Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι δεν έχω διακήρυξη στα χέρια μου και προσπαθω να ενημερωθώ από το μηδέν. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο κι από τον ΣΑΤΕ για να γραφτώ σε αυτούς. Έχω μπερδευτεί, αλλά το ψάχνω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως ακριβώς τα έγραψε ο φίλτατος ΑΚΚ!

 

1) περί ΤΠΕΔΕ, να έχεις μαζί σου τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ (εχει αναρτηθεί στο φόρουμ).

2) Περί ΤΕΕ, εφαγα τον τόπο να βρώ ένα πρακτικό κάποιου ΕΔΕ που ακυρώθηκε γι'αυτό αλλά δικαιώθηκε, αλλά δε το βρίσκω :(

3) Περίο ΣΕΔΕ, τοπικού συνδέσμου, αρκεί ΥΔ πως δεν έχεις γραφτεί ποτέ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Για το ΤΕΕ

 

Στη διακύρηξη λεέει να έχεις εκπληρώσει τις υποχρεώσεις σου στις εργοληπτικές οργανώσεις ή υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι γραμμένος.

 

Το ΤΕΕ είναι πολλά πράγματα αλλά δεν είναι εργοληπτική οργάνωση και κάπως έτσι λύνεται το θέμα χωρίς πολλά πολλά.

 

Πάντως σημειώστε το εξής. Αν κατέβετε σε διαγωνισμό σαν κοινοπραξία με κάποιον άλλον συνάδελφο και πάρετε τη δουλειά, όταν θα πάτε να ανοίξετε το ΑΦΜ της κοινοπραξίας θα σας ζητήσουν εγγραφή και μη οφειλή σε επιμελητήριο. Δηλαδή οι διπλωματούχοι από το ΤΕΕ. Οπότε προσέχτε το μην έχετε θέματα όχι στους διαγωνισμού αλλά μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σημειώστε το εξής. Αν κατέβετε σε διαγωνισμό σαν κοινοπραξία με κάποιον άλλον συνάδελφο και πάρετε τη δουλειά, όταν θα πάτε να ανοίξετε το ΑΦΜ της κοινοπραξίας θα σας ζητήσουν εγγραφή και μη οφειλή σε επιμελητήριο. Δηλαδή οι διπλωματούχοι από το ΤΕΕ. Οπότε προσέχτε το μην έχετε θέματα όχι στους διαγωνισμού αλλά μετά.

 

πολύ καλη παρατήρηση.

Τι προβλήματα μπορούν να υπάρξουν όμως?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αν παρεις τη δουλεια και θες ανοιγμα κοινοπραξίας πας τότε το πληρώνεις το ΤΕΕ παίρνεις τη βεβαίωση και καθαρίζεις...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι εαν δεν εχεις ενημερωσει το ΤΕΕ, μπορουν να το παρουν χαμπαρι και να σου ζητανε μετα τις συνδρομες ως εργοληπτης δημοσιων εργων?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι. Τυπικά (και λέω ΤΥΠΙΚΑ) τις βεβαιώσεις αυτές τις εκδίδουν οι Υπηρεσίες και ΤΥΠΙΚΑ πάλι για να μπείς πρέπει να έχεις δηλωθεί ως επιβλέπων μηχανικός. Βέβαια στην πράξη δεν γίνεται ακριβώς έτσι αλλά και η Δ15 του ΥΠΕΧΩΔΕ δεν ζητάει δηλώσεις  ορισμού και αποδοχής (του μηχανικού αλλά και της Υπηρεσίας ότι αποδέχονται τον διορισμό αυτό που αφορούν στον επιβλέποντα) οπότε .....

 

πού δηλωνεται κάποιος ως επιβλέπων μηχανικός?

 

εχω πάρει ένα έργο στο δικό μου ΜΕΚ. Εγω θα πάρω εμπειρία για την "κατασκευή".

Θέλω να δηλώσω εναν συνάδελφο Τ.Ε. που τώρα έχει νομαρχιακό πτυχιο, ως επι τοπου μηχανικο για να παρει εμπειρια.

 

Θα τον γραψω στο Εντυπο Β ως "επι τοπου μηχανικος" ή "επιβλεψη" ?

Πρεπει να δηλωθεί κάπου κάπως?

 

Υποθέτω ότι οι μηχανικοι που δηλωνονται ως "επι τοπου" μηχανικοι παιρνουν ξεχωριστα εμπειρια απο τους επιβλεποντες της υπηρεσιας.

 

Πηρα τηλ στο Δ15 και δεν τους ενδιεφερε καποια δηλωση, μονο τα εντυπα Α-Β της υπηρεσιας.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Στο έντυπο (Β) στο (η) και εκεί που γράφει απασχόληση --τελευταία στήλη-- γράφεις κατασκευή.

Εκεί δηλαδή που θα μπεις κι εσύ για την εμπειρία στο ΜΕΚ σου.

Προσοχή όμως για να πάρει εμπειρία από εσένα δεν πρέπει να στελεχώνει κάποια άλλη εταιρεία.

Αυτό που θέλω να πώ είναι όσο δεν στελεχώνει με το ΜΕΚ του κάποια εταιρεία πάιρνει εμπειρία από οποιαδήποτε εταιρεία ΜΕΕΠ, όταν όμως στελεχώνει με το ΜΕΚ του κάποια εταιρεία πάιρνει εμπειρία μόνο απ' αυτήν.

Οι μηχανικοι που δηλωνονται ως "επι τοπου" μηχανικοι παιρνουν εμπειρια όπως κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Στο έντυπο (Β) στο (η) και εκεί που γράφει απασχόληση --τελευταία στήλη-- γράφεις κατασκευή.

Εκεί δηλαδή που θα μπεις κι εσύ για την εμπειρία στο ΜΕΚ σου.

Προσοχή όμως για να πάρει εμπειρία από εσένα δεν πρέπει να στελεχώνει κάποια άλλη εταιρεία.

Αυτό που θέλω να πώ είναι όσο δεν στελεχώνει με το ΜΕΚ του κάποια εταιρεία πάιρνει εμπειρία από οποιαδήποτε εταιρεία ΜΕΕΠ, όταν όμως στελεχώνει με το ΜΕΚ του κάποια εταιρεία πάιρνει εμπειρία μόνο απ' αυτήν.

Οι μηχανικοι που δηλωνονται ως "επι τοπου" μηχανικοι παιρνουν εμπειρια όπως κι εσύ.

 

μπερδευτηκα λιγο.

στο (η) γραφω κατασκευη για εμενα αφου προκειται για το δικο μου ΜΕΚ.

Ο συναδελφος ειναι στα νομαρχιακα μητρωα, δεν εχει ΜΕΚ και ως εκ τουτου δεν στελεχωνει καμια εταιρεια.

 

Για να παρει εμπειρια ο συναδελφος (εχοντας νομαρχιακο πτυχιο) θα τον γραψω στο (η) ως κατασκευη ή ως "επι τοπου" μηχανικο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφός σου ΠΑΙΡΝΕΙ την εμπειρία για ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΕΚ. Από κάπου πρέπει να πάρει κατασκευαστική εμπειρία για να αποκτήσει ΜΕΚ.

Καποιο χρηματικό τμήμα θα πάρει ο συνάδελφός σου ως εμπειρία ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ <=> ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και κάποια εσύ.

Εμπειρία στην ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ σημαίνει ότι κάποις είναι ΕΠΙΒΛΕΠΩΝ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ στο έργο.

Γι' αυτό σου ζητάνει από την Δ15 μονο τα εντυπα Α-Β της υπηρεσιας.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.