Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Πάντως είναι πολύ σβέλτοι πλέον...Παρόλου που λιγόστεψαν τα άτομα.

 

...Μάλλον λιγόστεψαν και οι wannabe ΕΔΕ, σαν κι ελόγου μας.

 

Υ.Γ. Ικαρε, προχώρησες το θέμα εν τέλει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υ.Γ. Ικαρε, προχώρησες το θέμα εν τέλει;

 

Από τις αρχές του άλλου μήνα μάλλον, καθώς περιμένω ασφαλιστική ενημερότητα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή τη στιγμή έχω δώσει το ΜΕΚ Β σε μια τεχνική εταιρία. Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε Γ. Πρέπει να ενημερώσω την εταιρία? μπορεί να της δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

δεν δημιουργείς κανένα πρόβλημα μονό

δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τους ενημερώσεις απλά αν το κάνεις Γ ίσως να κάνεις νέα διαπραγμάτευση μαζί τους ως προς τα χρήματα που σου δίνουν

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

 

όταν έκανα εγγραφή (Β' τάξη) υπερκάλυπτα το όριο κάτα 119.000€. Από τότε έχω πάρει άλλες 238.000€. Μπορώ να πάω στην Γ (119.000+238.000=357.000€) ή πρέπει οπωσδήποτε να έχω >300.000€ σε νέα εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω η νέα εμπειρία μέτριοι από την επόμενη που έχει βγει το ΜΕΚ δηλαδή η προηγουμένη αναβάθμιση

γιατί δεν ρωτάς στο υπεχωδε είναι φιλικοί και εξυπηρετικοί στο τηλέφωνο αν και για το ίδιο θέμα μπορείς να ακούσεις πολλές γνώμες που θα διίστανται

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγάλει ΜΕΚ Α' και ατομικό ΜΕΕΠ Α1.

Τώρα θελω να υποβαλλω τα χαρτιά για να βγάλω εταιρικο ΜΕΕΠ Α1. Θα το στελεχωνω με το δικο μου ΜΕΚ.

Προφανως θα πρεπει να επιστρεψω το ατομικο ΜΕΕΠ Α1. Ενταξει μεχρι εδω.

 

Μου είπαν ομως, οτι θα πρεπει να καταθεσω και το ΜΕΚ, για να βγει εταιρικο ΜΕΕΠ!

 

ισχυει αυτό?

οταν εχεις ατομικο ΜΕΕΠ τότε κρατας στα χερια σου το ΜΕΚ,

ενω εαν βγαλεις εταιρικο ΜΕΕΠ τότε καταθέτεις και το ΜΕΚ μαζι με το ατομικο ΜΕΕΠ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι σήμερα πάντα είχα ακριβές αντίγραφο του ΜΕΚ γιατί το πρωτότυπο παρέμενε στο φάκελο είτε της ατομικής είτε της εταιρείας

Απλά στην αίτηση σου θα αναφέρεις ότι το πρωτότυπο βρίσκεται πχ στον φάκελο της ατομικής σου εταιρείας .Αυτό γίνεται ώστε να μην στελεχώσει πχ δυο διαφορετικές εταιρείες

 

Και φυσικά επιστρέφεις το ΜΕΕΠ αυτό το κάνεις νομίζω με την παραλαβή του νέου ΜΕΕΠ

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά την Βεβαίωση μη οφειλής-Ασφαλιστική Ενημερότητα μπορώ να την πάρω αυθημερόν από το ΙΚΑ (τη Δευτέρα);;; Δεν έχω βγάλει ποτέ αντίστοιχη. Θα έχω μαζί βεβαίωση έναρξης και ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.