Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Σε πρόσφατη επικοινωνία με το Δ15 μου είπαν ότι αν υπάρχει πλεονάζουσα εμπειρία από όταν έγινε η εγγραφή σε Β, η αναβάθμιση σε Γ μπορεί να γίνει στα 2 χρόνια αντί για 3, αλλά όπως μου είπε καλό θα είναι να υπάρχει κάποια νέα εμπειρία σ αυτά τα 2 χρόνια. Δε ανέφερε για ποσά σε όλα τα έτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδη georgegaleos αν για παραδειγμα  εχω απο 100.000€/ετος που αντιστοιχουν σε 4 μηνες ανα ετος επι 3 χρόνια άρα συνολικα 300.000€ και 1 χρονο ειμαι καλυμενος για να παω απο την ΜΕΚ Α στην ΜΕΚ Β?

ευχαριστω και πάλι :)

Θεωρητικά ναι. Αλλά πάντα εναπόκειται στην κρίση της επιτροπής της Δ15 που συνεδριάζει αφού τα ποσά αυτά που κυκλοφορούν δεν υπάρχουν πουθενα γραμμένα. Εγώ προσωπικά χρειάστηκε να "τραβήξω-αποσύρω" το 2012 αίτηση για την αναβάθμιση σε μια κατηγορία γιατί ενω είχα όλα τα ποσά (και παραπάνω) δεν τα είχα στην τριετία.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατη επικοινωνία με το Δ15 μου είπαν ότι αν υπάρχει πλεονάζουσα εμπειρία από όταν έγινε η εγγραφή σε Β, η αναβάθμιση σε Γ μπορεί να γίνει στα 2 χρόνια αντί για 3, αλλά όπως μου είπε καλό θα είναι να υπάρχει κάποια νέα εμπειρία σ αυτά τα 2 χρόνια. Δε ανέφερε για ποσά σε όλα τα έτη.

Τα ποσά αυτά είναι θεωρητικά δεν υπάρχουν πουθενα σε αποφάσεις, αλλά αυτά παίζουν όταν συνεδριάζει η επιτροπή για να εγκρίνουν τις αιτήσεςι για αναβαθμίσεις ΜΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις δικιο.πρεπει να ειναι ανηγμενα στην τριετια τα ποσα, δεν χρειαζεται να καλυπτεις και τα 3 χρονια αλλα οπως και να εχει εισαι στο ελεος της επιτροπης....οταν παω για την αναβαθμηση θα εχετε νεα μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θεωρητικά ναι. Αλλά πάντα εναπόκειται στην κρίση της επιτροπής της Δ15 που συνεδριάζει αφού τα ποσά αυτά που κυκλοφορούν δεν υπάρχουν πουθενα γραμμένα. Εγώ προσωπικά χρειάστηκε να "τραβήξω-αποσύρω" το 2012 αίτηση για την αναβάθμιση σε μια κατηγορία γιατί ενω είχα όλα τα ποσά (και παραπάνω) δεν τα είχα στην τριετία.

 

Δηλαδή εαν κάποιος εχει συμπληρωσει την εμπειρια σε 2 χρονια και τον 3ο χρονο δεν παρει καθολου εμπειρια, δεν θα μπορει να κανει αιτηση για αναβαθμιση μετα την συμπληρωση των 3 χρονων?

 

θα πρεπει να περιμενει να παρει καποια εμπειρια μεσα σε ενα ακομα ετος?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Αίτηση μπορείς να κάνεις κανονικά σύμφωνα με το ΥΠΕΧΩΔΕ. Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι κατά τη κρίση της επιτροπής. Πάντως πριν κάνεις κάτι ρώτησε στο ΥΠΕΧΩΔΕ για το θέμα αυτό. Εγώ όπως έγραψα είχα κάνει την αίτηση και σε τυχαίο τηλεφώνημα που έκανα για να δω την πορεία της μου έτυχε αυτό και την απέσυρα γιατί αν κοβόταν θα χρειαζόταν να περιμένω έναν χρόνο πριν βάλω μεσα ξανά αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Απο επικοικωνία δική μου, πρέπει τα έργα να έχουν συνολική (προσθετικά) διάρκεια 12 μήνες μέσα στη τριετία.

 

Μου φαίνεται λίγο βέβαια, αλλά τι να πώ. Θα σας πω μόλις καταθέσω τα δικά μου...

Link to comment
Share on other sites

Απο επικοικωνία δική μου, πρέπει τα έργα να έχουν συνολική (προσθετικά) διάρκεια 12 μήνες μέσα στη τριετία.

 

 

δηλαδή να φαίνεται ότι μεσα στην 3ετια, για 12 μηνες συνολικα είχες εργα εν ενεργεια ?

 

πχ. 8 μηνες τον πρωτο χρονο, 0 εργα τον 2ο χρονο και 4 μηνες τον 3ο χρονο. Κατι τετοιο εννοεις?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Eτσι μου το ειπαν, ετσι το μεταφέρω.

 

Τώρα να το βρούμε κάπου γραμμένο, χλωμό το κόβω.

 

Και για να έχουμε καλό ρώτημα...Πες οτι εγώ είχα ένα έργο με διάρκεια σύμβασης 6 μήνες και το τελείωσα σε 1. Τι θα βάλω στο εντυπο ΑΒ;  τους 6 ή τον 1;

 

Διότι αν είναι έτσι όπως μου τα μετέφερε ο υπάλληλος, συμφέρει να βάλουμε τους 6.

 

Υ.Γ. κοίτα δώ πως διϋλίζουμε τον κώνωπα με τις εμπειρίες...Κάποτε οι ΕΔΕ μικροί/μεγάλοι ούτε παίρναν τα πιστοποιητικά και τώρα δε μπορούμε να μαζέψουμε ούτε ένα...Ελεος δηλαδή.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατη επικοινωνία με το Δ15 μου είπαν ότι αν υπάρχει πλεονάζουσα εμπειρία από όταν έγινε η εγγραφή σε Β, η αναβάθμιση σε Γ μπορεί να γίνει στα 2 χρόνια αντί για 3, αλλά όπως μου είπε καλό θα είναι να υπάρχει κάποια νέα εμπειρία σ αυτά τα 2 χρόνια. Δε ανέφερε για ποσά σε όλα τα έτη.

 

αυτό που σου είπαν είναι το αντίθετο με ότι ξέρουμε ότι ισχύει.

 

Ήξερα ότι όταν κάνεις αναβάθμιση σε πιο πάνω βαθμιδα, όλη η εμπειρία που είχες "διαγραφεται" και ξεκινάς από το 0.

Δηλαδή εαν έχεις μαζέψει πλεοναζουσα εμπερια με το ΜΕΚ Α, μπορεις να ανεβεις στο ΜΕΚ Β στα 2 χρονια, αλλα εκει ξεκινας και παλι απο το 0. Οποτε για να ανεβεις στο ΜΕΚ Γ θα πρεπει να μαζεψεις την απαιτουμενη εμπειρια στα 3 χρονια ή εαν μαζεψεις πλεοναζουσα εμπειρια με το ΜΕΚ Β τοτε ανεβαινεις στα 2 χρονια.

 

Αλλα τώρα σου είπαν ότι μπορεις να κρατησεις την πλεοναζουσα εμπειρια απο το ΜΕΚ Α για να την χρησιμοποιησεις αργοτερα για αναβαθμιση σε ΜΕΚ Γ στα 2 χρονια...

μπορεις να "κρατησεις" εμπειρια για να την χρησιμοποιησεις αργοτερα ή αυτο ισχυει μονο στην περιπτωση που υπαρχει πλεοναζουσα εμπειρια.

 

Υ.Γ. Συμφωνω συναδελφε, δεν υπαρχουν που δεν υπαρχουν δουλειες, πρεπει να κανουμε και αποκρυπτογραφηση για το τι χρειαζεται για να κανουμε μια αναβαθμιση. Αναρωτιεμαι ποσες αιτησεις θα γινονται τωρα για εγγραφες και αναβαθμισεις στα ΜΕΚ και ΜΕΕΠ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.