Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Δηλαδή 2 πτυχία εισφορές ΤΣΜΕΔΕ Χ2??????? Αφού μιλάμε για το ίδιο άτομο...... Γιατί να πληρώνεις υγεία Χ2 αφού είσαι ο ίδιος? :smile:  Και τότε θα πρέπει να πάρεις σύνταξη Χ2 σωστα?.... 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείται ότι αστειευόμουν .... αλλά δεν ξέρεις ..... υπάρχουν και ψεκασμοί ... 

post-2272-0-37544200-1383234882_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είναι έτσι. Στελεχώνω χρόνια τώρα με το ΜΕΚ μου εταιρεία με ΜΕΕΠ και δεν πληρώνω συνδρομή ως εργολήπτης.

Αυτό το πληρώνει το στέλεχος της εταιρείας που έχει το ΜΕΕΠ. Δηλαδή αν δεις στο εργοληπτικό πτυχίο υπάρχει κάποιο στέλεχος που έχει και ΜΕΚ και ΜΕΕΠ.

 

Εμένα με το που στελέχωσα μια εταιρία με το μεκ μου, το τεε ζήτησε συνδρομή εργολήπτη

 

nuxe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθήστε ρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι εδώ πέρα... Με το που στελεχώσω εταιρεία με το ΜΕΚ μου θα πρέπει να ενημερώσω το ΤΕΕ για να εγγραφώ ως εργολήπτης? Τι διαφορά έχει αφού σε δημοπρασίες δε χρειάζεται η βεβαίωση απο το ΤΕΕ ετσι δεν είπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις και συνδρομή ως εργολήπτης πρέπει να έχεις (ή να είχες) καποιας μορφής εργοληπτική επιχείρηση.

Μήπως είχες ΜΕΕΠ και δεν το έχεις κλείσει και είναι απλά ανενεργό.

Δες και στο site του ΤΕΕ Ανατολικής Μακεδονίας εδώ http://www.teeam.tee.gr/admserv/administ/sindrome.htm

Εγώ πληρώνω μόνο ως μέλος του ΤΕΕ --- δεν έιχα ποτε ατομική εργοληπτική επιχείρηση--- (αν και όπως είπα στελεχώνω με το ΜΕΚ μου εταιρεία) και το ΤΕΕ το γνωρίζει (εφόσον στην βεβαίωση του ΤΕΕ της εταιρείας φαίνομαι ως στέλεχος)  αφού και στην βεβαίωση που παίρνω το γράφει.

 

Δες και εδώ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/taktika_meli/syndromes

post-2272-0-44613200-1384412636_thumb.jpg

post-2272-0-70736500-1384413036_thumb.jpg

FEK180B_2004.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, ξεκαθάρισανε κάπως τα πράγματα.

 

Το πρόβλημα στην περιπτωσή μου έγκειται στο γεγονός ότι ο διαχειριστής της εταιρείας έιναι μηχανικός από ΤΕΙ και δεν είναι γραμμένος στο ΤΕΕ ως εργολήπτης. Να σου πω την αλήθεια εφόσον δεν απαιτείται στις δημοπρασίες βεβαίωση εταιρική από ΤΕΕ δεν είναι καν υποχρεωμένος να γραφτεί ο άνθρωπος.

 

Σε επικοινωνία μου με το μητρώο του ΤΕΕ μου είπανε ότι για να μπορώ εγώ να βγάλω ατομική  βεβαίωση ως εργολήπτης, η εταιρεία της όποίας ειμαι στέλεχος πρέπει να γραφτεί στο ΤΕΕ και να πληρώσει συνδρομές απο ημερομηνία συστάσεως. Επειδή όμως η ημερομηνία συστάσεως της εταιρείας είναι πολύ παλιά, πληρώνεις μόνο τα τελευταία 6 χρόνια που για την συγκεκριμένη τάξη της εταιρείας σημαίνει 6x100=600 ευρώ. Μόλις το άκουσα έπαθα σοκ δεδομένου ότι στους καιρούς που ζούμε τα λεφτά δε βρίσκονται και τόσο εύκολα.

 

Αποφάσισα λοιπόν το εξής: Εφόσον βεβαίωση από το ΤΕΕ δεν απαιτείται στις δημοπρασίες (ούτε ατομική για τα στελέχη μέλη του ΤΕΕ αλλά ούτε και εταιρική) δεν χρειάζεται να γίνει καμιά αλλαγή στην καταστασή μου. Εγώ προσωπικά δεν είδα πουθενά σε διακήρυξη δημοπρασίας να ζητείται τέτοια βεβαίωση και διορθώστε με αν κάνω λάθος...

 

Η εταιρεία είναι γραμμένη στην ΠΕΣΕΔΕ πληρώνει συνδρομές για όλα τα μέλη εκεί και είναι ταμειακά ενήμερη. Στις δημοπρασίες μόνο βεβαίωση από εργοληπτικές ενώσεις απαιτείται εφόσον είσαι γραμμένος σε αυτές (αλλιώς ούτε αυτη χρειάζεται).

 

Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Μεεπ δεν έχω, ούτε είχα ποτέ. Θεώρησα οτι αφού στελέχωσα εταιρία θα με χρεώσει το τεε. θα πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ,

 

εκλεισα προσφατα 3ετια στο επαγγελμα (αναθεμα) και θελω να συλλεξω πληροφοριες για να γινω μελος στο ΜΕΕΠ.

 

δλδ

 

1. τι ειναι προτιμωτερο; μελετητικο ή κατασκευαστικο; (προσωπικα προτιμω τις μελετες)

2. ποση ειναι η συνδρομη; ετησια κλπ..τι αλλα παγια εξοδα υπαρχουν;

 

για να μην κουραζω και το παρων θεμα εαν θελει καποιο μελος να με βοηθησει λεπτομερεστερα ας μου στειλει ΠΜ.

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

ύστερα απο επικοινωνία με το τεε, είπαν οτι έχουν πάρει στοιχεία από λάθος βάση δεδομένων που περιλαμβάνει και μεεπ και μεκ. Μου διόρθωσε το λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.