Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

 

Υ.Γ. Συμφωνω συναδελφε, δεν υπαρχουν που δεν υπαρχουν δουλειες, πρεπει να κανουμε και αποκρυπτογραφηση για το τι χρειαζεται για να κανουμε μια αναβαθμιση. Αναρωτιεμαι ποσες αιτησεις θα γινονται τωρα για εγγραφες και αναβαθμισεις στα ΜΕΚ και ΜΕΕΠ

 

Ακριβώς για αυτό σε 2 μηνάκια τελειώνεις πανυγηρικά...Απ'οτι ακούω πάντα.

 

Εγώ ειχα κάνει 8-9 μήνες για ΜΕΚ,ΜΕΕΠ.

 

Το θέμα είναι άλλο. Πως συναντώ ΠΟΛΛΟΥΣ φρέσκους και μή συνάδελφους, που βγάλανε ΜΕΕΠ πραγματικά δίχως να ενδιαφέρονται για τη κατασκευή. Απλά σου λέει, βγάλτο και κάθε τρίτη μπορεί να παίζει κάνα μεροκάμματο...Απ'το ΠΕΑ των 50ε ειναι καλύτερα...

Με οτι συνεπάγεται φυσικα η πολυκοσμία στις δημοπρασίες.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kάποιος συνάδελφος έχει υπόδειγμα διαβιβαστικού για να το προωθήσω σε μια υπηρεσία;

 

Προβλέποντας την επόμενη ερώτηση, ναι δε εχουν ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο επικοικωνία δική μου, πρέπει τα έργα να έχουν συνολική (προσθετικά) διάρκεια 12 μήνες μέσα στη τριετία.

 

Μου φαίνεται λίγο βέβαια, αλλά τι να πώ. Θα σας πω μόλις καταθέσω τα δικά μου...

 

κάποιο νεότερο με αυτό το θέμα?

 

σου φαίνονται λίγο οι 12 μήνες? εμένα μου φαίνεται πολύ.

Με δυο εργα των 50.000 ξεπερνας τις 90.000 αλλά είναι απίθανο να πιάσεις τους 12 μήνες διαρκειας με δυο μονο εργα.

Link to comment
Share on other sites

όταν βγάλουμε ΜΕΕΠ είναι υποχρεωτική η εγγραφή μας στο ΤΕΕ ως εργοληπτες δημοσιων εργων?

Στις δημοπρασιες πλεον δεν ζητειται βεβαιωση απο το ΤΕΕ, εαν δεν "ενημερωσουμε" το ΤΕΕ τι προβλημα μπορει να υπαρξει?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα. Εγώ δεν τους έχω ενημερώσει.

 

Ποτέ δεν ήταν απαραίτητο να εχεις βεβαίωση απ'το τεε. Εχω δεί πάμπολλες ενστάσεις να πέφτουν στο κενό. Προφανώς το ίδιο ισχύει και για την εετεμ.

 

Με λίγο ψάξιμο θα βρείς σίγουρα κάποιες αναρτήσεις στη διαύγεια. Κακώς δε τις κράτησα... (οπως δεν χρειάζεται ΚΑΙ πανελλήνιος σύνδεσμος εδε, αρκεί ο "τοπικός").

Link to comment
Share on other sites

Παντως, ούτε ο "τοπικός" συνδεσμος χρειαζεται και ουτε το ΤΠΕΔΕ. Ισως αργοτερα κανω διαγραφη απο ολα αυτα που δεν χρειαζονται.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Μετά την απόκτηση ΜΕΕΠ (άργησα να το βγάλω), πού χρειάζεται να γραφτώ, ποιόν χρειάζεται να ενημερώσω;

ΤΕΕ, ΤΠΕΔΕ, Σύνδεσμο Εργοληπτών, κλπ...

 

Προσπάθησα να βγάλω άκρη από συναδέλφους και όσα διάβασα εδώ, αλλά όλα είναι αντικρουόμενα, άλλος λέει πρέπει, άλλος ότι δεν χρειάζεται ,κλπ.

 

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να αναφέρει συνοπτικά τι ισχύει. Ποια είναι τα "πρόσθετα" και τι ισχύει για το καθένα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΕ: δεν απαιτείται

ΤΠΕΔΕ: με βάση γνωμοδότηση του ΝΣΚ δεν απαιτείται για νέους ασφαλισμένους, μετά το '92 (γιατί είμαστε υποχρεωτικώς εγγεγραμμένοι στον κλάδο πρόνοιας του ΤΣΜΕΔΕ)

ΣΕΔΕ: ή εγγράφεσαι ή δεν εγγράφεσαι και προσκομίζεις Υ/Δ ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος (πρόσεχε μόνο την ακριβή διατύπωση που έχει στη διακήρυξη)

 

Πάντως θεωρώ ότι αξίζει να παιδέψεις λίγο το άρθρο 23 της διακήρυξης. Απλά είναι!
Φιλικά! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αυτά πώς τεκμηριώνονται;

(σου έχω στείλει και μήνυμα)

 

Διαβάζοντας αυτό το θέμα από την αρχή, είδα διάφορες γνώμες....

Link to comment
Share on other sites

Για το ΤΠΕΔΕ έχεις το έγγραφο.

Για το ΤΕΕ δε χρειάζεται τεκμηρίωση γιατί δεν ζητείται στη διακήρυξη.

Αν ποτέ σου κάνει κάποιος ένσταση να τον ρωτήσεις πού το ζητάει...επειδή κάποιος μου έκανε έχω και απάντηση της νομικής υπηρεσίας του ΤΕΕ σχετική.

Για το ΣΕΔΕ κτλ υπάρχει παράγραφος στο άρθρο 23 κεφάλαιο Γ της διακήρυξης που λέει αυτό που λέω παραπάνω. 

 

Για αυτό σου είπα αγόρασε τεύχη, πάρε τη διακήρυξη και πάμε από εδώ παράγραφο παράγραφο να δούμε τί ζητά και να τα λύσουμε όλα! Να συμμετάσχουν και όλοι οι συνάδελφοι και να πούμε γνώμες...Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.