Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Διάβασε προσεκτικά τι γράφω

Πρώτα φτιάχνεις την ΟΕ και μετά ζητάς από το ΥΠΕΧΩΔΕ να βγάλει βεβαίωση ΜΕΕΠ στην επωνυμία της ΟΕ η διαδικασία έκδοσης ΜΕΕΠ είναι σχεδόν η ιδία όπως έκανες στην ατομική

Όταν όμως κάνεις αίτηση για έκδοση ΜΕΕΠ στην ΟΕ καταθέτεις το ατομικό ΜΕΕΠ που στελεχώνεται από εσένα δηλ το ΜΕΚ σου το ΜΕΚ το δικό σου θα είναι η στελέχωση της ΟΕ

Δηλ δεν μπορείς με ένα ΜΕΚ να στελεχώνεις και την ατομική σου και την ΟΕ ελπίζω να έγινα κατανοητός

 

αυτό το έχω καταλάβει. Επιστρεφω το δικο μου ΜΕΕΠ και βγαινει νεο ΜΕΕΠ στο ονομα της Ο.Ε.

 

Αυτο που ρωτάω ειναι εαν μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό.

Να κρατήσω το δικό μου ΜΕΕΠ και να μην βγει νεο ΜΕΕΠ.

 

 

Να το ρωτήσω διαφορετικά.

 

Εχω δικο μου, ατομικό, ΜΕΕΠ και ΜΕΚ. Στο ονομα μου.

Μπορει καποιος αλλος να παρει το δικο μου ΜΕΕΠ και να κατεβει σε δημοπρασιες? φυσικα οχι.

ποιος είναι ο πιο ευκολος τροπος για να μπορεσει να γινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΜΕΕΠ στελεχώνεται από ΜΕΚ.

Το κάθε ΜΕΚ μπορεί να στελεχώσει ένα μόνο ΜΕΕΠ.

 

ΜΕΕΠ = ατομική επιχειρήση ή εταιρεία.

Αν είναι ατομική επιχείρηση προσφορά μπορεί να κατατεθεί μόνο από τον ίδιο

(αν γίνει ΚΞ για το συγκεκριμένο έργο μπορεί να κατατεθεί και από τον κοινοπρακτούντα με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο).

Αν είναι εταιρεία προσφορά μπορεί να κατατεθεί μόνο από τον εκπρόσωπο σύμφωνα με το καταστατικό (σε ΚΞ και από τον κοινοπρακτούντα με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο)

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΕΕΠ στελεχώνεται από ΜΕΚ.

Το κάθε ΜΕΚ μπορεί να στελεχώσει ένα μόνο ΜΕΕΠ.

 

ΜΕΕΠ = ατομική επιχειρήση ή εταιρεία.

 

Συγγνώμη εαν το επαναλαμβάνω, αλλά ίσως δεν έχω γίνει κατανοητός. Ρωτησα τον λογιστη μου και ειχε και αυτος τον ιδιο προβληματισμο.

 

Το γνωρίζω ότι το καθε ΜΕΚ στελεχώνει ενα μόνο ΜΕΕΠ. Δεν συζηταω να έχω δυο ΜΕΕΠ με το ΜΕΚ μου.

 

 

Αυτη τη στιγμη εχω το ΜΕΚ υπ.αρ. 10 και εχω ατομική βεβαίωση στο ονομα Paul Mix.

Aυριο συστήνω Ο.Ε. με καποιον άλλον, ας πούμε με τον Sigio. Αλλά δεν λέω τίποτα στο ΥΠΕΧΩΔΕ. Δεν κανω καμια μεταβολη στα ΜΕΕΠ.

ΔΕΝ κάνω αίτηση για ΝΕΟ ΜΕΕΠ στο ονομα της Ο.Ε, ουτε επιστρεφω το ατομικό ΜΕΕΠ.

 

Βάζω στην Ο.Ε. το δικο μου ατομικό ΜΕΕΠ.

 

Επομενως εχουμε κανει Ο.Ε. την εχουμε γνωστοποιησει στην ΔΟΥ και στο επιμελητηριο, στο καταστατικο εχει δηλωθει ως εκπροσωπος ο Sigio, αλλα ΔΕΝ θα βγαλουμε ΜΕΕΠ στο ονομα της Ο.Ε.

 

το μόνο διαθεσιμο ΜΕΕΠ που έχουμε στα χερια μας, ειναι το ατομικο ΜΕΕΠ του Paul Mix.

 

Mεθαυριο βγαινει μια δημοπρασια. Μπορεί ο Sigio ως μελος και διαχειριστης της Ο.Ε. να πάρει το ατομικο ΜΕΕΠ του Paul Mix και να κατεβει στην δημοπρασια?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Στον διαγωνισμό θα πάρει μέρος η ατομική η ΟΕ επειδή δεν έχει βεβαίωση ΜΕΕΠ στην επωνυμία της δεν μπορεί να λάβει μέρος

Και εφόσον είναι ατομική μονό εσύ μπορείς να δώσεις προσφορά και κάνεις άλλος

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Επιστρέφω το δικό μου ΜΕΕΠ και βγαζω νεο ΜΕΕΠ στο ονομα της Ο.Ε.

 

Μετά πρέπει να ενημερώσω το ΤΣΜΕΔΕ για την Ο.Ε.?

Θα πληρώνω εγω ΤΣΜΕΔΕ σαν Μηχανικος και η Ο.Ε. θα πληρωνει επιπλεον ΤΣΜΕΔΕ σαν Ε.Δ.Ε ? δυο εισφορες?

Στο ΤΠΕΔΕ το ιδιο θα γινει?

 

Ο λογιστης μου ειπε οτι ολες οι Ο.Ε. γραφονται στο εμπορικο επιμελητηριο.

Μετα θα πρεπει να γραψω την Ο.Ε. και στο ΤΕΕ ?

 

στο ΙΚΑ θα πρεπει να τους ενημερωσω για την Ο.Ε. ωστε να παιρνει βεβαιωση μη οφειλης?

 

στους συλλογους εργοληπτων πρεπει να γραφτω κι εγω προσωπικα, και η Ο.Ε. επιπλεον? δυο εισφορες?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, στο Δ15 έκανες αυτές τις ερωτήσεις ; μήπως μπορούν κι αυτοί να βοηθήσουν με κάποιο τρόπο...

 

Γενικα εχασα τη μπάλα τις τελευταίες 2-3 σελίδες!

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΟΕ δεν εχει ΜΕΕΠ δεν μπορεις να παρεις μερος σε διαγωνισμο

αυτο ειναι βασικη προυποθεση συμμετοχης σε ενα διαγωνισμο δημουσιο εργου

ΔΕΣ

 

Άρθρο 21: Δικαιούμενοι συμμετοχής στο διαγωνισμό

 

 

Στο διαγωνισμό δικαιούνται να συμμετάσχουν:

 

21.1 Μεμονωμένες εργοληπτικές επιχειρήσεις:

α.
Εγγεγραμμένες στο Μητρώο Εργοληπτικών Επιχειρήσεων
(Μ.Ε.Ε.Π.) που τηρείται στη Γ.Γ.Δ.Ε. του Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε., εφόσον ανήκουν στην
Α2 ή 1
η
τάξη
για έργα κατηγορίας
ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ
.

Εγγεγραμμένες στο Μητρώο Εργοληπτικών Επιχειρήσεων που τηρείται στη ΓΓΔΕ του Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε., εφόσον ανήκουν στην Α2 ή 1η ή 2η τάξη για έργα κατηγορίας ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ μόνον εφόσον έχουν ως έδρα τους το Νομό ........ ή έχουν δηλώσει στην αρμόδια Υπηρεσία του Μ.Ε.ΕΠ. ως δεύτερο νομό τον Νομό .........

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Επιστρέφω το δικό μου ΜΕΕΠ και βγαζω νεο ΜΕΕΠ στο ονομα της Ο.Ε.

 

Μετά πρέπει να ενημερώσω το ΤΣΜΕΔΕ για την Ο.Ε.?

Θα πληρώνω εγω ΤΣΜΕΔΕ σαν Μηχανικος και η Ο.Ε. θα πληρωνει επιπλεον ΤΣΜΕΔΕ σαν Ε.Δ.Ε ? δυο εισφορες?

Στο ΤΠΕΔΕ το ιδιο θα γινει?

 

Ο λογιστης μου ειπε οτι ολες οι Ο.Ε. γραφονται στο εμπορικο επιμελητηριο.

Μετα θα πρεπει να γραψω την Ο.Ε. και στο ΤΕΕ ?

 

στο ΙΚΑ θα πρεπει να τους ενημερωσω για την Ο.Ε. ωστε να παιρνει βεβαιωση μη οφειλης?

 

στους συλλογους εργοληπτων πρεπει να γραφτω κι εγω προσωπικα, και η Ο.Ε. επιπλεον? δυο εισφορες?

 

Ναι ενημερώνεις το ΤΣΜΕΔΕ. Οι εγγυητικές θα βγαίνουν στο όνομα της ΟΕ.

Για εσένα δεν έχει επιπλέον ΤΣΜΕΔΕ. Το κάθε μέλος της ΟΕ αν δεν είναι στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να εγγραφεί στο ΤΕΒΕ.

Για το ΤΠΕΔΕ - www.tpede.gr

Το εμπορικό επιμελητήριο είναι αδιάφορο για τους διαγωνισμούς.

Η βεβαίωση μη οφειλής στο ΙΚΑ είναι στο όνομα της ΟΕ.

Αυτό θα πρέπει να το ρωτησεις στο σύλλογο ή σύνδεσμο που επιθυμείς να εγγραφείς. Συνήθως, εισφορές έχουν και τα μέλη (ΜΕΚ) που στελεχώνουν την ΟΕ και η ίδια η ΟΕ.

Link to comment
Share on other sites

αν κάνει ΟΕ είναι υποχρεωμένος να γραφτεί στο ΓΕΜΗ (εμπορικό επιμελητήριο )

εγώ βάζω μέσα το πιστοποιητικό εγγραφής για να είμαι καλυμμένος για κάποια ένσταση του τύπου ότι έπρεπε να είμαι στο ΤΕΕ σαν εταιρεία

γιατί η διακήρυξη λέει ότι

 

Πιστοποιητικά εκπλήρωσης των οικονομικών τους υποχρεώσεων προς τις επαγγελματικές εργοληπτικές ενώσεις ή υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είναι εγγεγραμμένες σε τέτοιες οργανώσεις

Link to comment
Share on other sites

Για εσένα δεν έχει επιπλέον ΤΣΜΕΔΕ. Το κάθε μέλος της ΟΕ αν δεν είναι στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να εγγραφεί στο ΤΕΒΕ.

 

εαν κάποιο μέλος είναι ηδη γραμμένο στο ΙΚΑ, θα πρέπει να γραφτεί και στο ΤΕΒΕ?

Το ΙΚΑ δεν κάνει?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.