφτω από τα σύννεφα? Εν έτη 2007, παχιές οι αγελάδες ακόμα, που έκανα πρακτική σε εταιρεία συμβούλων μου είχε φανεί παράξενο που είχε προσλάβει 4 (3 μηχ. μηχ. 1 τεχνολόγο τροφίμων) άτομα πρακτική χωρίς να υπάρχει κανένας άλλος υπάλληλος εκτός από μια γραμματέα. Η απορία μου λύθηκε όταν μετά από 3 μήνες όταν τελικά έγινε το evaluation στο κεφάλι του απέλυσε τους 2 και μείναμε οι άλλοι δύο. Μετά το πέρας της πρακτικής μας είπε να μείνουμε. Εννοείται ότι τη δουλειά για 4 την βγάζαμε 2, με υπερωρίες κλπ που τουλάχιστον τις πλήρωνε. Επειδή ένα κούτελο υπάρχει αρνήθηκα να κάτσω γιατί είχα ακόμα στο μυαλό μου την έκφραση των παιδιών όταν τους ανακοίνωνε ότι τους κόβει την πρακτική και στην ουσία ένα εξάμηνο.

 

Άλλο παράδειγμα εν έτη 2009:

Ιδιωτικό ΚΤΕΟ στο οποίο μαζί με άλλους 2 μηχανικούς σαν πιο έμπειροι έχουμε αναλάβει να το στήσουμε εξ αρχής (σύστημα ποιότητας, μηχανολογικά, εκπαίδευση προσωπικού, διαρρύθμιση, πιστοποιήσεις κάποια στιγμή και συνεντεύξεις-προσλήψεις) στέλνει για σεμινάριο ελεγκτών κτεο 8 άτομα (7 από ΤΕΙ και έναν από Τεχνικό Λύκειο). Το αποτέλεσμα είναι ότι για όσο διαρκούσε η εκπαίδευση και μέχρι να έρθει το ΕΣΥΔ για έλεγχο-πιστοποίηση (5 μήνες) τα παιδιά δεν είχαν πάρει φράγκο! Και να πω ότι το σεμινάριο ήταν ακριβό (1100) πάει στο διάολο. 5 μήνες απλήρωτοι είναι 5*900 έκαστος. Τα άτομα αυτά όμως τα εμφάνιζε κανονικά στις καταστάσεις του ΣΔΠ που έστελνε στο ΕΣΥΔ άρα τα είχε ανάγκη. Όταν προσπαθούσαμε να τα κινητοποιήσουμε αυτά τα άτομα να τον "εκβιάσουν" τα έβλεπες ότι έτρεμαν από φόβο. Εκείνη τη στιγμή αισθανόμουν άσχημα που εγώ πληρωνόμουν. Και ναι τα παιδιά δεν δούλευαν θα μου πει κάποιος αλλά τα είχαν δεσμεύσει και δεν μπορούσαν και να ήθελαν. Εννοείται ότι οι συμβάσεις ήταν 3μηνες για αρχή και μετά 6μηνες.

 

Θέμα ρευστού δεν τίθεται μιας και ανοίγει και νέο ΚΤΕΟ (βαρέων οχημάτων αυτή τη φορά) όπου εκεί τα παιδιά θα είναι με σπαστό ωράριο και 6*6 ώρες τη μέρα!

 

2010 (και πιο πριν)

Εταιρεία έχει κερδίσει το διαγωνισμό για τη συντήρηση και λειτουργία του λεβητοστασίου για θέρμανση-παραγωγή ατμού και του δικτύου ιατρικών αερίων στον Ευαγγελισμό. Απασχολεί 4 μηχανικούς Τ.Ε. Για 3 μήνες έχουν σύμβαση στην εταιρεία Χ, για άλλους 3 στην εταιρεία Ψ και για άλλους 3 στην εταιρεία Ζ και μετά πάλι στην Χ. Χ,Ψ και Ζ είναι όλες εταιρείες που τους έχει αναθέσει η εταιρεία που κέρδισε τον διαγωνισμό το έργο. Ιδιοκτήτης ένας πρώην πρόεδρος ομάδας της Αθήνας. Άτομα που δουλεύουν εκεί για χρόνια αν απολυθούν δεν θα πάρουν φράγκο αποζημίωση.

 

Παραδείγματα έχω και άλλα. Και πόσα ακόμα που δεν έχουμε μάθει και δεν θα μάθουμε πολύ χειρότερα από αυτά που συζητάμε. Δεν μιλάμε όμως ορισμένοι γιατί νομίζαμε ή και νομίζουμε ακόμα ότι επειδή τελειώσαμε μηχανικοί πιάσαμε τον παπά από τα _______ και ότι εμείς δεν έχουμε κοινά με τους εργάτες (τους άξεστους και αμόρφωτους) ότι είμαστε μια άλλη τάξη και άλλη συνομοταξία (το έχω ακούσει από "αριστερούς" στο ΣΜΤ να λέγεται αυτό). Όσο υπήρχε δουλειά το μπλοκάκι δεν πείραζε κανένα. Κανέναν δεν τον ένοιαζε να εκχωρεί μέρος της αμοιβής του σε κέρδος στον εργοδότη του που ούτως ή άλλως κέρδιζε από τον ιδρώτα και τις γνώσεις του. Τώρα μας πειράζει.

 

Η απάντηση είναι απλή συνάδελφοι. Αφού δεχτήκαμε να αυξήσουμε τα κέρδη τους δουλεύοντας με μπλοκάκι (Π.Ε και Τ.Ε. μηχανικοί) για δουλειά στην ουσία μισθωτού, πήραν θάρρος (δικαιολογημένα αφού δεν μιλάμε ή βρίζουμε άλλους αντί για αυτούς) και ζητάνε περισσότερα από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Τα "σιδερένια κάρρα" είναι η λύση!!!!

Λεοπαρδάλεις στο Σύνταγμα και οι 300 σε "υποχρεωτικές" διακοπές σε εξωτικά νησιά (long island) της χώρας μας!!!!

Στη πυρά, στη πυρά, στη πυρά!!!!!!

 

Άντε καληνύχτα τώρα γιατί πολύ το πλατιάσαμε!! Βέβαια .. ΟΛΑ σχετικά είναι μεταξύ τους............

Link to comment
Share on other sites

@GRTOPO Μήν το αφήνεις να εκτoνωθεί έτσι..

1. Η Εταιρεία που πρότεινε στο προσωπικο "να ανοίξει τα φτερά του" δεν έχει όνομα? Πιστεύω ότι δεν θα την πείραζε να δημοσιευθεί ή πρόθεσή της να προτρέψει την "επιχειρηματικότητα" ...

2. Για να μην υπερβάλλουμε.... μήπως γνωρίζουμε αν στο "πακέτο" της πρότασης περιλαμβάνεται π.χ. η δαπάνη ίδρυσης, νομοτεχνικής και λογιστικής υποστήριξης και μία ωραία σύμβαση (π.χ 10 ετών) αποκλειστικής ανάθεσης υπεσχημένου budget? Αν ναι, ουδέν μεμπτόν. Αν όχι, τότε (... ) Τελος πάντων, ποιά είναι τα βλαστάρια που το σκέφτηκαν έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ γιατί δεν πέφτω από τα σύννεφα? ....

 

Ούτε κι εγώ! Καθόλου! Αυτά φωνάζω τόσα χρόνια και με λέγανε κινδυνολόγο και κυνηγό φαντασμάτων...

 

Δεν θυμάμαι ποιος το είπε παραπάνω: "Θα δούμε πολύ χειρότερα αν δεν ξυπνήσουμε...."

 

Και φυσικά όλα γίνονται σχεδιασμένα με την στήριξη (και όχι απλά την ανοχή) του "σοσιαλιστικού" κράτους μας...

Link to comment
Share on other sites

@GRTOPO Μήν το αφήνεις να εκτoνωθεί έτσι..

....

2. Για να μην υπερβάλλουμε.... μήπως γνωρίζουμε αν στο "πακέτο" της πρότασης περιλαμβάνεται π.χ. η δαπάνη ίδρυσης, νομοτεχνικής και λογιστικής υποστήριξης και μία ωραία σύμβαση (π.χ 10 ετών) αποκλειστικής ανάθεσης υπεσχημένου budget? Αν ναι, ουδέν μεμπτόν. Αν όχι, τότε (... ) Τελος πάντων, ποιά είναι τα βλαστάρια που το σκέφτηκαν έτσι?

 

Για ανέκδοτο είναι πολύ ωραίο...

μέχρι εκεί όμως!

Link to comment
Share on other sites

@npk : 1) Κι όνομα έχει και διοίκηση έχει... κι απ΄όλα!!

Το όνομα ΔΕΝ μπορώ να το αποκαλύψω μιας και είναι σε εξέλιξη η πρόταση και θα φέρω σε δύσκολη θέση τον συνάδελφο που εργάζεται εκεί.... Όταν πάρω το ΟΚ θα το πω!!

2) Για τις δαπάνες ... θα αστειεύεσαι φυσικά!!!! Το σκέφτηκε η διοίκηση του ομίλου στον οποίο υπάγεται η εν λόγω εταιρεία. Ξένων συμφερόντων (Ευρωπαϊκών) είναι πάντως απ' ότι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με στέλνει για ναρκωτικά είναι η άκρως κυνική και ειρωνική στάση της εταιρείας... Εγώ αυτήν την πρόταση την μεταφράζω ως εξής:

"Συστήστε μια Ο.Ε. ή Ε.Ε. ώστε όταν σε κανά μήνα σας απολύσω να μην σας αποζημιώσω"

 

Δλδ η απολυση είναι το μόνο σίγουρο, απλά προτείνει στους εργαζόμενους μηχανικούς να την διευκολύνουν στο θέμα της απόλυσης...

 

Είναι τόσο κυνικό και απόλυτα τραγικό που δε ξέρω αν ήμουν στην θέση των εργαζομένων μηχανικών τι θα έκανα... Αλλά, με τη φόρα που έχω πάρει, μάλλον η αντιδρασή μου όταν θα μου ανακοινώναν τέτοια νέα είναι να πετάξω κανά γραφείο στον αέρα... Θα με απέλυαν που θα με απέλυαν, ας έδειχναν την αντιθεσή μου όσο πιο έντονα γινόταν...

 

Υ.Γ. Εύχομαι η εν λόγω εταιρεία να αποσύρει αυτήν την πρόταση, γτ αν το μάθουν και άλλες εταιρείες αυτό το νέο δεδομένο. τότε πολλοί από μας θα κάνουμε εταιρείες... Αντε βρε, τι άλλο θέλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.