Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Απ' όσο ξέρω το ΤΣΜΕΔΕ το ενημερώνεις μόνο αν θέλεις να παίρνεις εγγυητικές από αυτό.

Στο ΤΕΕ, πας στο τοπικό τμήμα με τα πρωτότυπα και απλές φωτοτυπίες, δε χρειάζονται ακριβή αντίγραφα.

ΤΠΕΔΕ μόνο Αθήνα. Πληρώνεις κατά την εγγραφή (στην ΕΤΕ) και έπειτα μία φορά το χρόνο, αλλά δεν στέλνουν ειδοποιητήριο. Πρέπει να τους πάρεις τηλ. και μετά καταθέτεις στην Εθνική Τράπεζα με ειδικό έντυπο, που νομίζω ότι υπάρχει στην ιστοσελίδα τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι ακριβώς.

 

Η ενημερότητα του ΤΠΕΔΕ ισχύει για ενα ετος, και ανανεώνεται καθε Μάρτιο. Καλό ειναι ομως να την ανανεώνεις κατα το Γενάρη, γιατι τελη μαρτη γινεται πανικός. (ολοι τ'αφήνουν για το τέλος).

Ολα μέσα τηλεφώνου, δε χρειάζεται να παραστείς εκεί. Και πρεπει να το κανεις μονος καθε χρόνο, οπως ειπώθηκε, δε στέλνουν ειδοποιητήριο.

 

Στο τσμέδε, επίσης, θα πας να εεγραφείς στους πιστωτικούς καταλόγους. Υπάρχουν τα σχετικά εντυπα και δικαιολογητικα στο σαιτ. Πληρώνεις και κατι παράβολα και σε καμμια βδομάδα σου δινουν κωδικό για τις εγγυητικές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται χαρτί από το ΤΣΜΕΔΕ που να λέει οτι εχουμε εκπληρώσει τις υποχρεώσεις μας προς αυτό?

 

Κι αλλα λεφτα για το ΤΠΕΔΕ ? ειπα και εγω τοσο φθηνα θα την εβγαζα :???:

 

το πιστοποιητικό για Εισφορές Κοινωνικής ασφάλισης που το βρίσκουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεσαι θα στα ανεβάσω ολα χαρτί και καλαμάρι.

 

Και τα 2 που ρωτάς ειναι οι ενημερότητες. Η μία περί ασφαλιστικών εισφορών εσού η άλλη περί ασφαλιστικών ΙΚΑ.

 

Ναι το ΤΠΕΔΕ ειναι 27,73 το μήνα αν δεν απατώμαι, ήτοι 332,76ε ετησίως.

Link to comment
Share on other sites

Η μία περί ασφαλιστικών εισφορών

 

ισως το έχουμε πει, αλλά ήταν πολλά και χαθηκα λιγο :smile:

 

αυτή η ενημερότητα είναι διαφορετική από αυτη που μας στέλνει το ΤΣΜΕΔΕ όταν το πληρώνουμε κάθε 6μηνο?

την ζητάω τηλεφωνικά από το κεντρικό της περιφερειας?

 

θυμαμαι σε μια δημοπρασια είχε γίνει θέμα, ότι κάποιος δεν είχε την σωστή "βεβαιωση περι ασφαλιστικών εισφορών"

 

 

 

Μου κάνει πολυ εντυπωση το ότι ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικό να γραφτούμε σε κάποιο σύνδεσμο ΕΔΕ.

 

Εχει επικρατησει η αντιληψη ότι είναι υποχρεωτική η εγγραφή σε συνδεσμο ΕΔΕ για τα ΜΕΕΠ.

 

Υπάρχει κάποιος νόμος που να το λέει αυτό?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητέ ξεκινώ:

 

Σε φωτοαντίγραφα (μη επικυρωμένα) θα εχεις τα εξής:

 

1) Βεβαίωση ΜΕΕΠ

2) Βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας ΤΣΜΕΔΕ (6 μηνη, ναι διαφορετική απο αυτήν που σου στέλνουν)

3) Βεβαίωση ΤΣΜΕΔΕ πως δεν απασχολείς μισθωτούς μηχανικούς (κάνεις ΥΔ οτι δεν απασχολείς μισθωτούς μηχανικους στο τοπικο παράρτημα και στη δίνουν, 2 μήνες ισχύ (κωλόχαρτο κατ'εμε))

4) Βεβαίωση μη οφειλής - ασφαλιστικής ενημερότητας ΙΚΑ (6 μηνη πλέον)

5) Βεβαίωση εκπλήρωσης υποχρεώσεων προς ΤΠΕΔΕ (15 μηνη ισχύς)

6) Βεβαίωση εκπλήρωσης υποχρεώσεων προς ΕΕΤΕΜ (ή ΤΕΕ για εσάς, 1 ετος ισχύ)

7) Βεβαίωση εκπλήρωσης υποχρεώσεων προς εργοληπτικό σύνδεσμο (ή ΥΔ οτι δεν ήσουν ποτέ γραμμένος, άρα δεν χρωστάς)

8-) Δελτίο αστυνομικής ταυτότητας

9) Φορολογική ενημερότητα (εγώ αναφέρω πως ειναι απ'το ταχισνετ, δε ξερω αν ειναι υπερβολή ή οχι).

 

Αυτά ειναι εν γένει τα δικαιολογητικά. Τα συνοδεύει ΥΔ περί φωτοαντίγραφων, δές πιό κάτω.

 

Και οι Υ.Δ. που καλύπτουν υπόλοιπα επισυναπτόμενες

 

Υ_Δ_Εξαρτημένης_Εργασίας.pdfΥ_Δ_Μη_Καταδίκασης.pdfΥ_Δ_Περί_Πτώχευσης.pdfΥ_Δ_φωτοαντίγραφα.pdf

 

για το 7) δες σε μια διακηρυξη Αρθρο 22 , παρ. 6 - Να έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις της προς τις εργοληπτικές οργανώσεις, εφόσον είναι εγγεγραμμένη

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σόρρυ αλλά δε μπορείς να εξαρτάσαι από το τί θα σου απαντήσουμε εμείς! Σου είπα πού αναγράφονται όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά(ΦΕΚ 2126Β/2008) και από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις! Επιπλέον υπάρχουν και βοηθητικά έγγραφα νομικών συνεργατών εργοληπτικών οργανώσεων που είναι πολύ κατατοπιστικά: http://www.sedeag.gr...aiologitika.pdf

Αφού τα διαβάσεις, τότε κάνε συγκεκριμένες απορίες!

Φιλικά!

 

ΥΓ @Kane Για το θέμα των υπεύθυνων δηλώσεων έχει γίνει ένας χαμός, με τις αποφάσεις 386 & 387/2012 αλλά και το ΦΕΚ 237Α! Για να είσαι ήσυχος, κάνε γνήσιο υπογραφής και ημερομηνία< μήνα!

Edited by AKK
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, συνάδελφε, δεν εχεις άδικο...Διαβασα προσεκτικότερα μια διακήρυξη και δεν ειδα να αναφέρεται κάπου. Πάντως, δεν ετυχε να δώ κανέναν εργολήπτη να μην τη προσκομίζει.

 

Δε μπορεί ομως να γίνεται επ'απειρο αυτός ο χαμός συνάδελφε. Ο δικηγόρος του συνδέσμου μας, ανήρτησε ενα pdf (το εχω ανεβάσει σε τοπικ μονο του) που εξηγεί πως δε χρειάζονται. Θα μου πεις και τι ειναι ο δικηγορος...κανας φορέας; οχι οκ, αλλα υποτίθεται οτι ερμηνεύει οπως προβλέπεται.

Διότι, ειναι πραγματικά ανωμαλία, να είμαι ατομική επιχείρηση, που σημαίνει πως μονο εγώ εκπροσωπώ των εαυτό μου, να πηγαίνω με την ταυτότητα μου και να θελουν γνήσιο υπογραφής...Δε παίζει αυτό το σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως! Δυστυχώς υπάρχει μεγάλο θέμα εκπροσώπησης των μικρών εργ. επιχειρήσεων και τέτοια αιτήματα εξορθολισμού και απλοποίησης της διαδικασίας, δε φτάνουν ποτέ εκεί που πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.